Wypłata odprawy emerytalnej

Joanna Skrobisz
rozwiń więcej
Od 8 stycznia 2009 r. po zmianie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawcy mogą równocześnie wypłacać pracownikom emeryturę i wynagrodzenie bez rozwiązywania z nimi umowy o pracę.

Do chwili zmiany przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawieszał z urzędu wypłatę świadczenia emerytalnego pracownikowi - emerytowi niezależnie od tego, ile zarabiał, jeśli pracował na rzecz pracodawcy, nie rozwiązawszy z nim wcześniej umowy o pracę.

Autopromocja

Od 8 stycznia 2009 r. pracownicy mogą ubiegać się o emeryturę pomimo dalszej pracy. Jeżeli spełniają warunki do przyznania emerytury, to ZUS ją przyzna, co oznacza, że będą ją otrzymywali równolegle z wynagrodzeniem za pracę.

Pracodawcy w tej sytuacji zastanawiają się, czy odprawa emerytalna przysługuje pracującym emerytom w chwili rozwiązania umowy o pracę.

Pracownik jest uprawniony do odprawy emerytalno-rentowej w chwili ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Odprawa ta przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia (art. 921 k.p.).

Pracodawca wypłaci więc pracownikowi odprawę emerytalną:

  • po spełnieniu przez pracownika wymagań uprawniających do uzyskania świadczenia emerytalnego lub rentowego z ubezpieczenia społecznego oraz
  • z chwilą powstania związku między ustaniem zatrudnienia i przejściem na emeryturę lub rentę.

Ustawodawca, wprowadzając do Kodeksu pracy odprawę emerytalno-rentową, określił jej minimalną wysokość - 1-miesięczne wynagrodzenie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wysokość tego świadczenia była zwiększona w przepisach branżowych, układach zbiorowych pracy czy regulaminach wynagrodzenia.

Niektóre grupy zawodowe, których zasady wynagradzania określane są przez Radę Ministrów czy poszczególnych ministrów, są uprawnione do odprawy emerytalno-rentowej w wyższej wysokości.

Zaliczamy do nich między innymi:

  • pracowników urzędów państwowych,
  • pracowników samorządowych,
  • nauczycieli.

Bez prawa do odprawy

Część pracodawców uważa, że pracownikowi, który pracuje i jednocześnie pobiera emeryturę, a następnie zdecyduje się na rozwiązanie umowy, nie należy się odprawa emerytalna. Ich zdaniem osoby, które rozwiążą umowę o pracę już po otrzymaniu emerytury z ZUS, nie spełnią jednego z warunków określonych w Kodeksie pracy, a mianowicie nie rozwiążą umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Nie można bowiem uzasadniać rozwiązania umowy przejściem na emeryturę, skoro tę emeryturę już się pobiera. Dlatego też pracownik, który rozwiąże umowę o pracę po 7 latach pracy i pobierania w tym czasie emerytury, nie nabędzie prawa do odprawy emerytalnej, ponieważ nie wystąpi związek między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.

Z prawem do odprawy

Inni pracodawcy natomiast uznają, że skoro rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę i zmienił się status pracownika-emeryta na wyłącznie emeryta, to świadczenie w postaci odprawy emerytalnej się należy.

Przykład

Pracownik nabył prawo do wcześniejszej emerytury w 2006 r., jednak nie rozwiązał umowy i nie przeszedł na emeryturę. Dalej pracuje u dotychczasowego pracodawcy. Po wprowadzeniu zmian przepisów w ustawie o emeryturach i rentach z FUS pracownik złożył wniosek i zaczął od stycznia br. otrzymywać świadczenie emerytalne. W kwietniu z uwagi na sytuację rodzinną był zmuszony rozwiązać stosunek pracy i przejść na świadczenie emerytalne. Pracodawca jednak nie wypłacił mu przewidzianej w regulaminie pracy odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, uznając, że rozwiązanie umowy nie miało związku z przejściem na emeryturę. Działanie pracodawcy jest niezgodne z prawem, gdyż pracownik nabył prawo do tego świadczenia.

Pogląd ten znajduje potwierdzenie w wyrokach Sądu Najwyższego, który uznaje, że rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę następuje także wtedy, gdy do zakończenia pracy dojdzie nawet kilka lat po pobieraniu emerytury. W jednym z wyroków Sąd stwierdził, że przejście na emeryturę oznacza zmianę statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta. Dlatego też odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem na emeryturę, choćby pracownik ją wcześniej pobierał, chyba że już wcześniej skorzystał z uprawnienia do odprawy (wyrok z 11 października 2007 r., III PK 40/07,).


Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 6 maja 2003 r. (I PK 223/02), orzekając, że skorzystanie przez pracownika z uprawnień emerytalnych w czasie trwania zatrudnienia nie powoduje utraty prawa do odprawy emerytalnej w chwili, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy uznał, że do nabycia prawa do odprawy emerytalnej nie jest konieczne przejście na emeryturę równocześnie z rozwiązaniem z tego powodu stosunku pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznaje również, że pracownik kontynuujący zatrudnienie po nabyciu prawa do emerytury i pobierający z tego tytułu świadczenie emerytalne oraz wynagrodzenie za pracę nabędzie prawo do odprawy emerytalnej w dniu, w którym rozwiąże stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę, rozumianego jako zamiana statusu pracującego emeryta na status wyłącznie emeryta.

Jednorazowość odprawy

Należy pamiętać, że odprawa emerytalno-rentowa jest świadczeniem jednorazowym, na co zwrócił uwagę Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 8 października 1998 r. (III APa 53/98), w którym stwierdził, że art. 921 § 2 k.p. określający, że pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Oznacza to, że ustawodawca określił prawo do odprawy emerytalnej jako uprawnienie jednorazowe.

Przykład

Pracownik szkoły przeszedł po rozwiązaniu stosunku pracy na emeryturę z końcem grudnia 2002 r. i w związku z tym pracodawca wypłacił mu stosowną odprawę emerytalną. Następnie 1 stycznia 2003 r. podjął pracę w pełnym wymiarze u innego pracodawcy, jednocześnie zawieszając pobieranie świadczenia emerytalnego. Po prawie 6 latach pracy pracownik rozwiązał umowę o pracę w związku, jak napisał w podaniu, z przejściem na emeryturę. Wystąpił o wypłatę odprawy emerytalnej. Z uwagi na to, że w świadectwie pracy wystawionym przez poprzedniego pracodawcę była zawarta informacja o wypłaconej odprawie emerytalnej, ostatni pracodawca odmówił wypłaty tego świadczenia. Działania jego były zgodne z obowiązującym prawem.

Zasada jednorazowości odprawy emerytalno-rentowej oznacza, że w niektórych sytuacjach pracujący emeryci mogą jej nie otrzymać.

Podstawa prawna:

  • art. 921 Kodeksu pracy,
  • wyroki Sądu Najwyższego:

- z 11 października 2007 r. (III PK 40/07, niepubl.),

- z 6 maja 2003 r. (I PK 223/02, M.P.Pr. - wkł. 2004/3/10),

  • wyrok Sądu Apelacyjnego z 8 października 1998 r. (III APa 53/98, Apel. - Warszawa 1999/1/5).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...