Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Dorota Kriger
rozwiń więcej
Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach.  Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Takie postępowanie będzie nieprawidłowe. W umowie o pracę powinni Państwo wskazać zarówno kwotę do wypłaty, jak i wszystkie potrącenia publicznoprawne, które dopiero łącznie stanowią wynagrodzenie przysługujące pracownikowi.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W treści umowy o pracę, obok takich danych, jak rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, powinna znaleźć się informacja o wysokości przysługującego pracownikowi wynagrodzenia. Kodeks pracy wskazuje na obowiązek określenia w umowie o pracę wynagrodzenia za pracę odpowiadającego rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, przy czym wprost nie definiuje jego wartości (art. 29 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). W prawie pracy nie funkcjonują pojęcia „netto” i „brutto”. Prawidłowe jest więc założenie, że ustawodawca wskazując wynagrodzenie ze stosunku pracy miał na myśli wynagrodzenie zawierające kwotę do wypłaty i należne obciążenia na rzecz budżetu państwa.

Na ten temat wypowiadał się Sąd Najwyższy m.in. w uzasadnieniu do uchwały z 20 września 1990 r. (III PZP 14/90, OSNCP 1991/2-3/29), w której stwierdził, że pracodawca, spełniając rolę płatnika podatku, nie przestaje być stroną stosunku pracy, gdyż dokonuje jego pobrania (obliczenia) z wynagrodzenia za pracę, które stanowi jeden z zasadniczych elementów treści tego stosunku.

Podobny pogląd Sąd Najwyższy wyraził w uzasadnieniu do wyroku z 22 kwietnia 1998 r. (I PKN 55/98, OSNAPiUS 1999/8/278), stwierdzając, że wynagrodzenie za pracę to określone w umowie o pracę wynagrodzenie brutto, a z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jedynie obowiązek pobierania od tego wynagrodzenia zaliczki na poczet podatku dochodowego.

Powyższe potwierdza też uzasadnienie do uchwały z 7 sierpnia 2001 r. (III ZP 13/01, OSNAPiUS 2002/2/35) i z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214), w której Sąd Najwyższy stwierdził, że wynagrodzenie za pracę, jako niezbędny element stosunku pracy (art. 22 § 1 Kodeksu pracy), jest pojęciem określonym przepisami prawa pracy i że z przepisów tych bez wątpienia wynika, że należne pracownikowi wynagrodzenie obejmuje również tę część, którą pracodawca może (ma obowiązek) odliczyć.


WAŻNE!

W umowie o pracę pracodawca powinien wskazać zarówno wynagrodzenie do wypłaty, jak i potrącenia publicznoprawne.

W uzasadnieniu SN wskazał art. 87 § 1 Kodeksu pracy, według którego z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu określone należności. Wynika z tego, że część podlegająca odliczeniu stanowi również element należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. W opinii sądu, wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę jest w całości wierzytelnością pracownika i jako takie podlega zasądzeniu w rozstrzygnięciach sądowych. Zatem wierzytelność ta z tytułu zatrudnienia stanowi cały zarobek, łącznie z częścią przeznaczoną na obowiązkowe potrącenia, a więc zarówno zaliczka na podatek dochodowy, jak i składki na ubezpieczenia społeczne stanowią część wynagrodzenia za pracę i nie można ich pominąć w treści umowy o pracę.

Takie stanowisko zajął również Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (sygn. GPP-364-4560-4-1/11/PE/RP):

„(...) Wynagrodzenie za pracę określone w umowie o pracę powinno obejmować całość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi łącznie z kwotami odliczeń, jakich pracodawca, działając w charakterze płatnika, obowiązany jest dokonywać na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy prawa pracy nie przewidują sankcji nieważności w przypadku, gdy jeden z warunków zatrudnienia został określony w umowie o pracę w sposób nieprawidłowy. W konsekwencji wskazanie w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia za pracę w kwocie netto nie wpływa na ważność zawartej umowy.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego określenia w umowie o pracę wysokości przysługującego pracownikowi wynagrodzenia za pracę, inspektor pracy, działając na podstawie art. 11 pkt 8 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, może skierować do pracodawcy wystąpienie wnosząc o usunięcie stwierdzonych naruszeń”.

WAŻNE!

Wskazanie w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia za pracę w kwocie netto nie wpływa na ważność zawartej umowy.

Podstawa prawna

  • art. 18, art. 22, art. 29 Kodeksu pracy.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...