Kiedy w zatrudnieniu występuje dyskryminacja pośrednia

Michał Culepa
rozwiń więcej
Nie jest dyskryminacją pośrednią odmowa przyznania nagrody jubileuszowej pracownikowi, który nie ma świadectwa pracy, jeżeli taki zapis wynika z regulaminu wynagradzania zakładu pracy. Aby można było mówić o dyskryminacji pośredniej, dysproporcje w traktowaniu pracowników powinny występować w przypadku wszystkich lub znacznej części pracowników, charakteryzujących się daną cechą (wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II PK 292/07).

Andrzej M. był zatrudniony w jednym z oddziałów terenowych Telewizji Polskiej. Obowiązujący w TVP regulamin wynagradzania przewidywał wypłatę nagród jubileuszowych dla wszystkich pracowników, jednak okresy zatrudnienia, które uprawniały do nagrody, musiały być poświadczone świadectwami pracy.

Autopromocja

Andrzej M. pracował w Telewizji od 1970 r., ale wcześniej, przez ok. 5 lat (konkretnie w latach 1965-1970) był zatrudniony w ówczesnym Głównym Urzędzie Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk (był pracownikiem cenzury). Za ten okres nie posiadał świadectwa pracy, ponieważ przepisy nie zobowiązują do ich wydawania.

Gdy odchodził na emeryturę, wniósł o wypłatę nagrody jubileuszowej z tytułu przepracowanych 40 lat. Jednak TVP odmówiła wypłaty, wskazując, że nie udowodnił pełnego okresu pracy - wspomnianych 5 lat pracy w cenzurze. Pracownik nie otrzymał bowiem świadectwa pracy.

Andrzej M. złożył więc pozew do sądu o odszkodowanie z tytułu niewypłaconej nagrody, oceniając roszczenie na ponad 25,8 tys. zł. Odszkodowanie miało być wypłacone z tytułu dyskryminacji. Powód wskazywał, że przyczyną jego dyskryminacji było rozpoczęcie zatrudnienia w Głównym Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk przed 1975 r., a więc przed wejściem w życie Kodeksu pracy. Wcześniejsze przepisy przewidywały wprawdzie możliwość wydawania świadectwa pracy, ale pracodawca mógł to uczynić na wniosek pracownika.

Jednak sąd I instancji oddalił pozew, motywując to takim samym obowiązkiem wszystkich pracowników do udokumentowania okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej. Nagroda jest świadczeniem fakultatywnym i pracodawca samodzielnie decyduje, w jaki sposób to uprawnienie zostanie przyznane.

Oddalone zostały również apelacja i skarga kasacyjna. Sąd Najwyższy wskazał w uzasadnieniu, że aby można było mówić o dyskryminacji pośredniej, dysproporcje w traktowaniu pracowników powinny występować w przypadku wszystkich lub znacznej części pracowników charakteryzujących się daną cechą.

Zgodnie bowiem z art. 183a § 4 k.p. dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w § 1 (tj. ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy i in.), jeżeli dysproporcje te nie mogą być uzasadnione innymi obiektywnymi powodami. Tu tą cechą miałby być moment nawiązania stosunku pracy i fakt nieotrzymania świadectwa pracy - bo pracodawca przed wejściem w życie Kodeksu pracy nie miał takiego obowiązku.

Jednak osoby, które były zatrudnione przed 1 stycznia 1975 r., miały możliwość uzyskania takiego świadectwa. Wiele osób posiada świadectwa pracy za te okresy. W rezultacie należy uznać, że przepis nakazujący udokumentowanie okresów zatrudnienia wyłącznie świadectwem pracy nie jest dyskryminujący. Mieści się w ramach swobody pracodawcy do uregulowania wynagrodzeń i innych uprawnień płacowych.

Michał Culepa

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...