Podstawowe obowiązki pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracodawcy / ShutterStock
Podstawowe obowiązki pracodawcy wskazuje Kodeks pracy. Obowiązki pracodawcy mogą być związane z nawiązaniem stosunku pracy (zawarcie z pracow­nikiem umowy o pracę, skierowanie na szkolenie bhp), trwaniem stosunku pracy (organizo­wanie pracy i zapewnianie odpoczynków) bądź jego zakończeniem (wydanie świadectwa pracy).

Obowiązki pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracodawcy wskazuje Kodeks pracy. Mogą one wynikać również z innych ustaw szczególnych regulujących zatrudnienie poszczególnych kategorii zawodowych, tzw. prag­matyk służbowych. Ponadto mogą być one wpro­wadzone na podstawie aktów wewnętrznych obo­wiązujących u danego pracodawcy, regulaminów pracy, układów zbiorowych itp. W stosunku do konkretnego pracownika mogą być także zapisa­ne w umowie o pracę jako dodatkowe zobowiąza­nia pracodawcy.

Autopromocja

Obowiązki pracodawcy mogą być związane z nawiązaniem stosunku pracy (zawarcie z pracow­nikiem umowy o pracę, skierowanie na szkolenie bhp i badania lekarskie, zaznajomienie z zakresem obowiązków), trwaniem stosunku pracy (organizo­wanie pracy i zapewnianie odpoczynków, udziela­nie urlopów wypoczynkowych, urlopów związanych z rodzicielstwem, przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi, prowadzenie dokumentacji pracow­niczej, kierowanie na okresowe badania lekarskie i szkolenia bhp) bądź jego zakończeniem (wydanie świadectwa pracy).

Realizację niektórych obowiązków pracodawca może powierzyć innym osobom (wewnątrz zakładu pracy) bądź wyspecjalizowanym firmom zewnętrz­nym. Może to dotyczyć np. prowadzenia spraw kadrowych, rekrutacji, dokonywania ocen pracow­ników. Jednak przed pracownikiem oraz organami kontroli za skutki działań czy zaniechań takich firm odpowiada pracodawca.

Część obowiązków pracodawcy ma charakter bezwzględny, np. kierowanie na badania lekarskie i szkolenia bhp. Niektóre mogą być przez niego realizowane w ramach jego możliwości organiza­cyjnych i finansowych, np. ułatwianie podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Pracodawca może mieć obowiązki o charakterze ogólnym (wobec wszystkich pracowników), dotyczące określonej grupy pracowników (np. kobiet w ciąży czy korzy­stających z uprawnień rodzicielskich) bądź w sto­sunku do konkretnego pracownika (wynikające indywidualnie z umowy o pracę). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Chodzi o podstawowe obowią­zki pracodawcy o charakterze bezwzględnym. Nie każde naruszenie będzie więc uzasadniało rozwią­zanie umowy o pracę w tym trybie. Obowiązki pracodawcy z reguły odpowiadają pra­wom (uprawnieniom) pracownika, z wyjątkiem tych,
które nie mogą tworzyć roszczeń po stronie pra­cownika (np. obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji).

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)

Niedopełnienie przez pracodawcę większości obo­wiązków względem pracownika jest wykroczeniem pracodawcy, za które może zostać ukarany grzyw­ną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł, a w razie popełnienia przestępstwa również karą pozbawie­nia wolności.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika dotyczą: niepodpisania umowy o pracę, niepotwierdzenia jej na piśmie, naruszenia przepisów związanych z wypo­wiadaniem bądź rozwiązywaniem umów o pracę, nie­przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy bądź uprawnień rodzicielskich pracowników, niepra­widłowego stosowania przepisów o odpowiedzial­ności porządkowej pracowników, nieprawidłowego prowadzenia dokumentacji kadrowej lub jej braku. Oddzielną kategorię wykroczeń przeciwko prawom pracownika stanowią obowiązki związane z bezpie­czeństwem i higieną pracy w zakładzie pracy. Patrz: mandat

Obowiązki pracodawcy w zakresie wynagrodzeń

Do obowiązków pracodawcy w zakresie wynagro­dzeń należy:

  • ustalenie wynagrodzenia za pracę w taki spo­sób, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wyko­nywaniu oraz uwzględniało ilość i jakość świad­czonej pracy,
  • terminowa wypłata wynagrodzenia w stałym i ustalonym z góry czasie oraz miejscu.

Ubezpieczenia

Do obowiązków płatnika składek należy m.in. pra­widłowe zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego osób zatrud­nianych na umowę o pracę lub na podstawie innych form zatrudnienia, jeżeli zachodzi taki obowiązek, a także zgłaszanie wszelkich zmian mających wpływ na podleganie ubezpieczeniom oraz zmian danych osobowych (m.in. adresu, nazwiska, kodu ubezpieczeniowego). Płatnik ma również obowią­zek prawidłowo ustalać podstawę wymiaru skła­dek na ubezpieczenia ZUS oraz rozliczać i opłacać składki za ubezpieczonych.

Pracodawca uprawnio­ny do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego musi stosować obowiązu­jące przepisy oraz prawidłowo naliczać i wypłacać należne świadczenia zatrudnionym pracownikom i zleceniobiorcom. Płatnik składek ma także obo­wiązek przekazywania osobom ubezpieczonym informacji dotyczącej okresów ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpie­czenia społeczne i zdrowotne, a także informacji dotyczących okresów nieskładkowych - Informacja miesięczna/roczna ubezpieczonego.

Zajrzyj na nasze FORUM

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...