Rodzice dziecka do 14 roku życia mają prawo do 2 dodatkowych dni wolnych od pracy

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
2 dni 16 godzin opieki na dziecko wniosek wzór / 2 dni albo 16 godzin opieki na dziecko - wniosek wzór / ShutterStock

Każdy pracujący rodzic powinien znać swoje prawa. 2 dni albo 16 godzin zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym w wieku do 14 lat nie przechodzi na kolejny rok. Niewykorzystany wymiar przepada. Czy opieka przysługuje do dnia 14. urodzin dziecka czy do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 14 lat?

rozwiń >

2 dni opieki nad dzieckiem – do ilu lat?

Jednym z uprawnień rodzicielskich są tzw. 2 dni albo 16 godzin opieki na dziecko zdrowe w wieku do 14 lat. Prawo to zapisane jest w art. 188 Kodeksu pracy. Może z niego skorzystać jeden z rodziców – albo matka albo ojciec dziecka. Rodzice muszą się w tej sprawie porozumieć. 

Autopromocja

2 dni opieki na dziecko zdrowe albo 16 godzin

2 dni opieki nad dzieckiem należą się na każdy rok kalendarzowy. Niewykorzystane nie przechodzą na rok kolejny. Przepadają, dlatego warto skorzystać z tego uprawnienia. Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Można wykorzystać wolne w dniach albo w godzinach – o tym decyduje pierwszy wniosek złożony w danym roku kalendarzowym. Jeśli w pierwszym wniosku prosimy o udzielenie wolnego w godzinach, w drugim również trzeba przeliczyć czas wolny na godziny.

Z omawianego uprawnienia można korzystać do kończenia przez dziecko 14 roku życia. Warto pamiętam więc o tym, aby wykorzystać 2 dni wolne albo 16 godzin wolnych od pracy do dnia urodzin dziecka, a nie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 14 lat. W przeciwnym razie prawo to przepadnie. W przypadku obliczania wieku osoby fizycznej zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego termin 14 lat minie z początkiem ostatniego dnia. Dni wolne można maksymalnie wykorzystać do dnia poprzedzającego dzień urodzin dziecka.

Przykład

Córka urodziła się 15 listopada 2010 roku. Pracownik może korzystać ze zwolnienia od pracy z art. 188 KP co roku aż do dnia 14 listopada 2024 roku.

Ważne

2 dni lub 16 godzin przysługuje niezależnie od liczby dzieci w rodzinie. Oznacza to, że wymiar tego zwolnienia nie powiększa się w przypadku posiadania dwójki czy większej liczby dzieci.

Opieka na dziecko zdrowe a niepełny etat

W przypadku niepełnego etatu 2 dni opieki na dziecko czyli 16 godzin pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru etatu (np. ½ etatu daje prawo do 1 dnia wolnego albo 8 godzin zwolnienia z pracy). Jeśli wynik obliczeń będzie niepełny, zaokrąglamy w górę.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2025

Kiedy można skorzystać z 2 dni opieki na dziecko? Przykłady

2 dni albo 16 godzin na opiekę nad dzieckiem zdrowym można wykorzystać w różnych sytuacjach. Co istotne, nie trzeba uzasadniać chęci skorzystania z tego uprawnienia. Najczęściej spotykanym przykładem jest jednak szczepienie dziecka albo inna planowana wizyta lekarska. Do innych przykładów można zaliczyć udział w uroczystościach szkolnych czy przedszkolnych, które odbywają się w godzinach pracy.

2 dni opieki na dziecko zdrowe a drugi rodzic bez pracy

Czy można skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z art. 188 KP, gdy drugi z rodziców jest bezrobotny? Tak. Prawo pracy nie przewiduje takiego wyłączenia. To samo dotyczy przebywania drugiego rodzica na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym czy bezpłatnym.

Wniosek o 2 dni opieki nad dzieckiem - wzór

Wniosek o 2 dni albo 16 godzin zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym w wieku do 14 lat - wzór doc i wzór pdf do pobrania.

 

Wniosek o 2 dni albo 16 godzin zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem (art. 188 kp) WZÓR

Infor.pl

Kadry
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping
25 kwi 2025

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy
25 kwi 2025

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować
25 kwi 2025

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?
25 kwi 2025

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję
25 kwi 2025

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom
24 kwi 2025

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]
23 kwi 2025

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]
23 kwi 2025

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?
25 kwi 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]
22 kwi 2025

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

pokaż więcej
Proszę czekać...