Czy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika, jeśli naruszył przepisy w zakresie wypowiadania umowy o pracę

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem przepisów, może domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Nie może natomiast, co do zasady, domagać się przy tym zadośćuczynienia z powodu naruszenia jego dóbr osobistych.

Z jednym z naszych pracowników, zatrudnionym na czas wykonania określonej pracy na 5 miesięcy, rozwiązaliśmy umowę o pracę przed tym terminem za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Po upływie tygodnia od wręczenia pracownikowi pisma w tej sprawie uznał on, że umowa została rozwiązana w sposób wadliwy i zażądał od nas zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Czy wypowiadając umowę wcześniej naruszyliśmy dobra osobiste pracownika? Czy w związku z tym mamy obowiązek wypłacić mu odszkodowanie?

Autopromocja

Umowa na czas wykonania określonej pracy rozwiązuje się z chwilą wykonania przez pracownika określonych w niej zadań. Oznacza to, że nie można jej wcześniej rozwiązać. Wynika to z charakteru tej umowy, którą zawiera się w przypadku trudności określenia czasu wykonania danej pracy. Umowa zawarta na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przed wykonaniem pracy na mocy porozumienia stron, a także za dwutygodniowym wypowiedzeniem, w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, określonych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Z przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że nie wystąpiła żadna z wyżej wymienionych okoliczności uzasadniających wypowiedzenie umowy na czas wykonania określonej pracy. Dlatego Państwa postępowanie należy uznać za nieprawidłowe, a wypowiedzenie umowy za wadliwe. W takiej sytuacji Państwa pracownikowi przysługuje prawo złożenia do sądu odwołania od wypowiedzenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia. W odwołaniu pracownik może żądać wyłącznie odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres, do którego umowa miała trwać, nie dłużej jednak niż za 3 miesiące. Nie może natomiast żądać odszkodowania w wyniku naruszenia dóbr osobistych, bowiem w przedstawionej sytuacji do takiego naruszenia nie doszło.

Pojęcie dóbr osobistych nie zostało uregulowane w przepisach Kodeksu pracy. Dlatego rozpatrując wszelkie sytuacje, w których doszło do naruszenia dóbr osobistych pracownika, należy posiłkować się przepisami Kodeksu cywilnego (dalej k.c.), który zawiera otwarty katalog dóbr osobistych oraz sposób ich ochrony (art. 23 i 24 k.c.).

Dobrami osobistymi są m.in. zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa i artystyczna. Osoba, której dobro zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. Natomiast w razie naruszenia dóbr osobistych pokrzywdzony może żądać, aby osoba, która dopuściła się tego naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków. W przypadku naruszenia dóbr osobistych można również żądać zadośćuczynienia.

Pracodawca, dokonując rozwiązania umowy o pracę, nie narusza godności pracownika, nawet gdy wypowiada umowę w sposób niezgodny z prawem. Wówczas nie należy stosować przepisów Kodeksu cywilnego. W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 16 listopada 2000 r. (sygn. akt I PKN 537/00, OSNP 2002/11/269) w którym uznał, że (...) rozwiązanie (także wadliwe) stosunku pracy przez pracodawcę wyklucza możliwość stosowania przepisów prawa cywilnego o ochronie dóbr osobistych (art. 23 k.c., art. 24 k.c., art. 448 k.c.), chyba że w związku z tym rozwiązaniem pracodawca naruszy dobro osobiste pracownika poza zakresem stosunku pracy, podejmując działania niemieszczące się w ukształtowanej przez ustawodawcę formie i treści czynności prawnej rozwiązującej stosunek pracy (...). Ponadto SN wyraził pogląd, że w warunkach gospodarki rynkowej godności pracownika – wynikającej z art. 111 Kodeksu pracy – nie można utożsamiać z prawem do zachowania miejsca pracy. W warunkach wolnorynkowych bowiem naturalne jest zmienianie miejsc pracy oraz dokonywanie zwolnień. Sytuację na rynku pracy kształtuje wiele czynników. Dlatego każde zwolnienie nie może być traktowane jak naruszenie dóbr osobistych pracownika. Takie rozumienie godności pracownika powodowałoby nadmierne obciążenie pracodawcy.


Pracodawca, wypowiadając umowę wyłącznie w sposób niezgodny z prawem, nie narusza godności pracownika.

Nie oznacza to jednak, że pracownikowi w żadnym przypadku nie będzie przysługiwało zadośćuczynienie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Takie uprawnienie uzyska, gdy pracodawca rozwiązując stosunek pracy naruszy któreś z jego dóbr osobistych. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. gdy pracodawca wypowiadając umowę użyje wobec pracownika obelżywych słów lub go uderzy. Wówczas zatrudniający naruszy dobra osobiste pracownika w postaci nietykalności i czci. Ponieważ naruszenie to pozostaje poza stosunkiem pracy, w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 23 i art. 24 k.c. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w przywołanym wyżej wyroku z 16 listopada 2000 r.: (...) uregulowania w zakresie rozwiązywania stosunków pracy przez pracodawców wykluczają możliwość sięgania do przepisów prawa cywilnego przewidujących ochronę dóbr osobistych, chyba że w związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca naruszy jakieś dobro zwalnianego pracownika, które pozostaje poza zakresem stosunku pracy, a tym samym w istocie podejmie działania niemieszczące się w ukształtowanej przez ustawodawcę formie i treści czynności prawnej rozwiązującej stosunek pracy (...).

Reasumując, wadliwe wypowiedzenie przez Państwa umowy o pracę nie skutkuje naruszeniem dóbr osobistych pracownika, a zatem nie powoduje odpowiedzialności z tego tytułu.

PRZYKŁAD

Pracodawca wypowiedział Mariuszowi T. umowę o pracę zawartą na czas określony z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, o którym strony postanowiły w umowie. Przed dokonaniem wypowiedzenia pracodawca, w obecności innych pracowników, wyrażał opinie poniżające i obrażające Mariusza T. Opinie te dotyczyły nie tylko zawodowej aktywności pracownika, ale również jego życia osobistego. W takiej sytuacji Mariusz T. nie będzie mógł dochodzić odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Będzie mógł natomiast dochodzić zadośćuczynienia na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących ochrony jego dóbr osobistych, m.in. dobrego imienia.

Podstawa prawna:

  • art. 23–24, art. 448 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • art. 111, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...