Druga rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - do 30 września br.

Zbliża się termin wpłaty drugiej raty odpisu na ZFŚS. Mija on 30 września, a opóźnienie może zostać uznane za niewykonywanie przepisów ustawy o ZFŚS zagrożone karą grzywny do wysokości 5000 zł. O grzywnie orzeka sąd, na podstawie wniosku pochodzącego od właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy, w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Przepisy określają dwa terminy dokonywania przez pracodawcę wpłat na ZFŚS. Obowiązek ten nie dotyczy jednak dobrowolnych zwiększeń środków ZFŚS, które w danym zakładzie pracy mogą występować. Obowiązkowo pracodawca powinien:
- do 31 maja danego roku przekazać co najmniej 75% kwoty odpisu podstawowego, a następnie
- do 30 września danego roku przekazać pozostałą część środków.

Oczywiście termin wrześniowej wpłaty dotyczy tylko tych pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS, którzy nie przelali wcześniej całej kwoty.

W związku z tym, że 30 września br. wypada w niedzielę, druga rata odpisu na ZFŚS powinna się znaleźć na rachunku funduszu w poniedziałek - 1 października (art. 115 Kodeksu cywilnego).

Zaznaczmy, że terminy dokonywania wpłat nie wiążą pracodawców, którzy nie będąc zobowiązani do jego utworzenia, utworzyli ZFŚS dobrowolnie (zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty).

Ustawa o zakładowym funduszu socjalnym przyznaje związkowi zawodowemu prawo do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o przekazanie należnych środków na ZFŚS.

Związek zawodowy może domagać się przekazania kwot, które powinny zostać wpłacone na rachunek funduszu. Pracodawca nie ma jednak obowiązku uiszczenia odsetek od kwot nieprzekazanych w terminie na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 kwietnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 663/98; OSNP z 2000 r., nr 14, poz. 534). Uzasadniając swoje stanowisko, SN wskazał m.in., że:
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się ze środków należących do pracodawcy, a jego utworzenie niczego nie zmienia w sferze własności. Fundusz ten nadal bowiem jest własnością pracodawcy i jest również przez niego administrowany.

Podstawę naliczenia odpisu na ZFŚS stanowi przeciętna planowana liczba zatrudnionych w danym roku kalendarzowym, ustalana na początku roku kalendarzowego. Na koniec roku zakładana liczba pracowników powinna więc zostać skorygowana do rzeczywistej przeciętnej liczby zatrudnionych w zakładzie pracy.

Szczegółowo sposób ustalenia liczby zatrudnionych, wyliczenia wysokości odpisu na ZFŚS oraz stawki odpisu na jedną zatrudnioną osobę w 2007 r. przedstawiono w artykule „Jak wyliczyć odpis na ZFŚS” - Mk nr 10/ /2007, str. 79.


Podstawa prawna:- art. 3-7 i 10-12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Kadry
Stawka godzinowa od lipca 2024
26 cze 2024

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 roku będzie wyższa zarówno na umowie o pracę jak i na zleceniu? Ile wynosi minimalna stawka w lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu?

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie 2024 i limit 30-krotności
26 cze 2024

Ile wynosi prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2024 roku? Ile wynosi limit 30-krotności oraz kwota 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia? Wszystko to ma znaczenie przy opłacaniu składek ZUS.

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym? Dotyczy ono także osób, które swoje obowiązki wykonują z przyjemnością
26 cze 2024

Z wypaleniem zawodowym zmaga się niemal co drugi Polak, a co czwarty doświadcza jego ciężkiej formy. To dane badania „Dobrostan Raport „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” przeprowadzonego pod koniec 2023 roku przez SW Research. Jak pracodawcy mogą pomóc wypalonym pracownikom podpowiada Magda Pietkiewicz, ekspert rynku pracy oraz twórczyni platformy Enpulse, służącej do badania zaangażowania pracowników.

Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje
25 cze 2024

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Jaki język najlepszy do pracy?
25 cze 2024

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy
25 cze 2024

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu
25 cze 2024

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?
25 cze 2024

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?
25 cze 2024

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć
25 cze 2024

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

pokaż więcej
Proszę czekać...