Urlop ojcowski - dokumenty

Joanna Biernacka
rozwiń więcej
Urlop ojcowski - dokumenty. /Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Prawo do wykorzystania urlopu umożliwia świeżo upieczonym ojcom cieszyć się czasem, który mogą spędzić z nowo narodzonym dzieckiem. Każdemu tacie pozostającemu w stosunku pracy przysługuje w ramach urlopu ojcowskiego 14 dni wolnych od pracy. Jakie dokumenty należy złożyć i jakich formalności dopełnić, aby móc skorzystać z tego urlopu?

Zobacz zmiany w urlopie ojcowskim: Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

Autopromocja

14 dni urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski jest to uprawnienie przysługuje ojcom dziecka pozostającym w stosunku pracy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające młodym rodzicom na dzieleni opieki nad dzieckiem i wspieranie się w pierwszych chwilach życia ich dziecka. Od stycznia 2012 roku ojcowie maja prawo do 2 tygodni płatnego urlopu, a więc 14 dni kalendarzowych, w których skład wchodzą dni wolne, soboty, niedziele i święta.

Urlop ojcowski musi być wykorzystany w całości tzn., że nie można go rozłożyć na kilka części. Urlop ojcowski nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego i może się z nimi pokrywać, ale musi być wykorzystany przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia. Oznacza to, że ojciec może najpóźniej wziąć urlop na 14 dni przed pierwszymi urodzinami swojego dziecka. Niewykorzystany urlop po prostu przepada.

Dodatkowo wykorzystanie przez ojca urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na urlop ojcowski. Ponadto przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko i wyłącznie ojcom dziecka. Oznacza to, że urlop ojcowski nie może być wykorzystany przez matkę dziecka, ani żadne inne osoby. Pracownik - ojciec żeby móc ubiegać się o urlop ojcowski nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka. Ponadto uprawnienie do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko ojcom mającym status pracownika tzn. Zatem ojciec dziecka musi pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Z 14 dniowego urlopu ojcowskiego mogą skorzystać zarówno biologiczni ojcowie, jak i adopcyjni. Zgodnie z art. 1823 Kodeksu pracy biologiczny ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. W przypadku  ojców adopcyjnych prawo do wykorzystania urlopu upływa wraz z upływem12 miesiącem od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. W obydwu przypadkach koniecznym warunkiem do ubiegania się o prawo do urlopu ojcowskiego jest fakt wychowania dziecka tzn. ojciec musi być czynnie zaangażowany w wychowanie dziecka.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wymagane dokumenty

Pierwszym krokiem pozwalającym na uzyskanie prawa do urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika pisemnego wniosku do pracodawcy, który wyraża zgodę na urlop. Jeżeli pracownik-ojciec chce podczas urlopu otrzymywać zasiłek macierzyński to musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka, jeśli pracownik jest rodzicem adopcyjnym),
  • zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (musi ono zawierać także termin urlopu),
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został jeszcze pobrany (np. z innego tytułu),
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności ojciec może cieszyć się czasem spędzonym z nowo narodzonym potomkiem.

Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników - ojców związane z rodzicielstwem

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...