Pracodawca jako źródło informacji o PPK

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
Pracodawca jako pierwsze źródło informacji o PPK dla pracownika / Shutterstock
PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

Pracodawca pierwszym źródłem informacji o PPK dla pracownika

Uruchomienie programu PPK nakłada na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne. Pracodawca, dbający o bezpieczeństwo finansowe pracowników, powinien poinformować każdą nowo zatrudnioną osobę o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach pracownika i pracodawcy związanych z tym uczestnictwem.

Autopromocja

Pracodawca ma obowiązek poinformować osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70. roku życia, o tym, że, aby przystąpić do PPK, muszą złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie - w ich imieniu i na ich rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Pomimo, że ustawa o PPK nie wskazuje terminu, w jakim pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację, należy przyjąć, że powinien zrobić to niezwłocznie, aby umożliwić takim osobom przystąpienie do PPK w pierwszym możliwym dla nich terminie.

Obowiązki informacyjne wobec uczestnika PPK

Osoby, zapisane już do PPK, pracodawca musi natomiast poinformować o możliwości zadeklarowania przez nie wpłaty dodatkowej (maksymalnie do 2% wynagrodzenia) oraz obniżenia wpłaty podstawowej (maksymalnie do 0,5% wynagrodzenia). W tym przypadku ustawa również nie wskazuje terminu, w którym pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację pracownikom. Należy jednak uznać, że również ta informacja powinna trafić do uczestników PPK bez zwłoki, w takim terminie, aby mogły jak najszybciej skorzystać ze swoich ustawowych uprawnień. Oznacza to, że pracodawca powinien zrobić to w czasie, który umożliwi uczestnikom PPK np. finansowanie wpłaty dodatkowej już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego im po zawarciu dla nich umowy o prowadzenie PPK.

Transfer środków nowo zatrudnionej osoby

Nowo zatrudniony pracownik, który w okresie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy był uczestnikiem PPK - w terminie 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia - powinien złożyć nowemu pracodawcy oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia pracodawca ma obowiązek poinformować uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową, czyli przelanie jego dotychczasowych oszczędności zgromadzonych w PPK na jego nowy rachunek PPK. Pracownik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Zmiana instytucji finansowej

O obowiązku złożenia w imieniu uczestnika PPK wniosku o wypłatę transferową ma obowiązek poinformować także taki pracodawca, który zmienił instytucję finansową zarządzającą PPK w jego firmie - wypowiedział umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej i zawarł tę umowę z inną instytucją. Uczestnik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Ponowny automatyczny zapis

Warto też pamiętać, że co 4 lata - począwszy od 1 kwietnia 2023 r., pracodawca będzie zobowiązany wznowić dokonywanie wpłat do PPK za każdego pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z ich dokonywania. Do końca lutego roku, w którym obowiązuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, pracodawca ma obowiązek poinformować o wznowieniu wpłat wszystkie osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Oznacza to, że taka informacja powinna trafić do pracowników, dla których nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK (złożyli tę deklarację przed zapisaniem ich do PPK) oraz do uczestników PPK, czyli osób, które złożyły deklarację o rezygnacji już po zawarciu w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 2 pkt 2, art. 15 ust. 2, art. 19 ust. 2, art. 23 ust. 5, art. 27 ust. 4 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...