Umowa na zastępstwo

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Umowa na zastępstwo. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Umowa na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony. Pracodawca zatrudnia na jej podstawie pracownika, który zastępuje innego pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Co ważne może być poprzedzona umową na okres próbny, a okres jej wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Umowa o pracę na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest odmianą umowy o pracę na czas określony. Jej istota sprowadza się do tego, że pracodawca, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, może zatrudnić innego pracownika, na czas określony obejmujący czas tej nieobecności. Jest to więc umowa celowościowa.

Autopromocja

Do umowy na zastępstwo, w zakresie nieuregulowanym odrębnymi przepisami stosuje się przepisy dotyczące umowy na czas określony - w zakresie dopuszczalności rozwiązania, a także formy i treści samej umowy.

Warunki umowy

Pracownik zatrudniany na podstawie umowy na zastępstwo, co do zasady powinien świadczyć pracę na tych samych warunkach, na jakich pracował zastępowany pracownik. Chodzi tutaj przed wszystkim o rodzaj pracy. Ważne jest więc, aby był zatrudniony przy tego samego rodzaju pracy co nieobecny pracownik. Jeśli chodzi o inne warunki umowy, takie jak wynagrodzenie, wymiar czasu pracy, to nie muszą być one takie same. Pracodawca powinien jednak pamiętać, że nie mogą być one gorsze od tych, które wynikają z przepisów Kodeksu pracy.

Umowa na zastępstwo oprócz takich elementów jak strony umowy, data zawarcia, warunki pracy i płaty, a także rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy i termin jej rozpoczęcia, może wskazywać zastępowanego pracownika i powód jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zgodnie z linią orzecznictwa umowa na zastępstwo nie musi jednak zawierać nazwisk zastępowanych pracowników i powodu ich zastępowania. Może ograniczać się do wskazania przyczyny, dla której została zawarta.

Polecamy również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika

Istotą umowy na zastępstwo jest to, że nowy pracownik zastępuje innego pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Owa usprawiedliwiona nieobecność w pracy obejmuje wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika. Należą do nich przykładowo:

  1. udzielenie urlopu wychowawczego,
  2. bezpłatny urlop,
  3. długotrwała niezdolność do pracy.

Pojawiają się jednak wątpliwości, co w przypadku, gdy taka usprawiedliwiona nieobecność pracownika się przedłuża, na przykład wskutek przedłużenia choroby. Otóż w takim przypadku pojawiają się dwa rozwiązania. Pierwsze opowiadające się za możliwością automatycznego przedłużenia umowy, drugie dające możliwość zawarcia kolejnej umowy.

Kolejna umowa

Zasada wynikająca z Kodeksu pracy, zgodnie z którą zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca, nie znajduje zastosowania w przypadku umowy na zastępstwo, chociaż jest ot umowa terminowa. Umowy na zastępstwo nie stają się z mocy prawa umowami na czas nieokreślony bez względu na ich liczbę i bez względu na to, czy i jak długie przerwy występowały między rozwiązaniem jednej a zawarciem przez te same strony kolejnej umowy tego rodzaju.

Tak więc pracodawca może według uznania, zaproponować pracownikowi przedłużenie dotychczasowej umowy bądź też zawarcie nowej umowy na zastępstwo.

Zobacz również: Umowa o pracę na zastępstwo - jak ją rozwiązać

Rozwiązanie umowy

Umowa na zastępstwo jest umową terminową. Z jej istoty wynika, że ulega ona rozwiązaniu z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Termin do jakiego ma trwać może być określony konkretną datą wynikającą z przewidywanej nieobecności zastępowanego pracownika lub zakończeniem tej nieobecności. Co ważne, przepisy przewidują również możliwość wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron. Termin wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Umowa w celu zastępstwa może być także rozwiązana na mocy porozumienia stron, bez wypowiedzenia przez każdą ze stron oraz w okolicznościach, o jakich mowa w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, z tym jednak zastrzeżeniem, że termin wypowiedzenia wynosi wówczas 3 dni, a nie 2 tygodnie, jak w przypadku innych umów na czas określony.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży

Co do zasady umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jednak w przypadku umowy na zastępstwo sytuacja pracownic w ciąży kształtuje się odmiennie. Zgodnie bowiem z treścią art. 177 § 31 k.p. nie przedłuża się im automatycznie umowy na zastępstwo do dnia porodu. Oznacza to, że istotną cechą odróżniającą umowę na zastępstwo od typowej umowy na czas określony jest to, że nie ulega ona przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...