Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

emeryt, ZUS / ShutterStock
Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny musi zmierzyć się z możliwością wytoczenia pozwu zbiorowego. Dla ZUS-u nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ pozew zbiorowy przeciwko tej instytucji wystosowali już, w innej sprawie, przedsiębiorcy, reprezentowani w owej głośnej sprawie przez jedną z krakowskich kancelarii prawnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, która, ze względu na powszechność systemu emerytalno-rentownego w Polsce, ma lub będzie miała styczność ze zdecydowaną większością obywateli naszego kraju. Jak się okazuje, na linii ZUS – beneficjenci może jednak dochodzić do licznych napięć, niejasnych prawnie sytuacji i, oczywiście, całej rzeszy niezadowolonych ludzi. W jaki sposób mają oni dochodzić swoich racji i ubiegać się o (w ich przekonaniu: należną) ochronę prawną? Okazuje się, że coraz popularniejszą metodą jest wykorzystanie mechanizmu przyznanego stosunkowo nową ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Warto zatem przyjrzeć się niedawnej sytuacji, kiedy grono zainteresowanych osób, a mówiąc konkretnie: emeryci, jako właściwy podmiot do zaspokojenia ich roszczeń w drodze polskiego odpowiednika class action wybrali właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

W całej sprawie chodzi o sytuację tych z emerytów, wobec których, pod koniec 2011 roku, ZUS wystosował pisma o zawieszeniu wypłacania emerytury. Pod względem prawnym mówimy tutaj o decyzjach dotyczących zawieszenia określonych świadczeń emerytalnych. Co istotne, zarówno dla tej sprawy, jak i dla poznania ogólnego kształtu ścieżki prawnej w przypadku decyzji otrzymywanych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przysługuje od nich odwołanie. Uruchomienie kontroli instancyjnej pozwala ochronić prawa osoby, której interesy mogą być zagrożone decyzją ZUS. Fakt i możliwość takiego odwołania nie jest żadną tajemnicą, a i sam ZUS w przesyłanych pismach wprost o tym informuje. Ewentualną przeszkodą faktyczną może być jednak okoliczność, że informacja ta może umknąć w zalewie innych informacji dotyczących samej decyzji, zwłaszcza osobom, które nie mają doświadczenia w prawie albo pewnej nabytej praktyki jego stosowania.

W omawianej dzisiaj sprawie „ZUS kontra emeryci”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje stanowisko, według którego od decyzji o zawieszeniu emerytury z października 2011 roku, należało się odwołać. Dopiero wtedy możliwa byłaby wypłata zaległych świadczeń. Co zatem z osobami, które wspomnianych decyzji nie zaskarżyły? Ano właśnie: według ZUS-u, nie mają co liczyć na przelew z kasy społecznej. Jak nietrudno się domyślać, takie stanowisko budzi jawny sprzeciw samych zainteresowanych i stąd też zrodził się zamysł wniesienia pozwu zbiorowego.

Polecamy: Forum

Patrząc na sprawę pod kątem prawnym, znając zapisy ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, można słusznie stwierdzić, że sama sprawa do pozwu zbiorowego pasuje „jak ulał”. Po pierwsze, nie trzeba długo szukać osób zainteresowanych wniesieniem pozwu zbiorowego, można liczyć, że grupa dosyć łatwo i naturalnie utworzy się oddolnie. Po drugie – nie ma problemu z określeniem wysokości żądanych świadczeń i jej wartości materialnej, bo chodzi przecież o zaległe świadczenia emerytalne. No i w końcu, na boku rozważań prawnych, warto dodać trzeci aspekt: często pozwy zbiorowe mają do siebie to, że stają się medialne. W odróżnieniu od trudnych interpretacji organów podatkowych, które przecież mogą mieć realny wpływ na stan kieszeni polaków, czy orzeczeń organów sądowych, sprawy z powództw zbiorowych odbijają się w społeczeństwie szerokim echem. Nie inaczej jest z rysującym się sporem pomiędzy emerytami a ZUS-em – o sprawie już teraz można dowiedzieć się z najpoczytniejszych gazet i ogólnopolskich portali internetowych.

W sprawie wypowiedział się już między innymi bohater akcji emerytów przeciwko ZUS-owi, o której była już głośno ponad rok temu w związku ze zbadaniem przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z prawem zawieszenia emerytur, czyli Pan Marian S. z Radomia. Warto przypomnieć, że ówczesna sprawa dotykała tak podstawowych zasad porządku prawnego w demokratycznym państwie, jak zasada praw słusznie (dobrze) nabytych, czy zasada zaufania obywateli do państwa. Wówczas, mimo że podnoszono, iż w indywidualnych procesach emeryci przegrywali z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Trybunał Konstytucyjny stanął po ich stronie. W swoim wyroku, TK ujął, że ci z emerytów, którzy prawo do świadczenia i jego realizacji nabyli w przedziale czasowym pomiędzy 8 stycznia 2009 roku a 31 grudnia 2010 roku, nie są podmiotem normy z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach i w efekcie dla tych osób nie ma podstaw do zawieszenia wypłat emerytury.

Ilu zainteresowanych może przyciągnąć obecna sprawa pozwu zbiorowego? Mówi się o kilku tysiącach emerytów, prawa których zostały wówczas naruszone. Oznacza to, że ewentualny pozew zbiorowy może przyciągnąć całą rzeszę osób chcących uzyskać ochronę materialną w świetle prawa. Tak czy inaczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny musi zmierzyć się z możliwością wytoczenia pozwu zbiorowego. Dla ZUS-u nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ pozew zbiorowy przeciwko tej instytucji wystosowali już, w innej sprawie, przedsiębiorcy, reprezentowani w owej głośnej sprawie przez jedną z krakowskich kancelarii prawnych.

Zobacz również: Emerytury 2013 - waloryzacja

Każdy nowy pozew zbiorowy, biorąc pod uwagę niedługą praktykę stosowania przepisów ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, oznacza nowe, precedensowe rozstrzygnięcia budujące polski model powództw zbiorowych. Czy zatem wspólny pozew emerytów okaże się „strzałem w dziesiątkę”? Na pewno będziemy śledzić tą sprawę z uwagą.

WspolnyPozew.com

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...