Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada 2020 r.

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co się zmieniło?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w 3 przypadkach wywołanych epidemią COVID-19 - zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka ,klubu dziecięcego; brak możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego; brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem w placówce edukacyjno-wychowawczej z powodu jej ograniczonego funkcjonowania. Co zmieniło się od 9 listopada?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii COVID-19

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ustanowiony w marcu. Wymusiła go sytuacja zamknięcia placówek edukacyjno-wychowawczych z powodu epidemii koronawirusa. Rodzice musieli zwolnić się z pracy na czas pozostawania dzieci w domach. Mogliby teoretycznie wykorzystać w tym celu funkcjonujący dotychczas zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. na opiekę nad chorym dzieckiem (gdy lekarz wypisuje jednemu z rodziców zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem) czy w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych. Przyjmuje się, że takie niespodziewane zamknięcie występuje wówczas, gdy rodzice zostaną poinformowani o nim na maksymalnie 7 dni przed. Z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach w przypadku zamknięcia placówek można skorzystać, tak jak w przypadku dodatkowego zasiłku, do 8. roku życia dziecka. Przewidziany jest również limit dni na rok kalendarzowy - jest to 60 dni. W sytuacji przedłużającej się pandemii dni te zostałyby bardzo szybko wykorzystane, a rodzice nie mieli by prawa do wolnego w czasie zachorowania dziecka.

Autopromocja

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (do 8 roku życia dziecka),
  • konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej (do 8 roku życia dziecka),
  • choroby niani lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem (do 8 roku życia dziecka),
  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki (do 8 roku życia dziecka),
  • pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (do 8 roku życia dziecka),
  • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem,
  • konieczności sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny,
  • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia,
  • konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w sytuacji:

- porodu lub choroby małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,

- pobytu w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Do kiedy?

Tak więc na tę szczególną okoliczność epidemii COVID-19 przyznano dodatkową możliwość - skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był kilkakrotnie przedłużany - funkcjonował od marca aż do do 26 lipca. Następnie była przerwa w sierpniu. Wówczas w razie konieczności korzystano z zasiłku opiekuńczego. Jednak po powrocie dzieci do szkół wznowiono dodatkowy zasiłek - obowiązywał od 1 do 20 września. Po tej dacie po spełnieniu wymaganych warunków ponownie można było korzystać z zasiłku opiekuńczego. Następnie wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 i decyzją o zamknięciu stacjonarnych szkół także dla klas 1-3 postanowiono po raz kolejny powrócić do możliwości korzystania z dodatkowego zasiłku. Obecnie można ubiegać się o niego za okres 9-29 listopada 2020 r. Liczba dni wykorzystanych w ramach dodatkowego zasiłku nie zmniejsza puli 60 dni zasiłku opiekuńczego na rok kalendarzowy. Są one od siebie niezależne.

Zarówno wysokość zasiłku opiekuńczego jak i dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru, zwykle jest to po prostu 80% wynagrodzenia pracownika.

Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, w przypadku: 

  • zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - zamknięcie nastąpiło z powodu epidemii COVID-19;
  • braku możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem z powodu ograniczonego funkcjonowania placówki w trakcie epidemii COVID-19 - placówka jest otwarta, lecz funkcjonuje w ograniczonym zakresie;
  • braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada

Po 20 września rodzice korzystali z wcześniej wspomnianego zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że dodatkowy zasiłek od 9 do 29 listopada będzie udzielany na zasadach z września. Jednak coś się zmieniło - ZUS zmienił interpretację przepisów, w konsekwencji czego dodatkowy zasiłek nie przysługuje w sytuacji, gdy rodzic decyduje się pozostawić dziecko w domu pomimo otwartej i funkcjonującej placówki edukacyjno-wychowawczej. Wcześniej nawet takie przypadki uprawniały do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Od 9 listopada zakres przyznawania zasiłku został nieco zmniejszony. Potwierdziła to Rzeczniczka Oddziału ZUS na Dolnym Śląsku - Pani Iwona Kowalska-Matis. Warto pamiętać o tym, przy podejmowaniu decyzji o pozostawieniu dziecka w domu. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS, a w KRUS można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy (na takich samych zasadach jak w ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy). Zasiłek opiekuńczy w KRUS jest odzwierciedleniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ZUS.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...