Czy aby przystąpić do PPK trzeba mieć bezwzględnie umowę o pracę

W PPK mogą być również osoby zatrudnione np. na umowę zlecenie / Shutterstock

Nie! W PPK mogą być również osoby zatrudnione np. na umowę zlecenie. Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zleceniobiorca spełnia definicję osoby zatrudnionej tylko wtedy, gdy z tytułu wykonywanej umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. 

Autopromocja

Kto może zapisać się do PPK

Do PPK mogą być zapisani:

  • pracownicy – zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodocianych),
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług,
  • członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji oraz
  • osoby wskazane powyżej (z wyjątkiem członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji), przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

– podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.).

Kto podlega automatycznemu zapisowi do PPK

Do PPK automatycznie zapisywani są wszyscy pracownicy, którzy ukończyli 18 lat i nie ukończyli 55. roku życia i spełnili opisywany powyżej punkt z tytułu zatrudnienia. Ponadto osoby w wieku 55–70 lat, jeśli wykonują obowiązkowo oskładkowaną umowę cywilnoprawną, będą mogły przystąpić do PPK składając odpowiedni wniosek do podmiotu zatrudniającego. 

Kto nie może wziąć udziału w PPK

A zatem, w PPK nie będą mogły wziąć udziału m.in.:

  • osoby niepełnoletnie,
  • osoby samozatrudnione, 
  • pracownicy, którzy ukończyli 70. rok życia.

Źródło: www.mojeppk.pl

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Rada Ministrów: Będzie nowa ustawa o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Praca Polaków ma być chroniona
14 maja 2024

Rząd zajmie się nowymi przepisami regulującymi zatrudnianie cudzoziemców. Procedury mają być uszczelnione, sankcje zaostrzone, a praca polskich pracowników – chroniona.

Nowy projekt PFRON: Turystyka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych
14 maja 2024

Turystyka wytchnieniowa jest przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. PFRON przygotowuje się do realizacji projektu „Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej”, w związku z czym ogłosił otwarty nabór partnera krajowego. Oferty można składać do 27 maja 2024 r.

Opieka nad dzieckiem. Jak wnioskować o dodatkowy płatny urlop? Ile on wynosi?
14 maja 2024

Masz dziecko w wieku do 14 lat? W Kodeksie pracy przewidziano możliwość uzyskania płatnego urlopu na opiekę nad nim. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do portalu PUE ZUS
14 maja 2024

14 maja dostęp do PUE ZUS będzie ograniczony z powodu prac serwisowych.

Świadczenie wspierające: komu przysługuje? Jak wnioskować?
14 maja 2024

Co to jest świadczenie wspierające? Komu przysługuje świadczenie wspierające? Jak wnioskować o świadczenie wspierające? Kto wypłaca świadczenie wspierające?

Od 1 lipca 2024 r. będzie 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Ustawa czeka na podpis prezydenta
14 maja 2024

Co miesiąc 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Od 1 lipca 2024 r. pieniądze trafią do zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Dodatkowy płatny urlop dla niepełnosprawnych. Dla jakich grup i ile dni w 2024 r.?
14 maja 2024

Jeśli masz orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), przysługuje ci dodatkowy płatny urlop w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. To uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy.

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać?
14 maja 2024

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać? Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024?

Zmiany w kodeksie pracy 2024 [projekt]. Do stażu pracy będzie wliczana działalność gospodarcza, umowy zlecenia, agencyjne, niezawodowa służba wojskowa i inne okresy ubezpieczenia
14 maja 2024

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywana jest kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Tym razem zmiany mają dotyczyć stażu pracy. Poinformowano o tym w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, gdzie opublikowano założenia tego projektu. W III kwartale 2024 r. ta nowelizacja ma trafić do Sejmu.

Służba cywilna: Chcesz zostać urzędnikiem mianowanym? Zaproszenie na spotkanie informacyjne online
14 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej KPRM oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej zapraszają na spotkanie informacyjne online.

pokaż więcej
Proszę czekać...