W jaki sposób Polacy mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Austrii

Dominika Sikora
rozwiń więcej
Aby uzyskać prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii, pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego w lokalnej kasie chorych.
Zgłoszenie pracownika jest możliwe po wypełnieniu przez niego specjalnego druku meldunkowego. W takiej sytuacji członkowie rodziny pracownika automatycznie zyskują prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą muszą one same zgłosić się do ubezpieczenia w rzemieślniczej kasie chorych. Na nich leży obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które chcą objąć ubezpieczeniem zdrowotnym także członków swojej rodziny, muszą w tym celu zawrzeć dodatkowe umowy z kasą chorych.

Autopromocja

Ważna umowa

Osoba ubezpieczona może korzystać z opieki zdrowotnej w placówkach, które mają podpisane umowy z daną regionalną kasą chorych (Gebietskrankenkasse). Tam można też zapoznać się z listą placówek, które mają umowy z kasą i udzielają świadczeń bezpłatnie. Jeżeli pacjent powinien trafić do szpitala, to wcześniej musi on uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, które należy przedstawić podczas przyjęcia do placówki. W nagłych przypadkach, czyli pogorszenia stanu zdrowia (na przykład zatrucie, choroba, wypadek), można zwrócić się do publicznej placówki bez skierowania.

W takiej sytuacji także transport sanitarny jest bezpłatny.

Ile z własnej kieszeni

W Austrii, podobnie jak w wielu innych krajach UE, obowiązuje zasada współpłacenia. Od pacjentów są pobierane drobne opłaty za niektóre usług medyczne. O zwrot części z nich pacjenci mogą ubiegać się u ubezpieczyciela.

Za każdy dzień pobytu w szpitalu są pobierane opłaty między 10 a 15 euro. Pacjent nie jest nimi obciążany, jeżeli przebywa w szpitalu powyżej 28 dni w ciągu roku. Ubezpieczony zapłaci, jeżeli będzie chciał skorzystać z opieki ponadstandarodwej w szpitalu publicznym (czyli działającym na podstawie umowy z kasą chorych), a także w zakładzie prywatnym.

Również w przypadku leczenia stomatologicznego ubezpieczony musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. Cenniki są ustalane dowolnie przez poszczególnych dentystów. Warto więc, zanim usługa będzie wykonana, zapytać o koszt świadczenia.

Pacjent zapłaci też za świadczenie, jeżeli skorzysta z porady lekarza, który nie posiada podpisanej umowy z kasą chorych. Wysokość honorarium jest ustalana indywidualnie.

Sprawdź lekarza

Recepty na leki objęte refundacją wydaje lekarz, który ma podpisaną umowę z kasą chorych. Jeśli receptę wystawi lekarz bez kontraktu z ubezpieczycielem, to kasa chorych może uznać ją (ale nie musi) za równoważną z receptą wypisaną przez lekarza kontraktowego. W innym przypadku należy pokryć koszty leków. Pacjent ma prawo do ubiegania się zwrotu poniesionych kosztów do kwoty, którą pokrywa ubezpieczyciel.

W sytuacji gdy Polak pracuje i mieszka w Austrii, a nie jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, podlega austriackiemu prawu w tym zakresie. Jeżeli taka osoba na przykład planuje krótki pobyt w Polsce, musi wyrobić tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie Unii Europejskiej.

Ważne!

Każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym staje się posiadaczem zielonej karty ubezpieczenia z przypisanym numerem, która potwierdzi jego prawo do uzyskania bezpłatnych świadczeń zdrowotnych

PRZYDATNE ADRESY

Miejsce, gdzie w razie wątpliwości można uzyskać dodatkowe informacje:

Hauptverband der österreichischen Sozialversicherungsträger

Kundmanngasse 21

Postfach 600

A 1031 Wien, Austria

posteingang.allgemein@hvb. sozvers.at

Dominika Sikora

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...