Zmiana regulaminu pracy po powstaniu organizacji związkowej

Ewa Preis
rozwiń więcej
W naszej placówce powstał związek zawodowy. Domaga się on zlikwidowania dotychczasowego regulaminu pracy i utworzenia nowego, powołując się na konieczność uzgadniania regulaminu z organizacją związkową. Czy musimy uwzględnić żądanie nowego związku?

Pracodawca nie musi dokonywać zmiany regulaminu pracy tylko z tego powodu, że zaczęła działać w zakładzie organizacja związkowa. Przed powstaniem związku zawodowego pracodawca miał prawo ustalić regulamin pracy samodzielnie.

Autopromocja

Regulamin pracy ustalony i wprowadzony w życie zgodnie z obowiązującymi przepisami w sytuacji, kiedy nie ma w zakładzie związku zawodowego, nie musi w późniejszym okresie być uzgadniany z nowo utworzoną zakładową organizacją związkową.

Jeżeli natomiast zajdzie potrzeba aktualizowania regulaminu pracy, wówczas pracodawca powinien nowe postanowienia uzgodnić z działającą w zakładzie zakładową organizacją związkową (art. 1042 § 1 k.p.) i wprowadzić w życie w formie aneksu. W związku z tym, że w zakładzie działa tylko jedna zakładowa organizacja związkowa, w przypadku wprowadzenia zmian w regulaminie pracy pracodawca będzie zobowiązany wspólnie z tą organizacją ustalić termin dokonania uzgodnień treści aneksu do regulaminu pracy. Brak wymaganych uzgodnień w ustalonym przez pracodawcę i związki zawodowe terminie spowoduje, że pracodawca będzie mógł samodzielnie zmienić regulamin pracy (art. 1042 § 2 k.p.). Jeżeli nie dojdzie do uzgodnienia z organizacją związkową terminu, w jakim mają nastąpić zmiany do regulaminu pracy, wówczas pracodawca nie będzie mógł jednostronnie zmienić regulaminu.

Regulamin pracy nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracowników niż inne przepisy prawa pracy. Wprowadzenie postanowień mniej korzystnych jest równoznaczne ze stwierdzeniem nieważności całego regulaminu, a nie tylko niektórych, mniej korzystnych jego postanowień (uchwała SN z 24 listopada 1993 r. I PZP 46/93, OSNP 1994/6/131).

Zmiana określonych w regulaminie pracy warunków pracy, nawet jeżeli jest mniej korzystna dla pracowników, nie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowych warunków pracy. Inaczej będzie, jeżeli te warunki były dodatkowo określone w umowie o pracę. Wówczas trzeba będzie wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające. Zmienione warunki pracy zaczną obowiązywać pracowników po zakończeniu poszczególnych okresów wypowiedzenia.

Regulaminu pracy nie wprowadza się, jeśli organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników regulują postanowienia układu zbiorowego pracy lub gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników (art. 104 § 2 k.p.). Kwestie związane z organizacją i porządkiem w zakładzie pracy egzekwowane są wówczas w drodze poleceń kierownictwa zakładu pracy.

Kadry
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

pokaż więcej
Proszę czekać...