Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 25 października 2008 r. po zachowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. W trzy dni po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik zachorował i pobierał zasiłek chorobowy. Po zwolnieniu trwającym 182 dni osobie tej ZUS przyznał rentę. Czy w tej sytuacji naszemu byłemu pracownikowi należy wypłacić odprawę rentową?

Jeżeli choroba Państwa pracownika rozpoczęła się w trakcie zatrudnienia, tylko pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie po zakończeniu pracy, powinni Państwo wypłacić odprawę. Jeżeli natomiast choroba rozpoczęła się po rozwiązaniu umowy o pracę, odprawa rentowa nie przysługuje.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Odprawa rentowa przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Zasadniczo związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na rentę powinien być znany w dniu zakończenia stosunku pracy, lecz nie zawsze tak się dzieje. W wyjątkowych sytuacjach może wystąpić kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy po ustaniu stosunku pracy, np. w przypadku długotrwałej choroby, która rozpoczęła się w trakcie trwania stosunku pracy, ale ujawniła się już po jego formalnym zakończeniu. Nie zawsze więc musi tu być wyraźny związek czasowy.

Związek ustania stosunku pracy i przejścia na rentę może być również przyczynowy lub funkcjonalny. Związek przyczynowy należy rozumieć w ten sposób, że powodem rozwiązania stosunku pracy nie jest zamiar uzyskania świadczeń rentowych. Zaistnieje on jednak z powodu długotrwałej choroby, która rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 4 czerwca 1991 r., I PZP 17/91, OSN 1992/3/37). Związek funkcjonalny występuje natomiast wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje przed spełnieniem warunków do renty, ale nabycie prawa do tego świadczenia i przyznanie go po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 8 grudnia 1993 r., I PRN 111/93, OSN 1994/12/243). Oznacza to, że gdyby nie nastąpiło ustanie stosunku pracy, pracownik spełniający warunki uprawniające do renty nie wystąpiłby o jej przyznanie kontynuując zatrudnienie.

WAŻNE!

Kodeks pracy uzależnia prawo do odprawy od ustania stosunku pracy i jego związku z przejściem na rentę.

Jeśli więc między rozwiązaniem stosunku pracy a późniejszym przejściem na rentę nie ma żadnego związku, to w takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje odprawa rentowa.

PRZYKŁAD

Następnego dnia po upływie okresu wypowiedzenia pracownik uległ wypadkowi samochodowemu i przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 6 miesięcy, po czym ZUS przyznał mu rentę. W takim przypadku pracownik nie otrzyma odprawy rentowej, ponieważ przejście na rentę nie pozostawało w związku z ustaniem stosunku pracy.

Inaczej kształtuje się sytuacja pracownika, gdy jego choroba rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy, a pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie dopiero po ustaniu stosunku pracy. Jeśli taka choroba, która w rzeczywistości rozpoczęła się w trakcie trwania stosunku pracy, trwa nieprzerwanie aż do chwili przyznania renty z tego tytułu, wówczas pracodawca powinien wypłacić odprawę.


PRZYKŁAD

W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik gorzej się poczuł. Nie chciał korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ponieważ miał do dokończenia rozpoczęte sprawy i uważał, że pogorszenie samopoczucia jest chwilowe. Z dnia na dzień czuł się coraz gorzej i kilka dni po rozwiązaniu umowy o pracę poszedł do lekarza. Lekarz wystawił mu zwolnienie. Po 6 miesiącach zwolnienia pracownik otrzymał rentę z ZUS.

PRZYKŁAD

Pracownik od kilku miesięcy narzekał na dolegliwości związane z nerkami. W trakcie okresu wypowiedzenia, kiedy wykorzystywał urlop wypoczynkowy, jego samopoczucie pogorszyło się i udał się do lekarza, który rozpoczął leczenie. Pracownik nie chciał wówczas zwolnienia lekarskiego, ponieważ korzystał z urlopu wypoczynkowego i nie było mu potrzebne. Kolejna wizyta u lekarza przypadała po kilku dniach od zakończenia okresu wypowiedzenia. Lekarz kontynuował leczenie i wystawił mu zwolnienie. Po 182 dniach choroby ZUS przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 miesięcy, a po jego zakończeniu rentę.

PRZYKŁAD

Po dwóch tygodniach od ustania stosunku pracy pracownik udał się do lekarza. W trakcie zleconych badań okazało się, że od kilku tygodni choruje na gruźlicę. Lekarz wystawił mu zwolnienie. Po 9 miesiącach choroby ZUS przyznał pracownikowi rentę.

Należy przyjąć, że w opisanych wyżej przykładach odprawa rentowa powinna zostać pracownikowi wypłacona, dlatego że choroba w rzeczywistości rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy (o czym pracownik nie wiedział lub wiedział, lecz nie zgłosił się do lekarza) i trwała nieprzerwanie aż do chwili przyznania renty. W uchwale z 6 sierpnia 1998 r. (III ZP 22/98, OSNP 1998/24/713) Sąd Najwyższy podkreślił, że do nabycia prawa do odprawy nie ma znaczenia, że ustanie stosunku pracy oraz przyznanie renty nie zbiegły się w czasie. Istotne jest natomiast, że choroba rozpoczęła się w trakcie trwania stosunku pracy i w sposób nieprzerwany doprowadziła ostatecznie do przyznania pracownikowi renty. Inną kwestią jest udowodnienie spełnienia tych warunków. W opisanych sytuacjach pracodawca może mieć uzasadnione wątpliwości co do ich spełnienia, w szczególności gdy pracownik do końca okresu wypowiedzenia wykonywał pracę.

Opisanego w pytaniu stanu faktycznego nie można jednoznacznie ocenić. Nie ma bowiem informacji dotyczącej choroby pracownika, z powodu której przeszedł na rentę oraz jej ewentualnego związku z ustaniem stosunku pracy. Przerwa między ustaniem stosunku pracy a zwolnieniem lekarskim pracownika nie zawsze pozbawia go prawa do odprawy rentowej. Późniejsze rozpoczęcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego nie zawsze jest równoznaczne z powstaniem w tym dniu niezdolności do pracy. W niektórych przypadkach niezdolność do pracy mogła trwać już wcześniej, a więc jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy, zanim stwierdził ją lekarz. Jeśli więc taki związek zaistniał, np. choroba w rzeczywistości rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania umowy o pracę, wówczas muszą Państwo wypłacić pracownikowi odprawę. Jeśli brak tego związku, np. pracownik uległ wypadkowi samochodowemu po ustaniu stosunku pracy, nie muszą Państwo wypłacać odprawy.

W sytuacji sporu między pracownikiem a pracodawcą kwestię istnienia związku ustania stosunku pracy z przejściem na rentę lub jego braku rozstrzygnie sąd pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 921 § 1 Kodeksu pracy.
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...