Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy/Fot. Fotolia / Fotolia
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczo­ne na finansowanie działalności socjalnej przed­siębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu?

W wynagrodzeniach

Fundusz przeznaczony na działalność socjalną obowiązkowo muszą tworzyć pracodawcy:

Autopromocja
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budże­towych (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników),
  • zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Pozostałe podmioty mogą utworzyć fundusz socjal­ny dobrowolnie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Pracodawcy, którzy nie tworzą ZFŚS i nie wypłaca­ją pracownikom świadczeń urlopowych, prowadzo­ną przez siebie działalność socjalną mogą zorga­nizować w dowolny sposób, np. tworząc fundusz socjalno-bytowy. Zasady i warunki przyznawania pomocy rzeczowej czy pieniężnej w ramach ZFŚS czy funduszu socjalno-bytowego powinny wynikać z zapisów odrębnego regulaminu. Pracodawca, który tworzy fundusz świadczeń socjalnych, powinien opracować i wprowadzić regulamin określający zasady i warunki korzysta­nia z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz przeznaczania tych środków na poszczególne cele i rodzaje prowadzonej przez niego działalności socjalnej. Uzgadnianie treści regulaminu odbywa się z udziałem organizacji związkowej działającej u pracodawcy. W przypadku gdy w zakładzie pracy występuje kilka związków zawodowych i nie przed­stawią one pracodawcy w terminie 30 dni wspólnie uzgodnionego stanowiska dotyczącego regulami­nu, decyzję w sprawie jego zapisów i wprowadze­nia podejmuje pracodawca. Powinien rozpatrzyć odrębne stanowiska organizacji związkowych, jed­nak nie są one dla niego wiążące. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa orga­nizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracow­nikiem wybranym przez załogę do reprezentowa­nia jej interesów.

W podatkach dochodowych

Do przychodów nie zalicza się przychodów, które zgodnie z przepisami zwiększają zakładowy fun­dusz świadczeń socjalnych (art. 14 ust. 3 pkt 5 updof, art. 12 ust. 4 pkt 5 updop). Nie zalicza się do kosztów:

  • odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak:
  • podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy,
  • odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu prze­pisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pra­codawcy, jeżeli środki pieniężne stanowią­ce równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu,
  • wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym fun­duszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyska­nia przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
  • kosztów utrzymania zakładowych obiektów socjalnych, w części pokrytej ze środków zakła­dowego funduszu świadczeń socjalnych (art. 23 ust. 1 pkt 7, 42, 51 updof, art. 16 ust. 1 pkt 9, 45, 55 updop).

Zwalnia się z podatku:

  • wartość rzeczowych i finansowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowa­nych w całości ze środków zakładowego fundu­szu świadczeń socjalnych lub funduszy związ­ków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,
  • dopłaty do: wypoczynku zorganizowane­go przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączo­nego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryj­nym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opie- kuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
  • z funduszu socjalnego, zakładowego fun­duszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właś­ciwego ministra niezależnie od ich wysokości,
  • z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67, 78 updof).

W ubezpieczeniach

Świadczenia wypłacane z ZFŚS są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS, jeżeli zasady ich przyznawania są uzależnione od kryterium dochodowego oraz wynikają z zapisów zawartych w odrębnym regulaminie.

Zostań naszym ekspertem!

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...