Czy pracownik otrzyma zasiłek, jeżeli naruszył przepisy bhp

Katarzyna Wysokińska
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został on dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku, jeżeli naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?

Jeżeli zostanie udowodnione, że wyłączną przyczyną wypadku Państwa pracownika było umyślne lub spowodowane rażącym niedbalstwem naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, wówczas nie będzie mu przysługiwał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego. W takiej sytuacji będą mu przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli natomiast nie zostanie udowodnione, że pracownik umyślnie naruszył przepisy dotyczące ochrony życia i zdrowia lub jeżeli umyślne naruszenie przepisów nie było wyłączną przyczyną wypadku, pracownik uzyska prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Autopromocja

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj. podczas lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności lub poleceń przełożonego, wykonywania czynności na rzecz pracodawcy nawet bez jego polecenia, a także w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania pracy. Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu uległ pracownik np. w czasie podróży służbowej (art. 3 ust 1 i ust. 2 ustawy wypadkowej).

Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi przysługują m.in. następujące świadczenia:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy.

Zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują ubezpieczonemu w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z tytułu wypadku przy pracy wynoszą 100% podstawy wymiaru.

Jednak świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione umyślne lub spowodowane rażącym niedbalstwem naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia. Świadczenie to nie przysługuje ubezpieczonemu również wtedy, gdy przyczynił się on w znacznym stopniu do spowodowania wypadku będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych.

Ciężar udowodnienia okoliczności wskazujących, że wyłączną przyczyną wypadku było umyślne lub spowodowane rażącym niedbalstwem naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spoczywa na pracodawcy. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2004 r. (II UK 30/04), w którym stwierdził, że „winę lub rażące niedbalstwo pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy należy konkretnie udowodnić. Nie wystarczy wykazanie nieprzestrzegania przepisów bhp.”

W uzasadnieniu do wyroku z 4 grudnia 2008 r. (II UK 106/08, OSNP 2010/11–12/143) Sąd Najwyższy wskazał, że wyrażenie „rażące niedbalstwo” jest zachowaniem graniczącym z umyślnością, a zarazem takim, które nie daje podstaw, by przypisać pracownikowi zamiar popełnienia czynu. Przez działanie z rażącym niedbalstwem należy rozumieć m.in. sytuację, w której poszkodowany pracownik zdaje sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa, gdyż zwykle ono występuje w takich okolicznościach faktycznych (tzn. gdy każdy przeciętnie przezorny człowiek ocenia je jako ewidentne), a mimo to z naruszeniem przepisów bhp naraża się na to niebezpieczeństwo, ignorując następstwa swojego zachowania. Niedbalstwo pracownika będące wyłączną przyczyną wypadku przy pracy wyłącza prawo do świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego tylko wtedy, gdy ma charakter rażący, a więc graniczący z umyślnością.


Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego okaże się, że wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było umyślne (bądź spowodowane rażącym niedbalstwem) naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia lub zdrowia, to w takiej sytuacji zasiłek ani żadne inne świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwać pracownikowi. Wówczas należy mu wypłacić świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, tj.:

  • wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33/14 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że u danego pracodawcy przepisy wewnątrzzakładowe przewidują wypłatę wynagrodzenia chorobowego w wyższej wysokości,
  • zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru lub 70% podstawy wymiaru za pobyt ubezpieczonego w szpitalu (w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – 80% podstawy wymiaru za pobyt w szpitalu za okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym), chyba że niezdolność do pracy przypada na okres ciąży – wówczas należy wypłacić świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru,
  • świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 90% podstawy wymiaru przez pierwsze 3 miesiące, 75% podstawy wymiaru za pozostały okres pobierania tego świadczenia, chyba że niezdolność do pracy przypada na okres ciąży – wówczas należy wypłacić 100% podstawy wymiaru za cały okres pobierania tego świadczenia.

WAŻNE!

Jeżeli pracownikowi nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, należy mu wypłacić świadczenia z ubezpieczenia chorobowego za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.

W przypadku Państwa pracownika, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego okaże się, że pracownik umyślnie (lub przez rażące niedbalstwo) naruszył przepisy bhp oraz jeżeli naruszenie to stanowiło wyłączną przyczynę wypadku, pracownikowi nie będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. W takiej sytuacji powinni Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za okres 33/14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeżeli nie wykorzystał on jeszcze tego limitu, a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego – jeżeli są Państwo płatnikiem zasiłków w 2012 r. Gdy pracownik w dalszym ciągu będzie niezdolny do pracy, ale rokowania na odzyskanie zdolności do dalszej pracy będą pozytywne, wówczas będzie mógł starać się o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli natomiast okaże się, że pracownik wprawdzie naruszył umyślnie (bądź przez rażące niedbalstwo) przepisy bhp, jednak naruszanie to nie stanowiło wyłącznej przyczyny wypadku, lub jeżeli dokonał naruszenia przepisów nieumyślnie, wtedy pracownikowi będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

WAŻNE!

Jeżeli przepisy bhp zostały przez pracownika naruszone umyślnie lub przez rażące niedbalstwo, ale naruszenie to nie było wyłączną przyczyną wypadku, wówczas pracownikowi przysługuje świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 6, art. 21 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...