Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie. /Fot. Fotolia / Fotolia
Rozwiązanie układu zbiorowego pracy powoduje utratę jego mocy obowiązującej. Kodeks pracy wyróżnia 3 podstawowe rodzaje rozwiązania układu: zgodne oświadczenie stron, upływ okresu, na jaki został zawarty oraz upływ okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie

Autopromocja

Zgodnie z art. 2417 § 1 Kodeksu pracy rozwiązanie układu zbiorowego pracy może nastąpić:

  • na podstawie zgodnego oświadczenia stron,
  • z upływem okresu, na który został zawarty,
  • z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.

Przepisy nie wymagają wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie układu. Co więcej, skoro możliwe jest wypowiadanie całych układów zbiorowych pracy to wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie wypowiadaniu tylko ich części bądź konkretnych postanowień.

Forma i termin wypowiedzenia

Podobnie jak zawarcia układu zbiorowego pracy oświadczenia stron o rozwiązaniu układu oraz wypowiedzenia układu należy dokonać w formie pisemnej. Warto zaznaczyć, że wypowiedzieć układ możne jedna i druga strona w każdym momencie jego obowiązywania. Co do zasady okres wypowiedzenia obejmuje 3 miesiące kalendarzowe, strony mogą jednak postanowić inaczej. Wypowiedzenie wywołuje skutki prawne wraz z doręczeniem drugiej stronie układu, natomiast jego wycofanie możliwe jest tylko pod warunkiem wyrażenia zgody przez drugą stronę układu.

Zobacz: Układ zbiorowy pracy

Układ zawarty na czas określony

Pierwsza wątpliwość związana z układem zbiorowym pracy zawartym na czas określony dotyczy możliwości jego wypowiadania. Wydaje się, że wybór terminowego charakteru układu przez strony nie zezwala na jego wypowiadanie. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy przepis prawny w sposób wyraźny uprawnia do wypowiadania tego typu układów. Dla przykładu art. 32 Kodeksu pracy wskazuje, że każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę zawartą na czas nieokreślony i na okres próbny. Następnie zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Tymczasem przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy przewidując możliwość ich wypowiadania, nie wskazują na rozróżnienie regulacji wypowiadania układów zawartych na czas nieokreślony i na czas określony. Zdaje się więc, że można przyjąć dopuszczalność wypowiadania terminowych układów zbiorowych pracy.

Zobacz: Kiedy układ zbiorowy przestaje obowiązywać

Kolejny problem dotyczy okresu związania postanowieniami układu zawartego na czas określony, gdyż intencją stron jest terminowe obowiązywanie danych postanowień. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 marca 2011 r. (II PK 107/10) stwierdził, że rozwiązanie się układu zbiorowego pracy z upływem okresu, na jaki był zawarty (art. 2417 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy), nie oznacza, że automatycznie przestają obowiązywać korzystniejsze warunki umowy o pracę wynikające z rozwiązanego układu, które z mocy prawa zostały objęte treścią tej umowy (art. 24113 § 1 Kodeksu pracy). W związku z powyższym konieczne jest zastosowanie wypowiedzeń zmieniających bądź zawarcie porozumień z pracownikami.

Zmiana warunków zatrudnienia

Rozwiązanie układu zbiorowego pracy wiąże się z koniecznością zmiany warunków zatrudnienia. Należy dokonać tego za pomocą porozumień zmieniających zawartych między pracodawcą a pracownikami lub dokonując wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Nie dotyczy to sytuacji objęcia pracowników nowym, korzystniejszym dla nich układem zbiorowym pracy. Wówczas nowe postanowienia automatycznie zaczynają obowiązywać, a dotychczasowe tracą moc.

Polecamy również: Forum Kadry

Informacja o wypowiedzeniu układu

Informację o wypowiedzeniu układu należy zgłosić do rejestru układów. Rejestr dla układów zakładowych prowadzi właściwy okręgowy inspektor pracy. Wniosek o wpisanie informacji do rejestru składa się na piśmie. Wnioskodawca powinien dołączyć pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu układu z potwierdzeniem przez drugą stronę układu terminu zapoznania się z jego treścią. Następnie organ rejestrujący powiadamia strony układu o dokonaniu wpisu.

Inne przypadki rozwiązania układu

Do innych przypadków rozwiązania układu należy zaliczyć:

  • zawarcie nowego układu;
  • wykreślenie układu z rejestru ze względu na naruszenie trybu jego zawarcia;
  • likwidacja organizacji związkowej, która jest stroną układu, oraz złożenie przez pracodawcę oświadczenia o odstąpieniu od układu (warunki muszą być spełnione łącznie).

Aby układ zbiorowy pracy rozwiązał się wraz z zawarciem nowego układu, należy spełnić bardzo ważny warunek. Układ musi dotyczyć tych samych pracowników, których obejmował dotychczasowy układ zbiorowy pracy, nawet gdyby nie był zawierany między tymi samymi stronami.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych (Dz.U. z 2001 Nr 34, poz. 408)

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...