Wnioski o 300+ tylko do końca listopada

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Wnioski o 300+ tylko do końca listopada / Shutterstock

Tylko do 30 listopada 2023 r. jest czas na złożenie wniosku o świadczenie 300+ w ramach programu "Dobry Start". Jeśli złożysz wniosek do końca listopada prawdopodobnie wsparcie finansowe trafi na konto w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

rozwiń >

Program "Dobry Start"

Rządowy program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Autopromocja

Co bardzo ważne, obowiązuje zasada równości, rodziny otrzymują to świadczenie bez względu na dochód.

Przykład

Z danych ZUS wynika, że w całym kraju o pieniądze z programu Dobry Start starało się 3 mln 273 tys. uprawnionych. Najwięcej wniosków wpłynęło do ZUS w województwie mazowieckim, bo 495,8 tys. oraz śląskim – 374,9 tys. Przelewy zrealizowane przez ZUS w skali kraju przekroczyły wartość 1 mld 367 mln zł.

Komu przysługuje wyprawka szkolna?

Świadczenie dobry start, a w ramach niego 300 Plus na wyprawkę szkolną przysługuje raz w roku na:

  • dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia;

  • dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Na kogo nie przysługuje 300 Plus?

Świadczenie dobry start nie przysługuje na:

  • dzieci uczęszczające do przedszkola;

  • dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole;

  • studentów.

Czy 300 Plus jest co roku?

Tak, świadczenie 300 Plus przysługuje raz na rok i jeżeli chce się je otrzymać co roku, wniosek należy zawsze składać na nowo.

Kto może złożyć wniosek o 300 Plus?

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Ważne
Elektroniczna forma wniosków i bezgotówkowa forma

Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Kiedy się składa na 300 Plus 2023?

Wnioski  drogą online  można składać od 1 lipca do 30 listopada przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Gdy wniosek zostanie złożony jeszcze w listopadzie prawdopodobnie wsparcie finansowe trafi na konto rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Kto wypłaca 300 Plus?

Świadczenie wypłaca ZUS, ponieważ przyjmowaniem wniosków o świadczenie, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

31 mln złotych wypłaconych przez opolski ZUS

Opolski ZUS podaje, że w tym roku w regionie, w ramach tego programu, wypłacono blisko 31 mln złotych.

"Jeśli wniosek będzie zawierał prawidłowe dane, a numer rachunku bankowego będzie poprawny, to pieniądze trafią na konto szybko. Dotąd rodzice z Opolszczyzny przesłali niemal 74 tysiące wniosków o wyprawkę szkolną. Na ich konta przekazaliśmy w regionie ponad 30 milionów 756 tysięcy złotych" – powiedział Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Jak podaje PAP: ZUS zastrzega, że po 30 listopada tego roku skończy się opcja składania wniosków o wyprawkę szkolną. Będzie to możliwe wyłącznie wtedy, gdy ucząca się osoba powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. ZUS będzie rozpatrywał wyłącznie wnioski, które wpłyną kanałami elektronicznymi. 

Kadry
Zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak obliczać minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2024 r.
12 maja 2024

Od 1 lipca 2024 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie składniki pensji pracownika należy uwzględnić w lipcu przy jego obliczaniu?

Dłuższy urlop w 2024 r. dla osób niepełnosprawnych
12 maja 2024

Dłuższy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2024 roku – ile wynosi? Od kiedy przysługuje dodatkowy urlop niepełnosprawnych? Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z dodatkowego urlopu z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Czy niewykorzystany dodatkowy urlop przechodzi na kolejny rok? Czy przysługuje za niego ekwiwalent?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.
12 maja 2024

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku? Ile wynosi współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy zawsze trzeba wypłacać ekwiwalent?

ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
13 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
13 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

pokaż więcej
Proszę czekać...