Kto może przystąpić do PPK?

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
kto może przystąpić do ppk zapis uczestnik / Kto może przystąpić do PPK? Zapis do PPK wymaga konkretnego okresu zatrudnienia / ShutterStock

Kto może przystąpić do PPK i oszczędzać w programie? Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia. Jak obliczyć zatrudnienie?

Zapis do PPK

W przypadku, gdy podmiot zatrudniający zatrudnia daną osobę na krótkie okresy, musi pamiętać, że - przy ustalaniu stażu potrzebnego dla „zapisania” jej do PPK - należy uwzględniać nie tylko obecne zatrudnienie, ale także okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy w tym podmiocie. Chodzi tu o takie okresy, podczas których dana osoba była „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK.   

Autopromocja

Niekiedy podmiot zatrudniający (np. pracodawca lub zleceniodawca, który ma NIP lub REGON) zatrudnia dane osoby tylko na krótkie okresy - np. na okres wakacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeżeli jest to zatrudnienie periodyczne, to nawet przy krótkim, ale kolejnym zatrudnieniu może powstać obowiązek „zapisania” takiej osoby do PPK.

Podmiot zatrudniający „zapisuje” osobę zatrudnioną do PPK, czyli zawiera - w jej imieniu i na jej rzecz - umowę o prowadzenie PPK, nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu osobą zatrudnioną. 

Należy jednak pamiętać, że do okresu zatrudnienia, wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot, który poprzednio zatrudniał daną osobę.

Przykład

Pracodawca zatrudnił pracownika na okres od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Jest to pierwsze zatrudnienie tej osoby w tym podmiocie. Pracodawca przyjął zasadę, że „zapisuje” osoby zatrudnione do PPK najpóźniej jak to możliwe, czyli 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. W przypadku pracownika zatrudnionego 1 czerwca, pracodawca miałby czas na „zapisanie” go do PPK do 10 września br., ale w tym dniu pracownik nie będzie już zatrudniony u tego pracodawcy, co spowoduje, że nie zostanie „zapisany” przez niego do PPK. Inaczej byłoby w przypadku, gdyby pracodawca zatrudniał wcześniej tego pracownika. Załóżmy, że pracownik był już zatrudniony u tego pracodawcy od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r. (przez 62 dni). W takim przypadku, po ponownym zatrudnieniu go 1 czerwca br., 90 dzień zatrudnienia pracownika upłynąłby 28 czerwca, w związku z czym pracodawca miałby obowiązek „zapisać” go do PPK do 10 lipca. W tym dniu pracownik byłby jeszcze zatrudniony u tego pracodawcy i stałby się uczestnikiem PPK w związku z zatrudnieniem w tym podmiocie.

Przystąpienie do PPK - okresy zatrudnienia

Do PPK może zostać „zapisana” tylko „osoba zatrudniona”, zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK. Status „osoby zatrudnionej” mają nie tylko pracownicy (z wyłączeniem m.in. młodocianych), ale także m.in. zleceniobiorcy podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce. 

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, uwzględnia się tylko te okresy zatrudnienia, podczas których dana osoba była „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK.  

Przykład

Zleceniodawca zatrudnił zleceniobiorcę na okres od 1 czerwca do 30 września br. Zleceniobiorca podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ma więc status „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK. Osoba ta była już wcześniej zatrudniona w tym podmiocie: od 1 do 31 marca 2023 r. - na podstawie umowy o pracę oraz od 1 do 30 września 2023 r. - na podstawie umowy zlecenia (nie podlegała z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym). 
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w 2023 roku nie miało miejsca w ciągu 12 miesięcy poprzedzających obecne zatrudnienie, a podczas zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia w 2023 roku zleceniobiorca nie miał statusu „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK. W takim przypadku, przy ustalaniu okresu zatrudnienia potrzebnego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, należy uwzględnić tylko okres zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia od 1 czerwca br., w związku z czym zleceniodawca ma czas na „zapisanie” zleceniobiorcy do PPK do 10 września br.

Czy PPK dotyczy studentów?

Na posiadanie (albo nie) statusu „osoby zatrudnionej” należy zwrócić uwagę m.in. przy zatrudnianiu studentów. Student zatrudniony na podstawie stosunku pracy jest „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK. Inaczej jest w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy zlecenia. Student, zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, nie podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, do ukończenia 26 lat (por. art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), a zatem nie ma statusu „osoby zatrudnionej”.

Przykład

Spółka zatrudniła na okres od 1 czerwca do 30 września br. dwóch studentów: jednego (w wieku 26 lat) na podstawie umowy o pracę, a drugiego (w wieku 23 lat) na podstawie umowy zlecenia. Obie te osoby chcą być uczestnikami PPK. Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę zostanie „zapisany” do PPK najpóźniej 10 września br., ale student będący zleceniobiorcą nie może zostać „zapisany” do PPK, gdyż nie ma statusu „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Kadry
Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?
06 paź 2024

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków
06 paź 2024

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]
04 paź 2024

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]
04 paź 2024

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne
04 paź 2024

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października
04 paź 2024

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?
03 paź 2024

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?
03 paź 2024

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?
03 paź 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!
02 paź 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

pokaż więcej
Proszę czekać...