Ile systemów wynagradzania może stosować pracodawca

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
rozwiń więcej
Pracodawca może wynagradzać pracowników według różnych systemów. Może stosować stałe stawki, zmienne zależne od wyników pracy, a także łączyć te dwa systemy. W jednym zakładzie pracy można stosować różne systemy, np. dla różnych stanowisk pracy. Przyjęte zasady nie są zasadami ustalanymi raz na zawsze. Pracodawca może je zmienić. Wprowadzenie gorszych warunków wymaga wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki płacy.

System wynagradzania to sposób, w jaki pracodawca ustala wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za wykonywaną przez niego pracę. Ma on ogromny wpływ na wydajność pracownika oraz wyniki jego pracy. Spełnia zatem istotną rolę motywacyjną. W praktyce można wyróżnić trzy podstawowe systemy wynagradzania:

Autopromocja
  • system czasowy (stała płaca miesięczna, stawka godzinowa),
  • system wynikowy (realizacja zadań, akord, prowizja),
  • mieszany – stanowiący połączenie dwóch pierwszych systemów wynagradzania (np. czasowo-premiowy, czasowo-prowizyjny).

W odróżnieniu od pojęcia systemu wynagradzania, pojęcie wynagrodzenia oznacza kwotę, jaką pracownik ostatecznie otrzyma za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Obejmuje ono wynagrodzenie zasadnicze (podstawowe) oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeśli takie zostały przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy.

System czasowy

Czasowy system wynagradzania to taki, w którym podstawą obliczeniową wynagrodzenia jest jednostka miary czasu. W tym systemie określa się stawki przysługujące pracownikom na poszczególnych stanowiskach pracy w określonym przedziale czasowym, czyli:

  • wynagrodzenie w stawce miesięcznej (określane również wynagrodzeniem ryczałtowym)

– przysługuje w stałej wysokości za przepracowany miesiąc, bez względu na liczbę roboczogodzin w poszczególnych miesiącach, lub

  • wynagrodzenie w stawce godzinowej – jego ostateczna wysokość jest uzależniona od liczby godzin do przepracowania, wynikającej z rozkładu czasu pracy obowiązującego pracownika.

Cechą charakterystyczną dla czasowego systemu wynagradzania jest to, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas pracy, a stawka wynagrodzenia jest stała, tzn. ściśle określona. Przy czym najczęściej jest to stawka miesięczna albo godzinowa, chociaż dopuszczalne jest również stosowanie stawki dziennej czy tygodniowej. Nie jest natomiast możliwe ustalenie stawki za okres dłuższy niż miesiąc, gdyż miesiąc jest maksymalnym okresem rozliczeniowym dotyczącym wynagrodzeń dopuszczonym przez prawo pracy.


System wynikowy

System wynikowy polega np. na wynagradzaniu prowizyjnym czy akordowym. Wynagrodzenie prowizyjne ustala się jako odpowiedni procent od sprzedaży lub od obrotu albo od dochodu, jaki przynosi pracodawcy praca wykonywana przez pracownika. Przykładowo można ustalić, że np. pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 5% od wartości sprzedanego przez niego towaru albo np. 1% od wartości uzyskanego przez firmę dochodu. Prowizyjny system wynagradzania jest typowym systemem wynikowym uzależniającym wysokość wynagrodzenia od wkładu (wartości) pracy pracownika.

Akord natomiast to system polegający na uzyskaniu przez pracownika określonych wyników pracy, np. liczby wykonanych jednostek, usług albo czynności w określonym przedziale czasowym, przy założeniu określonej normy dla danego pracownika. Z uwagi na tę specyfikę system akordowy może być stosowany tylko tam, gdzie jest możliwe opracowanie norm pracy i obliczanie z ich pomocą wyników ilościowych pracy. Przy czym system akordowy może mieć charakter:

  • indywidualny – wówczas podstawą obliczenia wynagrodzenia pracownika jest jego osobista wydajność, albo
  • zbiorowy – wówczas podstawą do obliczenia wynagrodzenia jest wynik uzyskany przez zespół pracowników.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie akordowego systemu wynagradzania, to konieczne będzie ustalenie stawki akordowej oraz określenie norm pracy. Można to zrobić, ustalając liczbę produktów lub usług, które mają być wykonane w określonym przedziale czasowym – przy założeniu, że pracownik wykonuje pracę z zachowaniem należytej staranności.

Podobnie jak w przypadku systemu prowizyjnego, akordowy system wynagradzania jest systemem wynikowym, który uzależnia wysokość wynagrodzenia pracownika od jego wkładu pracy. System akordowy, nie gwarantując stałego wynagrodzenia, zmusza pracownika do bardziej efektywnej pracy. System ten wymaga wprowadzenia odpowiednich zasad sprawowania nadzoru nad pracą pracownika oraz ewidencjonowania wykonywanej przez niego pracy.

Ustalając system wynagradzania, pracodawcy muszą pamiętać o zasadzie, że jedną z istotnych cech stosunku pracy jest ryzyko podmiotu zatrudniającego (ryzyko pracodawcy). To oznacza, że w każdym systemie płacowym, również w tych, które nie gwarantują pracownikowi stałego wynagrodzenia, pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie minimalne. W 2011 r. wynosi ono 1386 zł.

Niezależnie od stosowanego systemu płacowego żaden pracownik nie może być wynagradzany poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę


Jeden system czy kilka

Zarówno wybór systemu wynagradzania, jak i wprowadzenie dodatkowych składników wynagrodzenia zależą od:

  • decyzji konkretnego pracodawcy,
  • rodzaju prowadzonej przez pracodawcę działalności,
  • możliwości finansowych i organizacyjnych,
  • przyjętej przez pracodawcę polityki płacowej.

Pracodawca może wprowadzić jeden system wynagradzania dla wszystkich pracowników, ale nie ma takiego obowiązku. Może stosować różne systemy wynagradzania, uzależniając je od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika lub od zajmowanego przez niego stanowiska. Wprowadzając różne systemy wynagradzania, przykładowo pracodawca może ustalić, że:

  • pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych będą wynagradzani według stałej stawki miesięcznej (ryczałtowo),
  • pracownicy zatrudnieni przy produkcji będą wynagradzani według stawki godzinowej,
  • przedstawiciele handlowi będą wynagradzani prowizyjnie.

Gdzie i jak ustalić system

Warunki wynagradzania za pracę (w tym systemy wynagradzania) i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nieobjęty układem zbiorowym pracy, warunki wynagradzania za pracę ustala w regulaminie wynagradzania.

W przypadku pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, jeżeli nie są oni objęci układem zbiorowym pracy, warunki wynagradzania i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą określa w rozporządzeniu (w zakresie niezastrzeżonym w innych ustawach do właściwości innych organów) – minister pracy na wniosek właściwego ministra (art. 771–773 k.p.).

Systemy wynagradzania pracodawca na ogół ustala w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie wynagradzania. Jeżeli natomiast nie jest on objęty układem zbiorowym pracy, nie ma też obowiązku wprowadzania regulaminu wynagradzania z uwagi na liczbę zatrudnianych pracowników, to system wynagradzania określa w umowie o pracę.


Zmiana systemu wynagradzania

Raz przyjęty system wynagradzania może być zmieniony. Pracodawca może podjąć taką decyzję, ale musi wówczas zachować procedury wynikające z przepisów prawa pracy, jakie obowiązują w przypadku wprowadzania takich zmian.

Szczególną uwagę powinien zwrócić na regulacje zawarte w art. 24113 k.p. Przepis ten odnosi się zarówno do układu zbiorowego pracy, jak i do regulaminu wynagradzania. Zgodnie z tym artykułem korzystniejsze postanowienia układu (regulaminu wynagradzania), z dniem jego wejścia w życie zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Natomiast postanowienia układu (regulaminu) mniej korzystne dla pracowników pracodawca może wprowadzić, wręczając wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.

Aby pracodawca mógł stosować nowe postanowienia (mniej korzystne od dotychczasowych), musi najpierw wypowiedzieć pracownikom dotychczasowe warunki pracy i płacy. Dopiero po upływie okresu dokonanych wypowiedzeń zmieniających może stosować nowe, mniej korzystne postanowienia, również takie, które dotyczą systemu czasu pracy. W każdym przypadku, zamiast dokonywać wypowiedzeń zmieniających, pracodawca może zawrzeć z pracownikami porozumienia stron, zmieniające dotychczasowe warunki pracy i płacy. W takim przypadku pracodawcy nie wiążą okresy wypowiedzenia i nowe postanowienia zaczną obowiązywać z datą określoną w porozumieniu.

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie warunków płacy wymaga zaproponowania pracownikowi nowych warunków na piśmie. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika nowych warunków dochodzi do rozwiązania umowy o pracę – z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, wtedy uznaje się, że wyraził na nie zgodę. Pouczenie o tej sprawie pracodawca powinien zamieścić w piśmie wypowiadającym dotychczasowe warunki płacy. Jeżeli takiego pouczenia nie zamieści, pracownik ma prawo złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków do końca okresu wypowiedzenia.

Podstawy prawne

  • Art. 42, 771–773 i 24113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 249, poz. 1655.
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...