Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przypadającego bezpośrednio po urlopie wychowawczym

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Pracownica wróciła do pracy z urlopu wychowawczego w październiku 2007 r. W tym miesiącu była przez kilka dni na zwolnieniu lekarskim. Wtedy przyjęłam za podstawę wynagrodzenia chorobowego ostatnie wynagrodzenie zasadnicze sprzed urlopu. W styczniu br. pracownica znowu była na zwolnieniu lekarskim i mam problem, ponieważ nie jestem pewna, jaką podstawę wymiaru przyjąć do wynagrodzenia chorobowego. Pracownica otrzymała wynagrodzenie zasadnicze, część premii rocznej ze względu na nieprzepracowany cały rok i wynagrodzenie za czas choroby w październiku. Jak ustalić pracownicy podstawę wymiaru?

RADA

Autopromocja

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy powinna Pani ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy o pracę, ponieważ pracownica otrzymuje stałe wynagrodzenie. Do podstawy wymiaru powinna Pani wliczyć również nagrodę roczną za 2006 r. Między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego w październiku 2007 r., a następnie w styczniu br., przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, dlatego podstawy wymiaru wynagrodzenia nie należy ustalać na nowo.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2008 r. będzie ta sama podstawa, która została przyjęta do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego za październik 2007 r. Wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - wypłacane ze środków pracodawcy, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

W sytuacji gdy niezdolność pracownika do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, lecz bezpośrednio przed zachorowaniem, pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku, korzystał np. z urlopu wychowawczego i zgodnie z umową o pracę przysługuje mu wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, to do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się pełne wynagrodzenie miesięczne w kwocie określonej w umowie o pracę pomniejszone o pełne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika, które zostałyby potrącone, gdyby pracownik pracował cały miesiąc. Składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lipca 2007 r. wynoszą łącznie 15,71%, a od 1 stycznia 2008 r. łącznie 13,71%.

Wyliczając wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy za październik 2007 r. przyjęli Państwo do podstawy wymiaru wysokość wynagrodzenia sprzed urlopu wychowawczego. Jednak pracownicy przysługują także składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc (roczne), które są zmniejszane za okresy nieobecności w pracy w związku z niezdolnością do pracy. Dlatego składniki te również należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy za październik 2007 r. powinni więc Państwo ustalić przyjmując wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę z października 2007 r., tj. z miesiąca, w którym powstało prawo do wynagrodzenia, oraz premię roczną w wysokości 1/12 części kwot wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstało prawo do wynagrodzenia chorobowego (tj. za 2006 r.). Nagroda powinna zostać wliczona do podstawy wymiaru w przeciętnej wysokości przysługującej pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku. W tym przypadku należy jeszcze raz obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy za październik 2007 r. wliczając kwotę nagrody rocznej. Tak ustalona podstawa wymiaru będzie przyjmowana do ustalenia prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Państwa pracownica w październiku 2007 r., a następnie w styczniu br. jest uprawniona do wynagrodzenia chorobowego. Między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy występuje przerwa, która nie przekracza 3 miesięcy kalendarzowych. Wówczas podstawę wymiaru wynagrodzenia należy w dalszym ciągu przyjmować z października 2007 r.

WAŻNE!

Podstawa wymiaru zasiłku przysługująca pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy wraz ze składnikami, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku, nie może być liczona od kwoty niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa prawna:

• art. 36, art. 37, art. 42-43, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 92 § 2 Kodeksu pracy.

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy.

2. Nie można uznać, że przepisy o wynagradzaniu zawierają zasady zmniejszania nagrody za okres choroby pracownika w rozumieniu art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), jeżeli te zasady nie zostały w tych przepisach w jakikolwiek sposób określone, na przykład w postaci zmniejszenia procentowego czy kwotowego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 2006 r., I UK 291/05, OSNP 2007/11-12/169)

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...