Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Nationale-Nederlanden
rozwiń więcej
Jak wybrać ubezpieczenia grupowe dla pracowników? /Fot. Fotolia
Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Przemysław Pakulski, kierownik ds. produktów w ING Życie

Autopromocja

Na co powinni zwrócić uwagę mikroprzedsiębiorcy, wybierając ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie grupowe jest jednym z najlepszych rozwiązań dla mikroprzedsiębiorców. Przy wyborze danego produktu dostępnego na rynku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość dopasowania zakresu ubezpieczenia do firmy, prostotę zawarcia oraz szybką wypłatę świadczeń. Kluczowa jest także kompleksowość oferty oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem ubezpieczyciela.

Finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe a wypłata odprawy pośmiertnej

Zakres ochronny dopasowany do potrzeb

Dobre ubezpieczenie musi być dopasowane do potrzeb firmy. Dlatego należy zwracać uwagę na produkty, w których przedsiębiorca łącząc różne pakiety, ma możliwość dostosować ubezpieczenie do specyfiki działalności firmy, tworząc odpowiedni zakres ochrony pracowników. Każde z firm działa bowiem w innej branży, przez co potrzebuje ochrony od innego rodzaju zagrożeń. Na przykład dla pracowników wykonujących pracę biurową, istotna jest możliwość objęcia ubezpieczeniem rodziny – dzieci, małżonka czy partnera. Z kolei dla osób wykonujących pracę fizyczną, zwłaszcza jeśli wiąże się ona z potencjalnymi zagrożeniami zdrowia lub życia, ważniejsze jest ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki.

Jakie obowiązki wiążą się z opłacaniem składki na ubezpieczenie na życie pracowników?

Prostota w zakupie polisy i uzyskiwaniu świadczeń

Dobre ubezpieczenia dla mikroprzedsiębiorstw powinno także charakteryzować się prostotą w jego zakupie. Oferta powinna być zrozumiała dla klienta, a jej przygotowanie transparentne, aby klient wiedział co kupuje i uczestniczył aktywnie w procesie konfiguracji zakresu ochrony. Prostota powinna także przejawiać się na etapie zawarcia umowy, gdzie do właściwego minimum powinny być ograniczone zbędne formalności, takie jak ocena medyczna stanu zdrowia pracownika, a sama polisa powinna być wystawiona w ciągu kilku dni.

Przy wypłacie świadczeń ważne jest, aby procedury trwały jak najkrócej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Dlatego warto przyjrzeć się ubezpieczycielom czy istnieje u nich możliwość zgłoszenia wniosku o uzyskanie świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami przez internet. Ponadto należy zwrócić uwagę ile wynosi czas wypłaty świadczeń.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Kompleksowość produktu – ochrona zdrowia i życia oraz inwestycja

W kwestii ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na ubezpieczenia oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. Zwłaszcza na te, które dotyczą poważnych zachorowań, w tym chorób nowotworowych. Jest to ważne, ponieważ poważnie chory pracownik lub nieobecny w pracy ze względu na opiekę nad członkiem rodziny generuje koszty dla firmy.

Warto mieć także na uwadze, że leczenie w państwowych instytucjach długo trwa, dlatego należy się przyjrzeć ubezpieczeniu pod kątem hospitalizacji w prywatnych placówkach i pokryciem wydatków za leczenie w nich. Dzięki temu absencja pracownicza może trwać znacznie krócej. Ponadto w wielu przypadkach, zwłaszcza w małych miejscowościach, pracownicy związują się z daną firmą na długi okres czasu.

Dlatego wartością dodatnią dla nich, jeszcze bardziej zbliżającą ich do firmy, może być oferowanie ubezpieczenia z opcją inwestowania na przyszłą emeryturę. Jest to dla nich korzystne, zwłaszcza w obliczu zmian emerytalnych, które obecnie się dzieją.

PPE - dodatkowy dochód dla emeryta

Bezpośredni kontakt

Mikroprzedsiębiorcy powinni także zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel gwarantuje indywidualny serwis oferujący poradę i pomoc w danym momencie. Opieka konsultanta dedykowanego do obsługi firm bywa często przydatna szczególnie przy wypłacie świadczeń. Przykładowo, gdy ubezpieczonemu rodzi się dziecko, nie ma on czasu na szukanie informacji, jakie dokumenty musi dostarczyć, aby otrzymać wypłatę z tytułu narodzin dziecka. Tutaj pomocny może być opiekun, który wszystko wyjaśni i pokieruje.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...