Czy od dodatku mieszkaniowego wypłaconego nauczycielowi za czas urlopu dla poratowania zdrowia trzeba opłacić składki

Joanna Grzelińska
rozwiń więcej
Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole korzysta obecnie z urlopu dla poratowania zdrowia. W tym czasie nadal będziemy mu wypłacać dodatek mieszkaniowy. Czy od tego dodatku musimy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nauczyciela i w jaki sposób?

Od nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Składki trzeba liczyć od sumy składników wynagrodzenia i świadczeń socjalnych, jakie przysługują nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz do innych świadczeń pracowniczych, w tym do dodatków socjalnych – a więc m.in. do dodatku mieszkaniowego (art. 73 ust. 5 w zw. z art. 54 Karty Nauczyciela).

Dodatek mieszkaniowy, wypłacany obok wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek, podlega oskładkowaniu. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy jest wypłacany obok wynagrodzenia za pracę, jak też, gdy jest wypłacany obok wynagrodzenia za czas urlopu dla poratowania zdrowia. Wynika to z tego, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jest osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia (art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Takim przychodem jest każda dokonana na rzecz pracownika przez pracodawcę wypłata pieniężna czy przyznane świadczenie w naturze bądź jego ekwiwalent, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 updof). Ze składek zwolnione są jedynie ściśle określone rodzaje przychodów wymienione w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Katalog ten nie obejmuje dodatku mieszkaniowego.

WAŻNE!

Dodatek mieszkaniowy, mimo że jest dodatkiem socjalnym, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia, którym podlega nauczyciel.

Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w uchwale z 26 kwietnia 2006 r. (III UZP 1/06). Sąd uznał, że dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielom mieści się w zakresie pojęcia różnego rodzaju dodatków, które wymienia art. 12 updof. Jest on więc przychodem z tytułu zatrudnienia i dlatego powinien stanowić podstawę do naliczenia składek ZUS.

Dodatek mieszkaniowy jest wyłączony z obowiązku opłacania składek wówczas, gdy:

  • jest wypłacany nauczycielowi w okresie przebywania na urlopie wychowawczym – w tym okresie nauczyciel nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu zatrudnienia, dlatego nie należy opłacać za niego składek od wypłaconych mu za ten okres świadczeń (dodatku mieszkaniowego, wiejskiego); nauczyciel podlega w tym okresie ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy systemowej i art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy zdrowotnej),
  • został wypłacony nauczycielowi za okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na mocy obowiązujących w placówce oświaty przepisów o wynagradzaniu – składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okres pobierania tych świadczeń na podstawie przepisów o wynagradzaniu są zwolnione ze składek na mocy § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 165, poz. 1027 ze zm.),
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 54, art. 73 ust. 5 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...