Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Michał Culepa
rozwiń więcej
Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Łukasz W. pracował w spółce I. od września 2006 r. na podstawie umowy o pracę, na stanowisku magazyniera. 9 września 2009 r. została podjęta uchwała w sprawie założenia w spółce związku zawodowego – Organizacji Zakładowej NSZZ „S” i wyłonienia Tymczasowej Komisji Zakładowej w składzie: powód jako przewodniczący oraz członkowie – Wojciech K. i Arkadiusz S. Pismem Zarządu Regionu G. NSZZ „Solidarność” z 10 września 2009 r. spółka została poinformowana, że 10 września 2009 r. została zarejestrowana Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w I. SA z siedzibą w G. W piśmie wskazano, że władzą wykonawczą organizacji zakładowej w zakładzie pozwanej jest Tymczasowa Komisja Zakładowa, której przewodniczącym jest powód, a także że jest on upoważniony do prowadzenia działalności organizacyjnej na terenie tego zakładu pracy oraz jest objęty ochroną prawną na podstawie art. 32 ust. 7 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Autopromocja

Po 2 tygodniach od zarejestrowania organizacji zakładowej związku Łukasz W. otrzymał od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Jako przyczynę rozwiązania umowy wskazano nieprzydatność na zajmowanym stanowisku, wynikającą z najniższej przeciętnej liczby wydań linii asortymentowych w porównaniu ze stanowiskami równoległymi, stwierdzonej w bezpośrednio poprzedzającym dwutygodniowym okresie rozliczeniowym na podstawie szczegółowego systemu rejestracji liczby wydań linii.

Orzeczenia sądów

Łukasz W. pozwał pracodawcę do sądu, żądając uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia na poprzednio zajmowane stanowisko po upływie okresu wypowiedzenia, a także o zasądzenie wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

W pozwie stwierdził, że wskazana przyczyna wypowiedzenia jest pozorna, a rzeczywistą przyczyną było założenie przez niego związku zawodowego w pozwanym zakładzie. Ponadto pozwana spółka nie zwróciła się do zakładowej organizacji związkowej o wyrażenie zgody na wypowiedzenie umowy o pracę, tym samym zostało ono dokonane z naruszeniem art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Sąd I instancji przychylił się do żądania pozwu i orzekł o przywróceniu do pracy Łukasza W. Orzeczenie to potwierdził również sąd II instancji, oddalając apelację pozwanej spółki, która złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.


Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna pozwanej spółki również nie została uwzględniona przez Sąd Najwyższy, który oddalił ją w całości.

W uzasadnieniu SN stwierdził, że jedynymi organami ustawowo kompetentnymi i uprawnionymi do wskazania pracodawcy pracowników szczególnie chronionych są:

  • zarząd zakładowej organizacji związkowej (art. 32 ust. 3, 4 i 6 ustawy o związkach zawodowych) bądź
  • komitet założycielski związku zawodowego lub zakładowej organizacji związkowej (art. 32 ust. 7 tej ustawy).

Tylko te ustawowo określone organy związkowe są legitymowane i uprawnione do podejmowania uchwał imiennie wskazujących pracodawcy pracowników szczególnie chronionych.

Inne niż wymienione w art. 32 ustawy organy związku zawodowego, zakładowej organizacji związkowej bądź niepełny skład komitetu założycielskiego nie są organami ustawowo uprawnionymi do wskazania pracodawcy pracowników chronionych.

Jeżeli właściwy organ nie dokona wskazania imiennego pracownika szczególnie chronionego, to w okresie do dokonania wskazania przysługuje z mocy prawa i na podstawie art. 32 ust. 8 ustawy o związkach zawodowych szczególna ochrona odpowiednio:

  • przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej bądź
  • przewodniczącemu komitetu założycielskiego.

Zarząd regionu związku zawodowego nie był więc właściwym podmiotem do imiennego wskazywania pracowników-związkowców szczególnie chronionych, a zatem Łukasz W. nie podlegał ochronie z tego tytułu (wskazanie pracownika chronionego przez właściwą organizację związkową lub jej organ). Mimo nieprawidłowego wskazania Łukasz W. i tak korzystał ze szczególnej ochrony stosunku pracy – na podstawie art. 32 ust. 8 ustawy o związkach zawodowych – był on bowiem przewodniczącym komitetu założycielskiego zakładowej organizacji związkowej i nie mógł być zwolniony z pracy w trybie wskazanym przez pracodawcę.

Wnioski dla pracodawcy

Nawet nieprawidłowe wskazanie pracownika-związkowca szczególnie chronionego przed zwolnieniem nie musi go pozbawić ochrony. Jeżeli taki pracownik pełni funkcję przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej lub komitetu założycielskiego związku, to pracodawca również nie może go zwolnić z pracy – zwłaszcza za wypowiedzeniem. Jeżeli mimo to pracodawca złoży skutecznie wypowiedzenie, to jest niemal pewne, że taki pracownik zostanie przywrócony do pracy, a pracodawca będzie zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy spowodowanego zwolnieniem.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...