Umowa o zarządzanie PPK 2019 - termin, forma

Marta Borysiuk
rozwiń więcej
Umowa o zarządzanie PPK 2019 - termin, forma/fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Umowa o zarządzanie PPK to umowa zawarta pomiędzy pracodawcą a instytucją finansową. W jakim terminie należy zawrzeć umowę o zarządzanie PPK? W jakiej formie należy zawrzeć umowę? Już od 1 lipca 2019 r. do PPK mają przystąpić największe firmy.

Umowa o zarządzanie i umowa o prowadzenie to kluczowe umowy wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Autopromocja

Umowa o zarządzanie PPK to umowa zawarta pomiędzy pracodawcą a instytucją finansową. Z kolei umowa o prowadzenie PPK to umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu na rzecz osób zatrudnionych.

Kto zawiera umowę o zarządzanie

Umowa o zarządzanie PPK zawierana jest pomiędzy podmiotem zatrudniającym a wybraną instytucją finansową. Wyboru instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, należy dokonać spośród zamieszczonych w ewidencji PPK oraz na portalu PPK:

- towarzystwo funduszy inwestycyjnych,

- powszechne towarzystwo emerytalne,

- pracownicze towarzystwo emerytalne albo

- zakład ubezpieczeń.

Umowa o zarządzanie to umowa o wnoszenie wpłat albo ubezpieczenia.

Więcej o PPK przeczytasz w artykułach:
PPK 2019 - jak ustalić liczbę zatrudnionych
PPK 2019 - ile zapłaci pracownik, a ile pracodawca
PPK 2019 - jak dokonać potrąceń z wynagrodzenia po przystąpieniu do PPK

Wyboru instytucji finansowej należy dokonać w oparciu o ocenę proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Ponadto na uwadze należy mieć interes osób zatrudnionych.  

Pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, jeśli zatrudnia co najmniej jedną osobę, w imieniu której zobowiązany jest zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

Wybór instytucji finansowej, pracodawca powinien skonsultować w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w danym zakładzie nie ma zakładowej organizacji związkowej to - w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym.

Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>

W przypadku braku porozumienia na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, wówczas pracodawca sam decyduje o wyborze instytucji finansowej.

Forma zawarcia umowy

Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku.

Elementy umowy o zarządzanie PPK

W umowie o zarządzanie PPK, powinny się znaleźć:

1) strony umowy,

2) nazwę funduszy zdefiniowanej daty, o których mowa w art. 38 lub art. 39, zarządzanych przez podmiot zarządzający instytucją finansową,

3) warunki i tryb zawierania przez podmiot zatrudniający umów o prowadzenie PPK,

4) warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty,

5) warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu,

6) wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający dla poszczególnych grup osób zatrudnionych,

7) sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat,

8) maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy,

9) warunki zmiany umowy,

10) warunki i okres wypowiedzenia umowy,

11) warunki dokonywania konwersji lub zamiany.

Sprawdź >>> Kalkulator PPK

Jeżeli umowa o zarządzanie PPK będzie zawierana z zakładem ubezpieczeń, to należy dołączyć do umowy regulamin lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego oraz ogólne warunki ubezpieczenia. Dodatkowo umowa o zarządzanie PPK z zakładem ubezpieczeń powinna określać:

- wysokość sumy ubezpieczenia,

- wysokość składki ochronnej,

- brak możliwości potrącania kosztów ochrony ubezpieczeniowej ze środków funduszu zdefiniowanej daty będącego ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w przypadku niedokonywania wpłat lub zawieszenia dokonywania wpłat.

Termin zawarcia umowy

Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż 10 dni roboczych przed dniem, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...