Przekroczenie uprawnień przez pracownika

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Jeden z pracowników podpisał klientowi mojej firmy oświadczenie, że zamówiony przez niego towar zostanie dostarczony w określonym terminie. Pracownik ten nie był uprawniony do składania takich oświadczeń, ponieważ jest zatrudniony przy innych pracach. Wyjaśniłem tę kwestię z klientem i poinformowałem go o innym terminie dostawy. Sprawa nie spowodowała zatem żadnych konsekwencji dla firmy. Czy mimo to mogę wypowiedzieć na tej podstawie pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony?

RADA

Autopromocja

Wskazana sytuacja może stanowić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. To, że nie doprowadziła do powstania straty po stronie pracodawcy, nie ma tutaj decydującego znaczenia. Pracownik podjął działanie, do którego był nieupoważniony, powodując potencjalną możliwość utraty dobrego imienia przez pracodawcę.

UZASADNIENIE

 W przedstawionej sytuacji pracownik świadomie przekroczył swoje uprawnienia określone przez pracodawcę, który jest organizatorem pracy pracowników. Zdając sobie sprawę z tego, że takiej informacji nie może udzielać, poinformował jednak - i do tego błędnie - klienta firmy o terminie dostawy. Państwa kontrahent mógł zakładać, że osoba wykonująca pracę w lokalu przedsiębiorstwa (w tym przypadku pracownik danej firmy) jest upoważniona do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy, skoro składa takie oświadczenia w formie pisemnej. Takie domniemanie wynika także z przepisów prawa cywilnego (art. 97 Kodeksy cywilnego). Mógł też domniemywać, że przekazane przez pracownika informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

To, że wyjaśnili Państwo zaistniałą sytuację, nie zmienia oceny postępowania pracownika. Podejmując to działanie (składając oświadczenie) naraził pracodawcę, jeśli nie na konsekwencje finansowe niewypełnienia zobowiązania, to co najmniej na utratę dobrego imienia czy stratę klienta firmy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 3 sierpnia 2007 r. (I PK 79/2007, M.P.Pr. 2007/12/651) wskazał, że przyczyny wypowiedzenia nie muszą charakteryzować się znaczną wagą ani powodować szkód po stronie pracodawcy. Nie jest też wymagane udowodnienie zawinionego działania pracownika. Ważne stwierdzenie znajduje się w treści uzasadnienia tego wyroku: „Pracodawca kierujący pracą pracownika jest władny ustalić sposób postępowania w zakresie sporządzania i podpisywania pism i dokumentów. Niedostosowanie się do tych zasad stanowi wystarczającą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.”

Przy ocenie działania pracownika nie musimy zatem kierować się tylko powstaniem szkody czy nawet tym, czy dane działanie potencjalnie mogło doprowadzić do powstania szkody. Do uzasadnienia wypowiedzenia wystarczające będzie już to, że pracownik nie podporządkował się ustaleniom pracodawcy i przekroczył swoje uprawnienia ustalone przez pracodawcę.

WAŻNE!

Wypowiedzenie pracownikowi umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca musi uzasadnić.

W piśmie o wypowiedzeniu umowy należy podać przyczynę uzasadniającą taką decyzję. Nie oznacza to, że uzasadnienie musi opierać się na dużych przewinieniach pracownika czy na bardzo poważnych powodach dotyczących pracodawcy. Ważne, by przyczyna wypowiedzenia była rzeczywista, konkretna i przedstawiona w jasny sposób.

• art. 30 § 1 pkt 2, § 4 Kodeksu pracy,

• art. 97 Kodeksu cywilnego.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...