Praca sezonowa dla cudzoziemców - poradnik

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
rozwiń więcej
Angelika Zarzycka
rozwiń więcej
Praca sezonowa dla cudzoziemców - poradnik/fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa regulacja w zakresie pozwoleń na pracę w Polsce dla cudzoziemców (obywateli państw nie należących do UE) – pozwolenie na pracę sezonową. Pozwolenie to wydane może być na maksymalnie 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym, pod warunkiem zatrudnienia w ściśle określonych sektorach.

Czym jest praca sezonowa

Rodzaje prac zaliczonych do pracy sezonowej zgodnie z nowymi przepisami zostały wskazane w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 90 ust. 9 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z wydanym w dniu 8 grudnia 2017 r. rozporządzeniem główne sektory, w których występuje praca sezonowa to: rolnictwo, turystyka i ogrodnictwo – w zakresie działalności sklasyfikowanej według ściśle określonych kodów PKD.

Autopromocja

Istotne jest, że ustawa nie wymaga, by praca sezonowa odbywała się wyłącznie w ramach zatrudnienia pracowniczego. Nie ma formalnych przeszkód do zatrudnienia cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wynagrodzenie dla cudzoziemca nie niższe niż dla innych pracowników

Zezwolenie na wykonywanie pracy sezonowej przez cudzoziemca inaczej niż w przypadku wydawania „zwykłych” zezwoleń wydawanych przez wojewodów, wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonanie pracy. Wniosek o wydanie pozwolenia na pracę sezonową jest składany przez podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

Podstawowym warunkiem, aby mogło dojść do wydawania takiego zezwolenia, jest wykazanie, że wysokość wynagrodzenia przewidzianego za pracę sezonową nie jest niższe niż wysokość wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Dodatkowo wnioskujący będzie obowiązany dołączyć informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na rynku polskim, jeśli cudzoziemiec nie pochodzi z państw objętych rozporządzeniem ministra właściwego do spraw pracy (aktualnie są to obywatele: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy) – tzw. „test rynku pracy”.

Ewidencja wpisów

Starosta będzie miał obowiązek dokonać wpisu do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i wydania zaświadczenia o wpisie, jeżeli cudzoziemiec po uzyskaniu zezwolenia na pracę sezonową, będzie ubiegał się o wizę lub przyjazd cudzoziemca odbywa się w ramach ruchu bezwizowego oraz nie zachodzą przesłanki, które uniemożliwią mu uzyskanie pozwolenia na pracę sezonową.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Dodatkowo starosta może dokonać wpisu wniosku do ewidencji wniosków, jeśli wnioskuje o to podmiot powierzający wykonywanie określonej pracy cudzoziemcowi określonemu w rozporządzeniu wykonawczym (aktualnie obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy), na okresy nie dłuższe niż 9 miesięcy w przeciągu 3 kolejnych lat, a ponadto zostaną spełnione dodatkowe warunki określone w art. 88q:

  • podmiot wnioskujący powierzał już cudzoziemcowi, którego wniosek dotyczy pracę sezonową co najmniej raz w przeciągu 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku;
  • nie zalega z uiszczaniem zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli były wymagane w związku z pracą wykonywaną przez tego cudzoziemca.

Zezwolenie na pracę sezonową

Jak wspomniano wyżej pozwolenie takie zostaje wydane na maksymalnie 9-miesięczny okres czasu. Samo pozwolenie powinno zawierać:

  • wskazanie konkretnego podmiotu, dla którego zezwolenie zostało wydane;
  • najniższe wynagrodzenie;
  • wymiar czasu lub liczbę godzin pracy;
  • informacja, kiedy zezwolenie traci ważność.

Powierzenie pracy innego rodzaju

Ustawa przewiduje możliwość powierzenia cudzoziemcowi wykonywania innej pracy niż praca sezonowa bez konieczności występowania o odrębne zezwolenie na pracę, pod pewnymi warunkami. Mianowicie:

  • okres wykonywania pracy innego rodzaju nie może przekroczyć łącznie 30 dni w trakcie trwania zezwolenia oraz cudzoziemiec jest obywatelem państwa wskazanego w rozporządzeniu wykonawczym (aktualnie obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy),
  • cudzoziemiec nie wykonuje pracy w charakterze pracownika tymczasowego, a wynagrodzenie przy pracy innego rodzaju nie będzie niższe niż to określone w zezwoleniu na pracę sezonową.

Ograniczenia te nie dotyczą możliwości powierzenia cudzoziemcowi w okresie ważności zezwolenia na pracę innej pracy sezonowej, a nie tylko tej wskazanej w zezwoleniu.

Obowiązek zapewnienia zakwaterowania

Podmiot, który powierzy pracę sezonową cudzoziemcowi ma obowiązek jednocześnie zapewnić zakwaterowanie takiemu pracownikowi. Może tego dokonać w formie najmu lub bezpłatnie w formie użyczenia lokalu. Wspólne dla obu sposobów jest to, że umowa dotycząca zakwaterowania musi być umową oddzielną niż umowa o prace sezonową. Może być zawarta w języku polskim. Jednakże, powierzający pracę sezonową ma obowiązek przedstawić cudzoziemcowi umowę w języku dla niego zrozumiałym. Zatem w większości przypadków będzie to wymagało tłumaczenia umowy na inny język niż polski.

Zawierając umowę o wynajem lokalu, powierzający pracę sezonową nie może zawrzeć w niej postanowienia, że czynsz będzie pobierany w formie potrącenia z wynagrodzenia za pracę sezonową. Takie postanowienie jest nieważne.

Opłata za złożenie wniosku

Wniosek o zezwolenie na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi podlega opłacie. Jej wysokość określona jest w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw pracy – aktualnie wynosi ona 30,00 zł od każdego wniosku.

Angelika Zarzycka, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...