Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy

Michał Culepa
rozwiń więcej
Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.
Terminy w prawie pracy liczone są w różny sposób, w zależności od czynności, jaka ma być podjęta. Choć w myśl art. 300 k.p. w sprawach nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, to jednak „cywilnoprawny” sposób liczenia terminów należy tu do wyjątków.

Zawarcie umowy o pracę

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę wiąże się z koniecznością podjęcia przez pracodawcę wielu czynności. Wstępne badania lekarskie powinny być przeprowadzone przed zawarciem umowy o pracę, jednak ścisłego terminu przepisy Kodeksu pracy nie określają.

Autopromocja

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.). Obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają bardzo rygorystyczne terminy pisemnego potwierdzania zawartej umowy. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 k.p.).

Przykład

Stefan K. 28 kwietnia 2008 r. uzgodnił z dyrektorem generalnym spółki X. warunki pracy i płacy. Stało się to po zakończeniu procedury rekrutacyjnej i wytypowaniu go jako kandydata na pracownika. Zgodnie z ustaleniami Stefan K. miał zgłosić się do pracy 5 maja 2008 r., przy czym umowa miała być zawarta z datą 1 maja 2008 r.

W tej sytuacji w wyniku zgodnych oświadczeń woli stron umowa o pracę została zawarta z dniem 1 maja, natomiast 5 maja po zgłoszeniu się i podjęciu pracy pracodawca powinien wręczyć Stefanowi K. umowę o pracę na piśmie.

Kolejną czynnością terminową związaną z zawarciem umowy o pracę jest przekazanie pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia, wskazanych w art. 29 § 3 k.p. oraz o zmianie tych warunków.

Warunki zatrudnienia muszą być przekazane w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy o pracę. Termin ten liczy się zgodnie z zasadami wskazanymi w Kodeksie cywilnym. A zatem przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia zawarcia umowy (art. 111 § 2 k.c.), a termin kończy się z upływem ostatniego dnia (art. 111 § 1 k.c.). Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego (art. 115 k.c.). Należy tu pamiętać, że ustawowymi dniami wolnymi od pracy są święta wskazane w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.) oraz niedziele. Tym samym sobota może być ostatnim dniem wskazanego terminu, niezależnie od tego, czy jest to dzień wolny od pracy wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy czy nie.

Informacja o zmianie warunków zatrudnienia powinna być przekazana pracownikowi niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian. W tym wypadku termin miesięczny liczy się jako 30 dni (art. 114 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Kary porządkowe

W toku zatrudnienia mogą się zdarzyć przypadki, w których pracownik narusza porządek pracy. W takim wypadku pracodawca może nałożyć na niego karę porządkową upomnienia, nagany, a w szczególnych przypadkach - także karę pieniężną.

Nałożenie kar ograniczone jest terminami wskazanymi w art. 109 k.p.

I tak, kara nie może być zastosowana po upływie:

• 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego,

• 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

W pierwszym przypadku dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca dowiedział się o naruszeniu przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy.

Termin 3-miesięczny jest natomiast ogólnym terminem przedawniającym. Po jego upływie pracodawca nie ma prawa nakładania na pracownika jakichkolwiek kar.

Jeżeli więc nieobecność pracownika przekroczy 3-miesięczny termin przedawniający, pracodawca także nie ma prawa nakładać kar porządkowych na pracownika.

Przykład

Grzegorz J. stawił się do pracy 14 stycznia 2008 r. w stanie nietrzeźwym. Pracodawca nakazał pracownikowi opuszczenie stanowiska i powrót do domu. Jednocześnie przygotował pismo w sprawie ukarania Grzegorza J. naganą i karą pieniężną. Jednak tego dnia, wracając przymusowo do domu, Grzegorz J. wpadł pod samochód. Ciężko ranny trafił do szpitala. W efekcie termin 2-tygodniowy na wysłuchanie pracownika uległ zawieszeniu. Obrażenia pracownika były na tyle poważne, że pozostał on w szpitalu aż do połowy kwietnia. Po rehabilitacji powrócił do pracy 5 maja 2008 r. Pracodawca - mimo posiadanej wiedzy - nie może już ukarać Grzegorza J. Termin 3-miesięczny upłynął bowiem w kwietniu 2008 r. Doszło więc do przedawnienia karalności.

Liczenie okresów wypowiedzenia

Okresy wypowiedzenia są tymi terminami, co do których obowiązują zasady Kodeksu pracy.

W przypadku gdy okres wypowiedzenia jest liczony w dniach, wówczas kończy się on z upływem ostatniego dnia terminu, przy czym nie należy wliczać do tego okresu dnia wypowiedzenia. Dotyczy to przede wszystkim umów na okres próbny nie dłuższy niż 2 tygodnie oraz umów o pracę na zastępstwo. W obu przypadkach okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. To oznacza, że nie liczą się do tego okresu dni świąteczne i niedziele.

Przykład

Hanna Z. została zatrudniona na zastępstwo za pracownicę w ciąży - Martę B. Umowa miała zakończyć się po powrocie zastępowanej pracownicy z urlopu macierzyńskiego, którego zakończenie miało nastąpić 15 maja 2008 r. Jednak Marta B. zdecydowała się skrócić urlop macierzyński - ostatnie 2 tygodnie miał wykorzystać jej mąż. W związku z tym 29 kwietnia zgłosiła pracodawcy zamiar powrotu do pracy. W tej sytuacji Hanna Z. otrzymała wypowiedzenie 30 kwietnia. Jednak bieg okresu wypowiedzenia rozpoczął się 2 maja, następnie był kontynuowany w dniach 5-6 maja. Stosunek pracy Hanny Z. zakończył się 6 maja 2008 r.

W pozostałych przypadkach okresy wypowiedzenia, zgodnie z art. 30 § 21k.p., kończą się w:

• ostatnim dniu miesiąca - jeżeli obejmują miesiąc lub wielokrotność miesiąca,

• sobotę - jeżeli obejmują tydzień lub jego wielokrotność.

Tym samym bieg wypowiedzenia rozpoczyna się z początkiem kolejnego tygodnia lub miesiąca.

Michał Culepa

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...