Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu

Michał Culepa
rozwiń więcej
Pracownik, który nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy. Bez znaczenia jest też fakt późniejszego poinformowania przez pracodawcę o nienależnej wypłacie (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 31/10).

Iwona S. od listopada 1998 r. była zatrudniona w spółce E., najpierw na stanowisku konsultanta do spraw reklamy, a później, od sierpnia 2002 r. na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży.

Autopromocja

Umowa o pracę Iwony S. przewidywała, że na jej miesięczne wynagrodzenie brutto składa się płaca zasadnicza i prowizja naliczana zgodnie z regulaminem wynagradzania prowizyjnego.

W lutym 2005 r. Iwona S. zawarła w imieniu powódki kontrakt z jednym z klientów spółki. Wartość kontraktu wyniosła 537 tys. zł. Kontrakt ten został w lutym wprowadzony do zainstalowanego systemu operacyjnego spółki E., jednak w następnym miesiącu w wyniku błędu rejestratora lub pomyłki systemowej programu wartość tego kontraktu uległa podwojeniu – wyniosła 1 mln 29 tys. zł. Od tej błędnej kwoty została naliczona 1% prowizja.

Błąd w naliczeniu i wypłacie prowizji został wykryty przez pracowników strony powodowej w lipcu 2005 r. W tym też miesiącu jedna z pracownic działu płac przekazała Iwonie S. telefonicznie informację, że w toku weryfikacji zapisów systemowych ustalono, iż prowizja została wypłacona omyłkowo i zaproponowała pozwanej jej spłatę na dogodnych warunkach. Następnego dnia przesłano jej mailem propozycję rozłożenia spłaty w 5 miesięcznych ratach. Iwona S. nie zgodziła się na potrącenie prowizji w tych terminach ani nie zwróciła jej w inny sposób.

Ostatecznie pismem z 19 marca 2008 r. pracodawca wezwał Iwonę S. do dobrowolnego zwrotu prowizji. Pracownica znów odmówiła i w tej sytuacji spółka E. skierowała do sądu pozew o zapłatę nienależnie wypłaconego wynagrodzenia.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Iwona S. początkowo przegrała proces zarówno w I, jak i w II instancji. Jednak Sąd Najwyższy uwzględniając jej skargę kasacyjną, nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy, choćby nie były mu one należne. Pracownik ma bowiem prawo swobodnego dysponowania wypłaconym mu wynagrodzeniem za pracę, które z reguły pożytkuje na własne potrzeby w taki sposób, że nie jest już wzbogacony.


W dodatku upływ czasu wskazuje wprost na przedawnienie roszczeń w omawianym przypadku. Wprawdzie sądy podważyły fakt przedawnienia długu Iwony S., powołując się na zasady współżycia społecznego zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy, jednak zastosowanie tego przepisu może nastąpić w zupełnie wyjątkowych lub szczególnych okolicznościach sprawy. Sąd Najwyższy stwierdził, że nie spełnia takiego kwalifikowanego przypadku przyjęcie, że pracownica pozostawała w świadomości, że sporna kwota jej nie przysługiwała i powinna liczyć się z koniecznością zwrotu nienależnie wypłaconej prowizji tylko dlatego, że od czasu przyjęcia przez nią kierowniczego stanowiska pracy nie otrzymywała takiego składnika wynagrodzenia za pracę.

Wnioski

Wypłata wynagrodzenia pracownikowi następuje na ryzyko pracodawcy – tak wynika z powyższego wyroku. Pracodawca odpowiada więc za błędne wyliczenia wynagrodzeń i to zarówno wtedy, gdy wynagrodzenie jest zaniżone, jak i wówczas, gdy jest zawyżone. Pracownik – gdy sam nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty zawyżonej pensji – może być zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia pod warunkiem wykazania przez pracodawcę, że się wzbogacił (co jest bardzo problematyczne, gdyż pracownik zazwyczaj spożytkowuje wynagrodzenie na bieżące potrzeby). Bez znaczenia jest tu późniejsze otrzymanie informacji od pracodawcy, że doszło do nienależnej wypłaty wynagrodzenia.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...