Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
ppk zmiana zatrudnienia a uczestnictwo w programie oszczędzanie konto status / PPK: zmiana zatrudnienia a uczestnictwo w programie i dalsze oszczędzanie / Shutterstock

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

Status uczestnika PPK a osoba zatrudniona

Umowę o prowadzenie PPK można zawrzeć tylko dla „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK. „Osobą zatrudnioną” jest np. pracownik (z wyjątkiem m.in. młodocianych) lub zleceniobiorca, którzy podlegają z tych tytułów w Polsce obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Należy zwrócić uwagę, że definicja „osoby zatrudnionej” różni się od definicji „uczestnika PPK”. Uczestnikiem PPK jest bowiem osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia, dla której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK. Od podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednego z tytułów wymienionych w ustawie o PPK zależy tylko „zapisanie” danej osoby do PPK. Tytuł do tych ubezpieczeń nie ma natomiast wpływu na status uczestnika PPK. Uczestnikiem PPK jest się od w chwili zawarcia umowy o prowadzenie PPK i pozostaje się nim np. bez względu na to, czy dana osoba jest nadal zatrudniona w danym podmiocie oraz jaki jest jej tytuł do ubezpieczeń społecznych. Jeśli w okresie uczestnictwa w PPK dana osoba zmieni tytuł do ubezpieczeń społecznych albo podleganie tym ubezpieczeniom z obowiązkowego na dobrowolne, nie ma podstaw do zaprzestania dokonywania za nią wpłat do PPK.

Autopromocja

Naliczanie wpłat do PPK

Podobnie jest z podstawą, od której naliczane są wpłaty do PPK. Istotne jest tylko to, czy wypłacana uczestnikowi PPK należność jest „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK. „Wynagrodzeniem” jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK (o której mowa w o systemie ubezpieczeń społecznych) - bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Definicja „wynagrodzenia”, tak jak definicja „uczestnika PPK”, nie rozróżnia ani tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z których wypłacane jest to wynagrodzenie, ani podlegania ubezpieczeniom na dobrowolne i obowiązkowe.

Przykład

Uczestnik PPK do 31 marca br. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 1 kwietnia br. jest zatrudniony w tym samym podmiocie na podstawie umowy zlecenia, z tytułu której podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (uczestnik PPK jest równolegle zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę i osiąga z tego tytułu wynagrodzenie nie niższe od minimalnego wynagrodzenia). Zmiana tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych pozostaje bez wpływu na status uczestnika PPK, w związku z czym podmiot zatrudniający jest zobowiązany do kontynuowania naliczania wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłacanego uczestnikowi z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Gdyby jednak uczestnik PPK nie zadeklarował chęci podlegania dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia, to od kwietnia br. zleceniodawca nie naliczałby już wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłacanego tej osobie.

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Jednoczesne zatrudnienie na podstawie dwóch tytułów uczestnika PPK

Gdyby uczestnik PPK byłby zatrudniony w danym podmiocie jednocześnie na podstawie dwóch umów zlecenia, z których jedna stanowiłaby tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a druga do dobrowolnych, albo na podstawie dwóch umów o pracę, podmiot zatrudniający byłby zobowiązany do naliczania wpłat do PPK od całego wynagrodzenia osiąganego przez uczestnika PPK w tym podmiocie.

Przykład

Od 1 kwietnia br. uczestnik PPK wykonuje pracę, w tym samym podmiocie, na podstawie dwóch umów zlecenia A i B (przedmioty tych umów są różne). Z tytułu wykonywania umowy A podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a z tytułu wykonywania umowy B - dobrowolnie. Zleceniodawca jest zobowiązany do naliczania wpłat do PPK od całego wynagrodzenia osiąganego przez uczestnika PPK z tytułu wykonywania dwóch umów zlecenia – A i B. Gdyby jednak w przyszłości uczestnik PPK zmienił zdanie i zrezygnował z dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom z tytułu wykonywania umowy B (co oznacza, że z tytułu umowy B podlegałby tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a zatem wynagrodzenie osiągane przez niego z tytułu tej umowy nie spełniałoby definicji „wynagrodzenia” z ustawy o PPK), zleceniodawca naliczałby wpłaty do PPK tylko od wynagrodzenia osiąganego przez uczestnika PPK z tytułu wykonywania umowy A.

Deklaracje i wnioski

W przypadku zmiany tytułu do ubezpieczeń społecznych i/lub podlegania tym ubezpieczeniom, wszelkie wnioski i deklaracje uczestnika PPK złożone przed tą zmianą zachowują skuteczność.

Przykładowo, gdyby uczestnik PPK - w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - złożył pracodawcy deklarację obniżenia swojej wpłaty podstawowej, to po zmianie tytułu do ubezpieczeń społecznych i/lub podlegania tym ubezpieczeniom z obowiązkowego na dobrowolne taka deklaracja pozostałaby skuteczna - oczywiście tylko w tych miesiącach, w których wynagrodzenie uczestnika PPK byłoby niższe lub równe kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Kadry
1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? Byłby długi weekend bo to piątek. MRPiPS zdecyduje
05 kwi 2025

Sceptycy powiedzą po co generować kolejne koszty dla skarbu państwa i pogrążać gospodarkę kolejnym dniem wolnym od pracy, a optymiści ucieszą się, że 1 sierpnia byłoby świętem i dniem wolnym od pracy. Szczególnie, że w 2025 r. byłby to długi weekend, bo 1 sierpnia to piątek.

Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia
04 kwi 2025

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?
04 kwi 2025

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?
04 kwi 2025

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

Kto może liczyć na najwyższy wzrost wynagrodzenia w lipcu 2025 r.? Ta grupa pracowników ze znacznym wzrostem pensji [WZROST NAWET DO 11 TYS ZŁ]
04 kwi 2025

1 lipca 2025 r. zwiększy się najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenie powiązane jest z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej, które wzrosło w zeszłym roku.

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób z symbolem 02-P?
04 kwi 2025

Pracodawcy przy rekrutacji zaczęli zwracać uwagę na coraz to bardziej zróżnicowane aspekty. Oczywiście wciąż chętnie zatrudniane są osoby ze stopniem niepełnosprawności, ze względu na różne przywileje finansowe, które się z tym wiążą, ale pracodawcy "selekcjonują" te osoby. Okazuje się, że np. trudniej dostać pracę przy posiadaniu symbolu 02-P.

PIT-0: Ulga dla osób w wieku emerytalnym. Zamiast przejść na emeryturę opłaca się pracować
04 kwi 2025

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą korzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Dlatego nie zawsze opłaca się przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Niepełnosprawni: 31 marca 2025 r. tysiące kart parkingowych utraciło ważność. Trzeba złożyć nowy wniosek
04 kwi 2025

W stosunku do niektórych osób z niepełnosprawnościami z orzeczonym stopniem znacznym i umiarkowanym upłynął termin ważności kart parkingowych w dniu 31 marca 2025 r., o ile takowe posiadali. Termin ważności tych kart i tak był wydłużony z 30 września 2024 r. właśnie do końca marca 2025 r. Sprawdź czy sytuacja Cię dotyczy i jakie są zasady wydawania kart na 2025 r.

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy a znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności
04 kwi 2025

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy - czy zawsze jest gwarantowane dla osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź może zaskoczyć, bo jak to mawiają prawnicy: "to zależy". Wszystko zależy od momentu budowy czy przebudowy terenu przed zakładem. To uprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znaczny czy umiarkowanym stopnie, nie jest więc zawsze gwarantowane.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?
03 kwi 2025

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...