Prawo do renty rodzinnej dla wdowy i dziecka po zmarłym pracowniku

W październiku 2009 r. zmarł mąż pracownicy, z którym mieszkała i prowadziła wspólne gospodarstwo domowe. Miał on prawo do emerytury. Czy pracownica i jej córka, która uczy się w drugiej klasie szkoły podstawowej, mają prawo do renty rodzinnej? Czy jako pracodawca mamy jakieś obowiązki związane z ubieganiem się rodziny pracownicy o rentę rodzinną?
Pracownica i jej córka mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu i ojcu. Przysługuje im jedna renta rodzinna, która zostanie podzielona na 2 równe części. Jeżeli pracownica zwróci się do Państwa, to powinni Państwo przygotować wniosek o rentę rodzinną i przesłać ten wniosek do ZUS.

UZASADNIENIE

Autopromocja

Członkami rodziny osoby zmarłej, którzy mogą ubiegać się o rentę rodzinną, są:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej,
  • małżonek (wdowa i wdowiec),
  • rodzice.

Renta rodzinna dla dziecka

Renta rodzinna przysługuje dziecku do ukończenia 16 lat, a jeżeli dziecko uczy się, świadczenie to przysługuje mu do czasu zakończenia nauki (nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat). W wyjątkowych sytuacjach renta rodzinna przysługuje dziecku bez względu na to, czy się uczy. Ma to miejsce wówczas, gdy dziecko:

  • jest całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo
  • stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat, albo
  • stało się całkowicie niezdolne do pracy w czasie nauki w szkole po ukończeniu 16 lat, a przed ukończeniem 25 lat.

W tych przypadkach renta rodzinna przysługuje niezależnie od wieku dziecka.

WAŻNE!

Do renty rodzinnej uprawnia nauka zarówno w publicznych, jak i niepublicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, szkołach wyższych państwowych lub niepaństwowych oraz w szkołach prowadzonych przez Kościół katolicki.

Renta rodzinna dla wdowy

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej w kilku przypadkach. Prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu przysługuje wdowie, która w dniu śmierci męża miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy. Jeśli w dniu śmierci męża wdowa nie ukończyła 50 lat i nie była niezdolna do pracy, może uzyskać rentę po mężu, jeżeli przynajmniej jeden z tych warunków spełniła w okresie nie dłuższym niż 5 lat od daty śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej. Prawo do renty uzyska również wdowa, która:

  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18. roku życia albo
  • opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Wyjątkowo wdowa, która nie spełnia żadnego z warunków do przyznania renty, może otrzymać okresową rentę rodzinną. Warunkiem uzyskania prawa do okresowej renty jest brak źródeł utrzymania.

W każdym z przypadków prawo do renty rodzinnej ma wdowa, która w dniu śmierci męża pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, chyba że mąż był zobowiązany wyrokiem sądu lub ugodą sądową do płacenia alimentów na żonę.

Osoba zmarła

Prawo do renty rodzinnej uzyska członek rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje również po śmierci osoby pobierającej w dniu śmierci zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Prawo do renty dla pracownicy i jej córki

Państwa pracownica i jej córka spełniają warunki wymagane do uzyskania prawa do renty rodzinnej. Córka uczy się w szkole i nie ukończyła 25 lat. Natomiast pracownica wychowuje dziecko uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które uczy się i nie ukończyło 18 lat. Został również spełniony warunek dotyczący zmarłego, który w dniu śmierci miał prawo do emerytury.

Pracownica może ubiegać się o przyznanie po mężu renty rodzinnej zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Żonie pracownika oraz jego dziecku będzie przysługiwała jedna łączna renta rodzinna, podzielona w równych częściach. Do czasu ukończenia przez dziecko 18 lat ZUS będzie wypłacał rentę w całości pracownicy (zarówno przysługującą jej część renty, jak i część renty przysługującą córce).

Kwota renty rodzinnej jest wyliczana jako określony procent świadczenia, które przysługiwało lub które przysługiwałoby osobie zmarłej. Jeśli jest do niej uprawniona tylko jedna osoba, to ma ona prawo do 85% świadczenia, które przysługiwało albo przysługiwałoby zmarłemu. Jeżeli są uprawnione dwie osoby, wówczas mogą otrzymać 90% tego świadczenia. W przypadku gdy jest trzech lub więcej uprawnionych – przysługuje im łącznie 95% świadczenia, do którego był lub byłby uprawniony zmarły.

Uzyskanie renty rodzinnej jest uzależnione od złożenia w ZUS wniosku o jej przyznanie wraz z niezbędną dokumentacją. Osoba zainteresowana może to uczynić osobiście bądź za pośrednictwem pracodawcy, który zatrudniał zmarłego przed jego śmiercią. Pracodawcy są zobowiązani do bezzwłocznego poinformowania, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu (art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej).

Jeżeli wniosek o rentę rodzinną zostanie złożony w miesiącu śmierci lub w miesiącu następnym, ZUS będzie wypłacał to świadczenie od miesiąca, w którym członek rodziny zmarł. W przypadku późniejszego zgłoszenia wniosku ZUS wypłaci świadczenie dopiero od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

Podstawa prawna

  • art. 65–74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...