Upominki z okazji Dnia Kobiet - podatek i składki ZUS

Izabela Nowacka
rozwiń więcej
Pracodawcy, którzy z okazji Dnia Kobiet przekażą pracownicom upominek, choćby symboliczny, powinni liczyć się z koniecznością jego opodatkowania i oskładkowania. Niekiedy taki prezent może bowiem oznaczać powstanie przychodu ze stosunku pracy. Zależy to jednak od rodzaju podarunku oraz źródła jego finansowania.

Wszelkie świadczenia pieniężne bądź niepieniężne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, pochodzące od pracodawcy, co do zasady, stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2008 r., nr IPPB1/415–855/08–2/AM, uznał, że: (...) „za nieodpłatne świadczenia uznaje się zdarzenia gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy”.

Autopromocja

Upominki a podatek

Rozstrzygając kwestię dotyczącą przekazania pracownicom upominków z okazji Dnia Kobiet w kontekście przychodu ze stosunku pracy, należy posłużyć się powyższym wyjaśnieniem organów podatkowych. Decydujące znaczenie ma zatem rodzaj podarunku, którym mogą być w tym przypadku zarówno kwiaty, czekoladki, bony towarowe, kupony na wizytę w salonie kosmetycznym, jak i zaproszenie na przyjęcie z tej okazji.

W pierwszej kolejności należy jednak ustalić, co może być potraktowane jak przychód, a co nim nie jest. Przychodu nie stanowią kwiaty, ze względu na ich wyłącznie symboliczne znaczenie. Ponadto przekazanie pracownicy bukietu kwiatów nie ma charakteru przekazania towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że jest to przychód będący nieodpłatnym świadczeniem, podobnie jak np. czekoladki czy bombonierki, o których nie można powiedzieć, że stanowią przysporzenie majątkowe.

WAŻNE!

Przekazanie pracownicy symbolicznego prezentu z okazji Dnia Kobiet, np. kwiatów czy czekoladek, nie ma charakteru przekazania towarów o konkretnej wartości użytkowej i nie stanowi przychodu ze stosunku pracy.

W przypadku natomiast przekazania pracownicom np. karnetów do gabinetu odnowy biologicznej, bonów towarowych czy biletów do teatru, takie prezenty należy traktować jak świadczenia okolicznościowe (podobnie jak świadczenia przyznawane np. z okazji świąt czy Dnia Dziecka) i zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy. Oznacza to, co do zasady, że powstał obowiązek podatkowy.

Odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania wszystkich dochodów podatnika są zwolnienia przedmiotowe. W przypadku świadczeń okolicznościowych nie przewidziano jednak żadnych zwolnień. Jedynym, które ewentualnie mogłoby mieć zastosowanie, jest zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że zwolniona z podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.


Wątpliwości co do zastosowania tego zwolnienia może jednak powodować fakt sfinansowania prezentów na Dzień Kobiet ze środków zfśs. Celem prowadzenia działalności socjalnej jest bowiem wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej. Zgodnie z dominującym poglądem, finansowanie z zfśs upominków okazjonalnych nie wchodzi w zakres działalności socjalnej.

NSA w wyroku z 9 stycznia 2003 r. (sygn. I SA/Wr 2206/00) dopuścił jednak zakup przez pracodawcę na rzecz pracowników artykułów cukierniczych czy kwiatów z powodu różnego rodzaju uroczystości ze środków zfśs. Sąd stwierdził, że wiąże się to z zakresem i charakterem działalności socjalnej, o której stanowią przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

WAŻNE!

Zdaniem NSA, zakup przez pracodawcę ze środków zfśs na rzecz pracowników artykułów cukierniczych czy kwiatów z powodu różnego rodzaju uroczystości wiąże się z zakresem i charakterem działalności socjalnej.

Jeżeli regulamin funduszu przewiduje finansowanie – obok ulgowych usług i świadczeń – również innych przejawów działalności socjalnej, w tym oferowanie wszystkim pracownikom świadczeń o tej samej wartości i na tych samych warunkach (świadczenia nieulgowe), to świadczenia okolicznościowe też mogą pochodzić ze środków zfśs. Jeśli ich źródłem finansowania będzie zfśs, wówczas będą zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł rocznie (z wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi).

Pracodawcy, u których nie działa fundusz socjalny lub fundusz istnieje, ale nie przewiduje finansowania ze środków zfśś nieulgowych świadczeń, w przypadku przekazania pracownicom okolicznościowych prezentów, mają obowiązek doliczenia ich wartości do pozostałych przychodów ze stosunku pracy i pobrania podatku.

Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń należy ustalać według cen zakupu, jeśli zostały nabyte, lub według cen stosowanych wobec zewnętrznych odbiorców, gdy przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy.

Upominki a składki ZUS

Podstawą wymiaru składek ZUS jest przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zatem to, co jest przychodem w świetle przepisów podatkowych, stanowi też podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wyjątek stanowią przychody zwolnione z oskładkowania.

Z podstawy wymiaru składek wyłączone są m.in. świadczenia finansowane z zfśs (bez limitu kwotowego), a także dodatkowe świadczenia niemające charakteru deputatu przyznawane na podstawie przepisów szczególnych – kart branżowych lub układów zbiorowych pracy, tj. ekwiwalent pieniężny z tytułu zwrotu kosztów przejazdów urlopowych, świadczenia na pomoce naukowe dla dzieci, świadczenia przyznawane z tytułu uroczystych dni, jak tradycyjne „barbórkowe”, z wyjątkiem nagród pieniężnych wypłacanych z tytułu uroczystych dni.

Jeżeli zatem prezent spełni wszystkie wskazane wyżej kryteria, nie będzie obciążony składkami. Jeżeli jednak u pracodawcy nie ma układu zbiorowego pracy ani karty branżowej, albo te dokumenty funkcjonują, ale nie przewidują przyznawania świadczeń z okazji uroczystych dni, jak np. Dzień Kobiet, przekazane prezenty należy oskładkować. Wartość pieniężną świadczeń w naturze należy wówczas ustalać w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku – jak do celów podatkowych.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 1, art. 11 ust. 1, ust. 2a, art. 12 ust. 1–3, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19, pkt 27, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...