Służba wojskowa a staż pracy

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
Nasz pracownik kilka lat temu, nie będąc jeszcze naszym pracownikiem, był w wojsku. Przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu służby przez kilka miesięcy także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresów zaliczanych do stażu do nagrody jubileuszowej? Do nagród jubileuszowych stosujemy zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1989 r.

RADA

Autopromocja

Okres zasadniczej służby wojskowej powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej na podstawie przepisów zarządzenia z 1989 r. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik bezpośrednio przed i po jej odbyciu nigdzie nie pracował.

UZASADNIENIE

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem wypłacanym pracownikom ze względu na długoletni staż pracy. Pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia takiej nagrody pracownikowi, który przepracował ustalony w przepisach branżowych lub zakładowych okres uprawniający do jej otrzymania.

Nagroda ta przysługuje pracownikom tylko u pracodawców, u których przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub inne obowiązujące przepisy o wynagradzaniu przewidują przyznawanie takiego świadczenia.

Wprowadzając do zakładowych przepisów płacowych nagrody jubileuszowe, pracodawcy mogą samodzielnie ustalić szczegółowe zasady jej przyznawania.

Jeżeli natomiast zakładowe przepisy o wynagradzaniu przewidują prawo pracowników do nagrody jubileuszowej, lecz nie regulują zasad ustalania okresów pracy oraz innych okresów, od których zależy nabycie przez pracownika prawa do tej nagrody oraz zasad jej obliczania i wypłacania, wówczas stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania.

Przepis ten wskazuje, że przy ustalaniu uprawnień pracownika do nagrody pod uwagę należy brać okresy przypadające po II wojnie światowej:

• czynnej służby wojskowej (zawodowej, zasadniczej, nadterminowej, okresowej, pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, przeszkolenia wojskowego odbywanego w jednostkach wojskowych w ramach wojskowego szkolenia studentów oraz ćwiczeń wojskowych)

• zasadniczej służby w obronie cywilnej, zastępczej służby poborowych oraz służby zastępczej,

• służby wojskowej w armii ZSRR.

Przepis ten określa wyjątki, kiedy służba wojskowa nie zostanie zaliczona do okresu uprawniającego do nagrody. Nie zostaną zaliczone okresy służby wojskowej żołnierza, który został ukarany karą dyscyplinarną usunięcia z zawodowej służby wojskowej lub pozbawiono go stopnia wojskowego. Nie zaliczamy również okresu służby żołnierzowi, który został zwolniony z zawodowej służby wojskowej w związku z prawomocnym skazaniem go na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Jak wynika z powyższego, nie ma podstaw, by w obliczaniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej nie uwzględniać okresu służby wojskowej, który nie przerywał okresu zatrudnienia.

Ze względu na istnienie oddzielnej podstawy prawnej do zaliczenia tego okresu do stażu wliczanego do nagrody jubileuszowej (ww. zarządzenie), nie będzie miał tu zastosowania warunek podjęcia zatrudnienia w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej przewidziany w art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.).

• § 4 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.).

Magdalena Kasprzak

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

pokaż więcej
Proszę czekać...