Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Jan Witkowski
rozwiń więcej
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. otrzymują corocznie z ZUS informację o stanie konta ubezpieczonego. W przypadku rozbieżności danych zawartych w tym dokumencie powinny wystąpić z odpowiednią reklamacją do płatnika składek lub do właściwej jednostki ZUS.

Od 1 stycznia 2009 r. ZUS przyznaje i wypłaca emerytury według tzw. zreformowanych zasad dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Wysokość świadczenia uzależniona jest od kwoty składek zewidencjonowanych i odpowiednio zwaloryzowanych na koncie ubezpieczonego. W przypadku osób, które wykonywały zatrudnienie przed 1999 r., częścią składową nowej emerytury jest również zwaloryzowany kapitał początkowy, który odzwierciedla przebieg ubezpieczenia danej osoby sprzed 1999 r.

Autopromocja

Dla osób, którym ZUS ustali w przyszłości nową emeryturę, szczególnie ważne jest to, aby dane zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego były prawidłowe. W tym celu ZUS wysyła im corocznie informację o stanie konta na 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego. W ten sposób ubezpieczeni mają możliwość sprawdzenia prawidłowości zapisów na ich kontach i w razie potrzeby – podjęcia odpowiedniej interwencji.

Dotychczas ZUS przesłał informacje o stanie konta za lata 1999–2008. W bieżącym roku kalendarzowym wysyłane są informacje za 2009 r.

Sprawdzenie kwoty składek

W corocznej informacji o stanie konta ZUS podaje m.in. wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego. Kwoty składek podane są w podziale na poszczególne miesiące i w wysokości nominalnej, a więc przed waloryzacją. W ten sposób ubezpieczony łatwo może sprawdzić, czy kwoty te zgadzają się z należnymi składkami, które powinny zostać przekazane do ZUS (np. w przypadku pracownika) lub też z faktycznie wpłaconymi kwotami składek (np. w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą). Ubezpieczony, który nie jest płatnikiem składek, powinien w tym celu skorzystać z druku ZUS RMUA (raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej), który otrzymuje co miesiąc od płatnika składek. Jeśli nie otrzymywał lub nie zbierał otrzymywanych od płatnika informacji, powinien zażądać od niego wydania informacji dotyczącej wysokości naliczonych składek za poszczególne miesiące. Z kolei osoba opłacająca składki sama za siebie powinna skonfrontować kwotę składek podaną w informacji ZUS z kwotą składek wynikającą z dokumentów rozliczeniowych przekazanych do ZUS oraz z dowodami wpłat tych składek (w jej przypadku ewidencjonowane są bowiem faktycznie opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne).

Sprawdzając wysokość składek, osoba ubezpieczona powinna pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Należy wziąć pod uwagę, że w ZUS RMUA płatnik wykazuje wszystkie składki, jakie musiał zapłacić w danym miesiącu za ubezpieczonego (np. na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne). Na koncie w ZUS podlegają zaś zewidencjonowaniu jedynie składki na ubezpieczenie emerytalne (finansowane zarówno przez płatnika składek, jak i przez ubezpieczonego) i tylko kwotę tych składek należy porównywać z dokumentem ZUS RMUA.


Osoby, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego (lub też nie przystąpiły do OFE, ale mają taki obowiązek), muszą brać pod uwagę, że w ich przypadku wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne wynikająca z dokumentu ZUS RMUA lub z dokumentu rozliczeniowego nie będzie się pokrywała z kwotą składek na ubezpieczenie emerytalne wykazaną w informacji. W przypadku tych osób część składki na ubezpieczenie emerytalne, wynosząca 7,3% podstawy jej wymiaru, odprowadzana jest do OFE. Na koncie w ZUS powinna się więc znaleźć składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 12,22% podstawy jej wymiaru (a nie w pełnej wysokości 19,52% podstawy jej wymiaru, jak ma to miejsce w przypadku osób, które nie miały obowiązku przystąpienia do OFE).

Składki z poprzednich lat

Informacja o stanie konta wysyłana ubezpieczonym w danym roku kalendarzowym pokazuje również ogólną kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego na 31 grudnia roku poprzedzającego rok, za który jest przekazywana. W przypadku informacji wysyłanej w 2010 r. za 2009 r. chodzi o składki zewidencjonowane w latach 1999–2008 z uwzględnieniem wszystkich ich dotychczasowych waloryzacji. Należy podkreślić, że podobnie jak w przypadku składek na ubezpieczenie emerytalne za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych wykazana kwota nie uwzględnia składek podlegających przekazaniu do OFE.

Ubezpieczony może sprawdzić, czy kwota składek na ubezpieczenie emerytalne za wszystkie poprzednie lata jest prawidłowa (i została prawidłowo zwaloryzowana), sumując cząstkowe kwoty z poprzednich lat (wynikające z otrzymanych w poszczególnych latach informacji) i mnożąc kwoty uzyskiwane za kolejne lata kalendarzowe przez odpowiedni wskaźnik waloryzacji (szczegółowy sposób przeprowadzenia waloryzacji zamieszczony jest na www.mojaemerytura.zus.pl).

W informacji o stanie konta podawana jest również wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego, jeśli osoba ubezpieczona ma ustalony taki kapitał decyzją ZUS. W takim przypadku można również sprawdzić, czy został on prawidłowo zwaloryzowany, mnożąc kwotę ustaloną w tej decyzji przez kolejne wskaźniki waloryzacji.

Gdy kwoty są nieprawidłowe

W przypadku gdy po sprawdzeniu okaże się, że na koncie w ZUS nie zostały zewidencjonowane wszystkie (odpowiednio należne lub wpłacone) składki na ubezpieczenie emerytalne lub zostały zewidencjonowane w niewłaściwej wysokości, ubezpieczony powinien podjąć określone działania. Jeśli nie opłaca składek za siebie, powinien zwrócić się do swojego płatnika o sprostowanie danych przekazanych do ZUS w dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi lub o przekazanie brakujących dokumentów. Jeśli płatnik składek nie uwzględnił tego wniosku oraz gdy już nim nie dysponuje, osoba ubezpieczona powinna zwrócić się z reklamacją do ZUS, składając wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego (najlepiej na formularzu ZUS ZRU, który można otrzymać w każdej placówce ZUS lub wydrukować ze strony internetowej ZUS). Z taką reklamacją powinien również wystąpić ubezpieczony będący płatnikiem składek za siebie, który stwierdził nieprawidłowości w zewidencjonowanych składkach. Złożenie reklamacji konieczne jest również wtedy, gdy ubezpieczonemu nie zgadza się kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego wykazanego w przesłanej informacji.

Podstawa prawna:

  • art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...