Czy pracownik może zakwestionować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
Jedną z form rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Pracodawca musi jednak liczyć się z tym, że porozumienie o rozwiązaniu umowy może zostać zakwestionowane przez pracownika. Od podpisanego porozumienia stron można się bowiem uchylić, jeżeli zostało ono zawarte pod wypływem błędu lub groźby.

Aby doszło do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, muszą zostać ustalone zarówno sam sposób rozwiązania umowy o pracę, jak i pozostałe warunki rozwiązania umowy o pracę. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 4 listopada 2009 r. (I PK 94/09), w którym stwierdził, że „zawarcie przez strony stosunku pracy umowy w przedmiocie jego rozwiązania za porozumieniem wymaga zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, tak odnośnie do samego ustania łączącej ich więzi, jak i co do trybu i terminu dokonania tej czynności”.

Autopromocja

Oświadczenia obu stron stosunku pracy muszą być zgodne i mieć charakter dwustronny. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 10 października 2007 r. (II PK 33/07), „rozwiązanie przez zakład pracy umowy o pracę za porozumieniem stron z pracownikiem jest czynnością prawną i realizuje się wyłącznie w sposób przewidziany w art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy przez zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika. Oświadczenia takie nie mogą być zastąpione przez stwierdzenie rozwiązania stosunku pracy w doręczonym świadectwie pracy w formie jednostronnego oświadczenia woli pracodawcy, które zostało sformułowane w sposób sugerujący, że pracownik wyraził na nią zgodę”.

Warunki rozwiązania umowy za porozumieniem stron

Termin rozwiązania umowy o pracę na podstawie porozumienia stron może być uregulowany dowolnie przez strony stosunku pracy. Oznacza to, że termin rozwiązania umowy o pracę może być krótszy lub dłuższy niż okres wypowiedzenia danej umowy o pracę, przewidziany w przepisach Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik w okresie pół roku pracy dwukrotnie nie pojawił się w pracy, usprawiedliwiając swoją nieobecność przełożonemu z opóźnieniem. Za te przewinienia został ukarany karą porządkową przez pracodawcę. Następnie pracodawca i pracownik podpisali porozumienie przewidujące, że jeżeli pracownik nie stawi się w pracy i nie usprawiedliwi swojej nieobecności, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu za porozumieniem stron w terminie 7 dni po dniu niestawienia się w pracy bez usprawiedliwienia nieobecności. Taka forma rozwiązania umowy o pracę jest dopuszczalna. Umowa o pracę może być rozwiązana na skutek zgodnego porozumienia stron pod warunkiem zawieszającym, którego zaistnienie spowoduje rozwiązanie umowy.

W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że z uwagi na brak w przepisach uregulowania co do formy, w jakiej powinno nastąpić porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę, nie musi być to forma pisemna. W wyroku z 18 grudnia 2001 r. (I PKN 756/00) Sąd Najwyższy orzekł, że „przy rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron nie obowiązują ograniczenia, które występują w razie jednostronnego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (np. dotyczące ochrony szczególnej pracowników), ani też nie jest wymagane złożenie przez którąkolwiek ze stron oświadczenia woli na piśmie. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 Kodeksu pracy, obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika dotyczy tylko wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia”.

Warto jednak zadbać o to, aby do celów dowodowych porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę było zawarte na piśmie i aby określono w nim termin rozwiązania umowy o pracę oraz inne warunki związane z zakończeniem stosunku pracy.

Kwestionowanie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę na skutek porozumienia pracodawcy i pracownika ma charakter zgodny i nie daje prawa do odwołania się od tego sposobu rozwiązania umowy o pracę do sądu pracy. Pracownik i pracodawca zgadzają się bowiem na warunki porozumienia, podpisując oświadczenie o zgodnym rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie.

Jedyną możliwością zakwestionowania rozwiązania umowy o pracę na skutek porozumienia stron jest sytuacja, gdy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem zostało złożone pod wpływem np. błędu lub groźby. Pracownik i pracodawca mają wtedy możliwość uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli, tj. od zawartego porozumienia stron, gdyż jest ono w takim przypadku wadliwe (art. 84 i art. 87 Kodeksu cywilnego).


WAŻNE!

W razie błędu lub groźby co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli, czyli zawartego porozumienia stron.

W przypadku błędu co do treści czynności prawnej, jeżeli oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych jest możliwe tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć (art. 84 § 1 Kodeksu cywilnego). Ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

Jednocześnie przy uchyleniu się od skutków prawnych zawartego porozumienia stron można powoływać się tylko na błąd istotny, czyli taki, który uzasadnia przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

PRZYKŁAD

Pracownica zawarła z pracodawcą porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę. Już po jego podpisaniu dowiedziała się, że jest w ciąży. Wystąpiła więc do pracodawcy z pismem o uchyleniu się od porozumienia stron jako zawartego przez nią pod wpływem błędu. Gdyby bowiem wiedziała o swojej ciąży, to nie podpisałaby porozumienia stron. Pracodawca powinien uznać, że porozumienie stron zostało zawarte pod wpływem błędu i stosunek pracy pracownicy nadal trwa.

Jeżeli druga ze stron wywołała błąd podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Jednocześnie podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna (art. 86 § 2 Kodeksu cywilnego). Prawo do uchylenia się od skutków oświadczenia woli wygasa w razie błędu (także wywołanego podstępem) z upływem roku od jego wykrycia (art. 88 § 2 Kodeksu cywilnego).

PRZYKŁAD

Pracodawca poinformował pracownika o tym, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy ma zamiar zlikwidować zakład pracy i zwolnić pracowników, w tym jego, i że znacznie korzystniejsze m.in. pod względem finansowym będzie dla niego podpisanie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę, niż rozwiązanie umowy na skutek likwidacji firmy. Pracownik wyraził zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Po upływie pół roku okazało się, że nikt poza pracownikiem nie został zwolniony i że zakład pracy nadal funkcjonuje. Pracownik został wprowadzony w błąd przez pracodawcę. Ma zatem prawo uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli dotyczącego porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik może uchylić się od skutków złożonego oświadczenia w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że zakład pracy nadal funkcjonuje.

Przepisy dopuszczają również uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, złożonego pod wpływem groźby. Jeżeli ktoś złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe (art. 87 Kodeksu cywilnego).

PRZYKŁAD

Pracodawca wręczył do podpisu pracownikowi pismo rozwiązujące umowę o pracę za porozumieniem stron, informując go, że jeśli pracownik go nie podpisze, zwolni go dyscyplinarnie. Jeżeli pracownik podpisze zaproponowane mu rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ma prawo uchylić się od skutków oświadczenia woli jako złożonego na skutek groźby.

Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 22 stycznia 2004 r. (I PK 199/03, OSNP 2004/22/384), możliwość uchylenia się przez pracownika od skutków prawnych oświadczenia woli (art. 87 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy), w przypadku przekazania mu przez pracodawcę informacji o zamiarze jednostronnego rozwiązania umowy o pracę, zależy od tego, czy celem pracodawcy było wymuszenie w ten sposób na pracowniku wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.


Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby może nastąpić z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy przestał istnieć (art. 88 § 2 Kodeksu cywilnego). Aby uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone przez pracownika pracodawcy pod wpływem błędu lub groźby, pracownik powinien złożyć pracodawcy oświadczenie na piśmie (art. 88 § 1 Kodeksu cywilnego).

WAŻNE!

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby może zostać złożone na piśmie adresatowi tego oświadczenia lub przed sądem.

Wzór oświadczenia pracownika o uchyleniu się od zawartego porozumienia stron

 

Warszawa, 21 sierpnia 2012 r.

Alicja Kowalska

 

ul. Słonimska 12 m. 4

 

Warszawa

 

 

Krzysztof Zakrzewski

 

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Tech-pol

 

ul. Saturna 12

 

Warszawa

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu

Ja, niżej podpisana, oświadczam, że na podstawie art. 86 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy uchylam się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego 15 czerwca 2012 r., w którym wyraziłam zgodę na rozwiązanie za porozumieniem stron umowy o pracę, zawartej 3 stycznia 2010 r. z Zakładem Handlowo-Usługowym Tech-pol, z siedzibą w Warszawie, przy ul. Saturna 12.

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron złożyłam pod wpływem oświadczenia pracodawcy o zamiarze obniżenia do 15 sierpnia 2012 r. wynagrodzeń wszystkich pracowników Zakładu Produkcyjno-Handlowego Tech-pol o ponad połowę. Do chwili obecnej nikt z pracowników nie otrzymał wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, a wysokość wynagrodzeń pracowników została utrzymana na dotychczasowym poziomie.

Zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu cywilnego, można uchylić się od skutków oświadczenia woli, jeżeli zostało ono złożone pod wpływem błędu. Oświadczenie woli, złożone przeze mnie 15 czerwca 2012 r., zostało złożone pod wpływem błędu. Gdybym wiedziała, że wynagrodzenia pracowników pozostaną na dotychczasowym poziomie, nie złożyłabym oświadczenia o wyrażeniu zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Termin na uchylenie się od skutków oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, wynoszący rok od wykrycia błędu spowodowanego podstępem, został przeze mnie dotrzymany. Pracodawca poinformował mnie o zamiarze obniżenia wynagrodzenia wszystkim pracownikom do 15 sierpnia 2012 r., co nie nastąpiło.

W związku z tym nie doszło do wyrażenia przeze mnie zgody na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, a tym samym moja zgoda na rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie nie mogła zostać przez pracodawcę skutecznie przyjęta.

Umowa o pracę nie została rozwiązana i trwa nadal, zatem na podstawie art. 81 § 1 Kodeksu pracy zgłaszam gotowość do pracy.

 

Z poważaniem

 

Alicja Kowalska

Jeżeli pracownik uchyli się od skutków oświadczenia woli złożonego na skutek groźby lub błędu, wówczas do rozwiązania umowy o pracę na skutek porozumienia stron nie dochodzi i stosunek pracy nadal trwa.


Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to przede wszystkim choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego zaburzenia czynności psychicznych. Nieważne jest także oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 1 pkt 1, § 3, art. 81 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 82, art. 84, art. 86–88 Kodeksu cywilnego.
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...