Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - maj 2021 r.

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - maj 2021 r. / Shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na maj 2021 r. Do kiedy obowiązuje? Kto i kiedy może go uzyskać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - maj 2021

Dnia 19 maja 2021 r. w wykazie legislacyjnym pojawiły się kolejne projekty rozporządzeń przedłużające zasiłek do 6 czerwca 2021 r.: Dodatkowy zasiek opiekuńczy przedłużony do 6 czerwca 2021 r.

Autopromocja

Dnia 5 maja 2021 r. w rządowym centrum legislacji pojawiły się projekty rozporządzeń przedłużające dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS do 23 maja 2021 r.:

  1. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (ZUS)
  2. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (KRUS)

Przedłużanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego i zasiłku opiekuńczego mocą rozporządzeń Rady Ministrów możliwe jest na podstawie art. 4 ust. 3 i art. 4a ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, z późn. zm.). Nowe rozporządzenia dotyczą zasiłku za okres 10-23 maja 2021 r. Rozporządzenia z 6 maja zostały opublikowane już w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłużono do 23 maja 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - do kiedy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w czasie całkowitego zamknięcia placówek edukacyjno-wychowawczych, co miało miejsce kilka razy np. w kwietniu. Wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki były zamknięte. W szkołach zajęcia odbywały się online. Wówczas wszystkim rodzicom dzieci uczęszczających do tych placówek przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wyjątkiem są rodzice z grup uprzywilejowanych, którym dyrektorzy placówek są zobowiązani zapewnić opiekę nad dziećmi. Natomiast wraz z otwarciem żłobków i przedszkoli, a także szkół zasiłek nie przestał funkcjonować w polskim porządku prawnym. Nadal w przypadku zamknięcia konkretnej placówki z powodu COVID-19 rodzice mogą ubiegać się o zasiłek. Takie sytuacje są bardzo prawdopodobne ze względu na liczbę zachorowań i zgonów wywołanych koronawirusem w Polsce. Stąd kolejne przedłużenie okresu funkcjonowania zasiłku. Niewykluczone, że będą następne. Na chwilę obecną rozporządzenia przedłużają zasiłek do 9 maja 2021 r. (niedziela), ale projekty nowych rozporządzeń wskazują na kolejne przedłużenie do 23 maja 2021 r. (niedziela).

Kto i kiedy może uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS (odpowiednio KRUS wypłaca zasiłek opiekuńczy). Należy się rodzicom lub opiekunom dziecka w wieku do 8 lat, jeśli z powodu COVID-19 zamknięta została placówka, do której dziecko uczęszcza. Zasiłek ten obejmuje również sytuacje, gdy z powodu koronawirusa nie ma możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wiek dziecka z 8 lat ulega wydłużeniu - w niektórych przypadkach nawet do 24 lat. Więcej na ten temat: Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - druk

Pobierz oświadczenie niezbędne do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS:

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 864)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 863)

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1842)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 751)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 750)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...