Zmiana regulaminu wynagradzania a podstawa wymiaru zasiłku

W regulaminie wynagradzania, który obowiązuje u nas od 1 listopada 2007 r., jest zapis, zgodnie z którym wypłacaną pracownikom premię kwartalną pomniejsza się procentowo za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy o 5% za każdy dzień nieobecności w kwartale. Do 31 października 2007 r. premie kwartalne były ustalane na podstawie wynagrodzenia za efektywnie wykonaną pracę, czyli pomniejszane proporcjonalnie za okresy niezdolności do pracy. Pracownica chorowała w październiku 2007 r. i teraz od 14 stycznia 2008 r. dostarczyła nam kolejne zwolnienie lekarskie, czyli od poprzedniej choroby nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. Czy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić ponownie? Jeżeli tak, to jak w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnić premię kwartalną w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania?

RADA

Autopromocja

W tym przypadku za czas choroby pracownicy nie powinni Państwo ustalać na nowo podstawy wymiaru wynagrodzenia, które przysługuje od 14 stycznia 2008 r.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które nie są zmniejszane za czas pobierania tych świadczeń (zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu).

Jeżeli zakład pracy zadecyduje o zmianie regulaminu wynagradzania, która polega na zaprzestaniu wypłaty danego składnika wynagrodzenia, to należy ten składnik wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po dacie zmiany regulaminu.

PRZYKŁAD

Pracownik chorował od 6 listopada 2007 r. do 17 stycznia 2008 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik ma prawo do premii kwartalnej wliczanej do podstawy zasiłku. Dlatego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie od listopada 2006 r. do października 2007 r. oraz 1/12 sumy premii kwartalnych wypłaconych za IV kwartał 2006 r. oraz I, II i III kwartał 2007 r. 1 stycznia 2007 r. podjęto w firmie decyzję, że od tej daty premia kwartalna nie przysługuje. W tym przypadku wypłacony zasiłek chorobowy za styczeń 2008 r. powinien być pomniejszony o kwotę wliczonych do podstawy wymiaru premii kwartalnych.

Jeżeli jednak w wyniku zmiany regulaminu dany składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego składnika lub zamieniony na inny składnik, zasada wyłączania go z podstawy wymiaru zasiłku nie ma zastosowania.

PRZYKŁAD

Pracownica w listopadzie 2007 r. opiekowała się chorą matką. Oprócz wynagrodzenia za pracę przysługuje jej premia miesięczna w wysokości 15%, która zgodnie z regulaminem jest obliczana od faktycznego wynagrodzenia otrzymywanego w danym miesiącu przez pracownika. W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego uwzględniono wynagrodzenie wraz z premią wypłacone za okres od listopada 2006 r. do października 2007 r. Od 1 grudnia 2007 r. premie miesięczne zostały wliczone do wynagrodzenia zasadniczego. Pracownica zachorowała 20 stycznia 2008 r. Wynagrodzenie chorobowe zostanie ustalone od podstawy wymiaru ustalonej w listopadzie 2007 r., bez wyłączania z niej premii miesięcznych.

Podstawy wymiaru zasiłku przysługującego u tego samego pracodawcy nie można obliczać na nowo, jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłków, bez względu na ich rodzaj, nie było przerwy lub była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Jeśli jednak między okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, to wówczas podstawę ustalamy dla nowego wymiaru czasu pracy.

W Państwa firmie zmieniła się zasada wypłaty premii kwartalnej, ale premia nadal jest wypłacana. W związku z tym nie należy wyłączać jej z podstawy wymiaru zasiłku. Nie powinni Państwo obliczać także na nowo podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, ponieważ między pierwszym a drugim zachorowaniem przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Dlatego pracownica od 14 stycznia br. powinna mieć wypłacane świadczenia od tej samej podstawy wymiaru, którą miała ustaloną w październiku 2007 r.

Podstawa prawna:

• art. 41, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...