Umowa zlecenie z osobą duchowną a ubezpieczenie

oprac. Rafał Krzemiński
rozwiń więcej
Umowa zlecenie z osobą duchowną - ubezpieczenia. /Fot. Fotolia
Osoby duchowne mogą łączyć pełnienie posługi duchownej z wykonywaniem umowy zlecenia. Czy od umowy zawartej z duchownym trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie

Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Autopromocja

Osoba duchowna

Za osobę duchowną uważa się duchownego oraz członków zakonów męskich i żeńskich Kościoła katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych, z wyjątkiem alumnów seminariów duchownych, nowicjuszy, postulantów i juniorystów, którzy nie ukończyli 25 lat.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Obowiązek ubezpieczenia

Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby duchowne podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, i wypadkowemu w sytuacji, gdy pełnienie posługi jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a ponadto osoba duchowna nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Składki na ubezpieczenie może opłacać sam duchowny, przełożony domu zakonnego lub klasztoru, a także – za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - inna instytucja diecezjalna lub zakonna.

Duchowny, który ma także inny tytuł do ubezpieczenia społecznego poza pełnieniem posługi, na przykład umowa o pracę, umowa zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniu z tego tytułu, który powstał wcześniej.

Zadaj pytanie na naszym forum

Jeżeli duchowny spełnia warunki do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zarówno na podstawie wykonywania umowy zlecenia, jak i pełnienia posługi duchownej, jest obejmowany ubezpieczeniem z tego tytułu, który powstał wcześniej.

Ponadto zainteresowany może dobrowolnie zostać objęty ubezpieczeniem społecznym z drugiego tytułu lub zmienić tytuł ubezpieczenia. W tym celu składa odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela.

PRZYKŁAD:

Duchowny zawarł umowę zlecenia na okres od 1 do 31 stycznia 1999 r. W dniu 1 stycznia 1999 r. miał dwa równorzędne tytuły ubezpieczeń: bycie osobą duchowną i wykonywanie umowy zlecenia. Duchowny podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednego, wybranego tytułu, tj. z tytułu bycia osobą duchowną. Drugi (umowa zlecenia) był tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, co oznacza, że duchowny mógł do tych ubezpieczeń przystąpić na swój wniosek.

PRZYKŁAD:

Osoba podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu bycia osobą duchowną. W dniu 1 lutego 2003 r. zawarła umowę zlecenia na okres 12 miesięcy. Od tej daty spełniała ona warunki do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z dwóch tytułów: jako osoba duchowna oraz jako zleceniobiorca. Zgodnie z przepisami, od 1 lutego 2003 r., może ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym nadal z tytułu bycia osobą duchowną lub zmienić tytuł do
obowiązkowych ubezpieczeń i podlegać wymienionym ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Jeżeli jako tytuł obowiązkowych ubezpieczeń wybierze umowę zlecenia, wówczas, na swój wniosek, może dobrowolnie być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu bycia osobą duchowną.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

Duchowny mający ustalone prawo do emerytury lub renty a umowy zlecenia

Jeżeli umowę zlecenia zawrze taki duchowny, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty, z umowy zlecenia podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy duchowny pozostaje jednocześnie w stosunku pracy – wówczas opłaca składki z tego tytułu.

Jednak gdy umowa zlecenia będzie wykonywana u pracodawcy, z którym duchowny pozostaje w stosunku pracy, albo na rzecz tego pracodawcy, duchowny będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania tej umowy na zasadach przewidzianych dla pracowników. Od obu umów trzeba zapłacić składkę łącznie.

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury, zawiera z podmiotem A umowę o pracę, a z podmiotem B – umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jak też z tytułu bycia osobą duchowną, może zostać objęty dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do renty, zawiera z pracodawcą A umowę o pracę oraz dodatkowo – umowę zlecenia. Duchowny ten podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy i umowy zlecenia (przy czym pracodawca A ustala dla niego podstawę wymiaru składek, sumując przychód ze stosunku pracy z przychodem z umowy zlecenia).

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury lub renty, zawiera umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania tej umowy. Z tytułu bycia osobą duchowną może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...