Likwidacja stanowiska pracy nie może być fikcyjna

Maria Sankowska
rozwiń więcej
Ocena tego, czy nastąpiła pozorna likwidacja stanowiska pracy, wymaga porównania warunków zatrudnienia na nowym stanowisku z warunkami na stanowisku zlikwidowanym.
ORZECZENIE

Grzegorz Ś. (powód) był zastępcą ordynatora w centrum Matki i Noworodka - Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach. 4 kwietnia 2006 roku otrzymał wypowiedzenie warunków pracy i płacy z powodu zmian organizacyjnych w szpitalu polegających na zlikwidowaniu zajmowanego przez niego stanowisku. Dotychczasowe dwa oddziały zostały połączone w jeden samodzielny oddział, którym miał kierować wybierany w drodze konkursu ordynator przy pomocy trzech mianowanych koordynatorów. Powodowi zaproponowano takie stanowisko. Jego wynagrodzenie zostało pomniejszone o dodatek funkcyjny.

Autopromocja

Koordynatorzy mieli przejąć wszystkie funkcji dotychczasowych zastępców ordynatora. Sąd I instancji uznał wypowiedzenie za bezskuteczne. Stwierdził, że przyczyna wypowiedzenia miała charakter pozorny. Sąd II instancji podzielił tę ocenę. Uznał, że zastąpienie stanowisk zastępców ordynatorów stanowiskami koordynatorów nie spowodowało żadnych zmian w zakresie obowiązków, jakie wiązały się z ich zajmowaniem. Zmiany polegały tylko na zmniejszeniu liczby etatów.

Pozwany szpital zaskarżył ten wyrok skargą kasacyjną. Argumentował, że zakres obowiązków koordynatorów znacznie odbiegał od dotychczasowego zakresu obowiązków zastępców ordynatorów, a ich powołanie uzasadnione było rzeczywistymi zmianami organizacyjnymi.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, likwidacja stanowiska pracy w przypadku rzeczywistych zmian organizacyjnych, uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Stwierdził, że sąd nie ma uprawnień do badania decyzji pracodawcy co do przydatności i celowości utrzymywania danego stanowiska (wyrok z dnia 23 maja 1997 r., I PKN 176/97). Może jednak badać i oceniać, czy likwidacja stanowisk pracy jest autentyczna, czy ma charakter fikcyjny, służący uzasadnieniu rozwiązania umowy o pracę z konkretnym pracownikiem.

Takie pozorne zlikwidowanie stanowiska pracy nie może być uznane za uzasadnione. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy jest ono formalnie likwidowane, a w jego miejsce jest tworzone stanowisko o innej nazwie, które jednak w istotnych elementach nie różni się od zlikwidowanego.

Sąd musi przeanalizować treść i skutki takich zmian organizacyjnych, żeby móc prawidłowo stwierdzić, czy zmiana była uzasadniona. W tej sprawie sądy ograniczyły się tylko do zbadania liczby stanowisk przed i po reorganizacji. To, zdaniem SN, za mało, żeby ustalić, czy likwidacja stanowiska pracy była rzeczywista, a wypowiedzenie skuteczne.

Sygn. akt I PK 92/07

Maria Sankowska

Kadry
ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
12 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
11 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

ZUS: Masowe kontrole zwolnień lekarskich. Tysiące osób musi zwrócić zasiłek
10 maja 2024

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W I kwartale 2024 r. skontrolowano ponad 35 tys. osób na zwolnieniu lekarskim. Tysiące z nich zostało pozbawionych prawa do zasiłku.

Minimalne wynagrodzenie to ok. 6400 zł do ręki ale można zarobić dużo więcej - sprawdź gdzie [praca sezonowa 2024]
10 maja 2024

Polscy hotelarze alarmują, że mają problemy ze znalezieniem personelu. To obecnie największy mankament tego biznesu - cytuje przedsiębiorców z tej branży "Gazeta Wyborcza" z 10 maja 2024 r. 

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy
10 maja 2024

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy? W prawie są dwie główne sytuacje kiedy pracodawca ma obowiązek dalej współpracować z pracownikiem. Jeśli tego nie zrealizuje może ponieść karę, nawet finansową.

pokaż więcej
Proszę czekać...