Zasiłek za urlop ojcowski

Natalia Stawecka
rozwiń więcej
Urlop ojcowski - zasiłek. /fot. Fotolia / Fotolia
Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

Zasiłek za urlop ojcowski

Wbrew powszechnej opinii zasiłek macierzyński nie przysługuje jedynie kobiecie, która przebywa urlopie macierzyńskim bądź na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Niekiedy z tego prawa może skorzystać inny członek rodziny, np. ojciec dziecka. Ubezpieczony pracownik może pobierać zasiłek macierzyński m.in. gdy przebywa na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński w trakcie okresu urlopu ojcowskiego przysługuje bez względu na to, czy został już przyznany zasiłek macierzyński przysługujący za okres urlopu macierzyńskiego matki, a także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Autopromocja

Zobacz również: Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników-ojców związane z rodzicielstwem

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i przysługuje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko. Może on trwać do momentu ukończenia przez dziecko roku życia albo do upływu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie. Urlop taki nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, zaś w razie odroczenia obowiązku szkolnego dziecka - do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Konieczne jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów

Do uzyskania urlopu ojcowskiego konieczne jest złożenie pisemnego wniosku przez będącego ojcem pracownika, udziela go zaś pracodawca. Termin na złożenie wniosku wynosi co najmniej 7 dni przez planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Sytuacja ojca dziecka, który jest ubezpieczonym innym niż pracownik jest nieco inna: wniosek o przyznanie zasiłku kieruje on do płatnika zasiłku.

Dokumentami, jakie należy przedłożyć, aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu ojcowskiego są:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie pracodawcy o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie,
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
  • w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik - także wniosek o zasiłek macierzyński, zawierający wskazanie daty, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b - w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również: Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy


W ciągu 30 dni od momentu złożenia właściwych dokumentów powinna nastąpić wypłata zasiłku niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku, jednak istnieje również możliwość uzyskania decyzji odmownej. Pracownikowi będącemu ojcem przysługuje od niej odwołanie do sądu rejonowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, zaś terminem na jego wniesienie jest 1 miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Ile wyniesie wysokość przyznanego zasiłku macierzyńskiego?

Czas trwania uprawnienia do zasiłku zależeć będzie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on 20 tygodni, dwojga dzieci – 31 tygodni i o dwa tygodnie więcej przy każdym kolejnym dziecku.

Podstawą określenia wysokości zasiłku macierzyńskiego jest średnie miesięczne wynagrodzenie, które dany pracownik otrzymywał w roku poprzedzającym urlop ojcowski. Oznacza to, że wynosi on kwotę równą wynagrodzeniu lub przychodowi, który stanowi podstawę jego wymiaru. Jeżeli mężczyzna pracuje krócej niż rok, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. W przypadku zaś ojców ubezpieczonych z innego tytułu niż umowa o pracę, pod uwagę brany jest przychód, czyli kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...