UZASADNIENIE
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Pracodawca zobowiązany jest potrącić i rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od tych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, które stanowią przychód ze stosunku pracy w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem:
Składki na ubezpieczenia społeczne nie są także należne od wypłaconych pracownikowi zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego.
Otrzymany przez pracownika abonament medyczny, który został sfinansowany ze środków pracodawcy, stanowi przychód tego pracownika ze stosunku pracy, gdyż świadczenia te można powiązać z konkretnymi pracownikami (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jednocześnie tego rodzaju przychód nie został wymieniony wśród tych przychodów ze stosunku pracy, które na mocy wymienionego rozporządzenia korzystają ze zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne. Z tych względów od wartości takiego abonamentu należy potrącić i rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, a także na ubezpieczenie zdrowotne.
Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników – co do zasady – stosuje się bowiem przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.
Podstawa prawna: