Czy praca na urlopie macierzyńskim powoduje utratę zasiłku

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Nasz zakład pracy jest płatnikiem zasiłków. Dostaliśmy informację, że pracownica, którą zatrudniamy na umowę o pracę, przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim, wykonuje pracę dla innej firmy na umowę zlecenia. Są to lekkie prace biurowe wykonywane głównie w domu. Czy może ona podjąć pracę pobierając zasiłek macierzyński? Czy w dalszym ciągu przysługuje jej ten zasiłek? Czy powinniśmy jej cofnąć udzielenie tego urlopu?

Obowiązujące przepisy nie zakazują osobom korzystającym z urlopu macierzyńskiego podejmowania dodatkowego zatrudnienia u innego lub własnego pracodawcy. Zatem w stosunku do pracownicy nie należy stosować żadnych sankcji polegających na wstrzymaniu prawa do urlopu macierzyńskiego, a tym samym do płatnego zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

Możliwość podejmowania pracy na urlopie macierzyńskim jest kwestią sporną. Jednak stanowiskiem dominującym jest pogląd, według którego osoba na urlopie macierzyńskim może podjąć pracę zarobkową w trakcie trwania tego urlopu. Przepisy ustawy zasiłkowej nie zawierają regulacji, które pozbawiałyby taką osobę zasiłku macierzyńskiego.

Do zasiłku macierzyńskiego stosuje się odpowiednio niektóre z regulacji prawnych dotyczących zasiłku chorobowego (art. 31 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jednak ustawa zasiłkowa nie wymienia wśród tych regulacji przepisu, zgodnie z którym ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego, jeśli w okresie pobierania tego zasiłku wykonuje pracę zarobkową (tj. art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zatem ubezpieczona pobierając zasiłek macierzyński, do którego nabyła prawo w trakcie ubezpieczenia pracowniczego, może jednocześnie wykonywać dodatkowe zatrudnienie z tytułu umowy zlecenia, nie tracąc jednocześnie prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim może podjąć dodatkową pracę w trakcie tego urlopu, nie tracąc prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Według drugiego poglądu, zakazującego wykonywania pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego, urlop ten jest przyznawany w celu regeneracji sił po porodzie i sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z tych powodów urlop macierzyński jest w znacznej części obowiązkowy.

Pracownik uprawniony do urlopu macierzyńskiego nie może zrzec się do niego prawa, a przynajmniej musi wykorzystać go w wymiarze co najmniej 14 tygodni. Jedynie w określonych przypadkach urlop może być przyznany także ojcu dziecka – na wniosek ojca w razie:

  • rezygnacji przez pracownicę po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu z dalszej jego części (art. 180 § 5 Kodeksu pracy),
  • niemożności sprawowania przez pracownicę osobistej opieki nad dzieckiem ze względu na stan jej zdrowia – po wykorzystaniu przez nią co najmniej 8 tygodni po porodzie (art. 180 § 61 Kodeksu pracy),
  • śmierci pracownicy w czasie trwania urlopu (art. 180 § 7 Kodeksu pracy).

Dodatkowo pracownica ma możliwość przerwania urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 8 tygodni po porodzie w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej – na czas trwania pobytu dziecka w szpitalu. Pozostałą część urlopu pracownica może wykorzystać po powrocie dziecka ze szpitala (art. 181 Kodeksu pracy).

Ponadto Kodeks pracy reguluje wykonywanie pracy jedynie w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie odsyłając do odpowiedniego stosowania do pracy podejmowanej w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego. Z tych względów część ekspertów uważa, że wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego jest niedozwolone. Jednak pogląd ten reprezentuje mniejsza część ekspertów.


W przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica może łączyć ten urlop z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Praca ta może być wykonywana jedynie u pracodawcy, który udzielił pracownicy (lub pracownikowi) takiego urlopu. Wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się wówczas proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy (art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej).

Osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Składki są finansowane przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Natomiast ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński i jednocześnie wykonująca umowę zlecenia nadal podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 9 ust. 1c ustawy systemowej). Może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu umowy zlecenia. Pracownica, która w okresie urlopu macierzyńskiego wykonuje pracę na zlecenie, ze zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

WAŻNE!

Pracownik pobierający zasiłek macierzyńskim, który jednocześnie wykonuje umowę zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Nie ma przeszkód, aby Państwa pracownica wykonywała pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego. Pracownica, mimo podjęcia dodatkowego zatrudnienia u innego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia, nadal ma prawo do płatnego zasiłku macierzyńskiego, ponieważ wykonywanie w tym czasie innej pracy nie jest zakazane. Nie ma zatem podstaw do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec pracownika wykonującego pracę w okresie urlopu macierzyńskiego ani do cofnięcia urlopu takiemu pracownikowi.

Pracownica jest zgłoszona przez Państwa do ubezpieczeń społecznych z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim i mimo że w tym okresie podjęła dodatkowe zatrudnienie z tytułu umowy zlecenia u innego pracodawcy, nadal podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli zawarliby Państwo z własną pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim umowę zlecenia, wówczas musieliby Państwo z tytułu umowy zlecenia opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Osoba taka nadal podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wówczas składki w dalszym ciągu opłacane są przez budżet państwa.

Podstawa prawna:

  • art. 29, art. 29a, art. 31, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 1c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 180–1821, art. 184 Kodeksu pracy.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...