Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości bez zmiany umowy o pracę

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
Chcemy przenieść pracownika działu handlowego na 4 miesiące do pracy na stanowisku specjalisty ds. personalnych w oddziale mieszczącym się w innym mieście oddalonym od siedziby firmy o 100 km. Konieczność przeniesienia wynika z tego, że obecnie tworzy się tam nowy oddział firmy i trzeba skompletować zespół pracowników, a osoba ta w przeszłości zajmowała się sprawami kadrowo-płacowymi. Czy możemy przenieść tego pracownika do nowego oddziału bez zmiany umowy o pracę?

Nie mogą Państwo jednostronnie przenieść pracownika do nowego oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę. Dokonanie tak istotnej zmiany miejsca pracy w związku z powierzeniem pracownikowi innej pracy jest niedopuszczalne. W takich okolicznościach konieczne jest złożenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego w zakresie jego warunków pracy. Ponadto powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę jest dopuszczalne wyłącznie na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przeniesienie pracownika do innej pracy jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy zostaną spełnione łącznie 3 warunki (art. 42 § 4 Kodeksu pracy):

  • wystąpią uzasadnione potrzeby pracodawcy,
  • przeniesienie pracownika do innej pracy nie spowoduje obniżenia dotychczasowej wysokości jego wynagrodzenia,
  • powierzona praca będzie odpowiadała kwalifikacjom pracownika.

Jeżeli zatem zostaną spełnione jednocześnie powyższe warunki, nie będzie konieczne wypowiadanie pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Co istotne, powierzona pracownikowi inna niż określona w umowie praca nie może być wykonywana dłużej niż przez 3 miesiące w roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Powierzenie pracownikowi innej pracy może trwać maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym.

Żadne potrzeby powstałe po stronie pracodawcy nie uzasadniają jednostronnego terminowego powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym przy założeniu, że chodzi o faktyczne świadczenie pracy na powierzonym stanowisku. Jeżeli więc pracodawca powierzył pracownikowi inną pracę na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym, ale pracownik nie świadczył w tym czasie pracy z powodu nieobecności np. na skutek choroby, to możliwe jest, aby dopuszczalny 3-miesięczny okres uległ przedłużeniu o czas tej nieobecności.

Okres 3 miesięcy, na które pracodawca może powierzać wykonywanie innej pracy, może być dzielony na części.

W praktyce może się okazać, że okres powierzenia innej pracy w dwóch kolejnych latach kalendarzowych zostanie połączony, gdyż wykonywanie innej pracy będzie miało miejsce w ostatnim kwartale jednego roku i w pierwszym kwartale kolejnego roku kalendarzowego. W takim przypadku nie zostaną naruszone przepisy Kodeksu pracy o powierzaniu pracownikowi innej pracy, ale w praktyce okres wykonywania tej pracy będzie trwał nieprzerwanie przez 6 miesięcy.

Istnieje natomiast wątpliwość, czy powierzenie pracownikowi innej pracy na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku obejmuje także zmianę miejsca wykonywania pracy. Powierzenie pracownikowi innej pracy (w tym także znacząca zmiana miejsca wykonywania pracy), co do zasady, wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Należy przyjąć, że przepis art. 42 § 4 Kodeksu pracy wprowadza wyjątek od tej zasady. Jednak możliwość zmiany miejsca wykonywania pracy (w ramach tej samej miejscowości lub miasta) jest dopuszczalna wyłącznie w przypadku, gdy jest konsekwencją zmiany rodzaju wykonywanej pracy lub jest nieistotna, np. gdy zakład pracy mieści się w dwóch miejscach (dwa adresy) nieznacznie oddalonych od siebie (np. o jeden przystanek autobusowy), i powierzenie pracownikowi innej pracy na 3 miesiące skutkuje tym, że oprócz warunków wynikających z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, będzie wykonywał pracę w tym drugim miejscu.


PRZYKŁAD

W związku z czasowym brakiem zamówień i mniejszym natężeniem pracy w firmie handlowej na warszawskich Bielanach – operatorowi wózka widłowego powierzono na 2 miesiące pracę kierowcy. Pracownik posiada wymagane kwalifikacje do pracy na stanowisku kierowcy, ponieważ ma prawo jazdy na prowadzenie samochodów ciężarowych i w przeszłości pracował jako kierowca. Wynagrodzenie tego pracownika pozostanie w dotychczasowej wysokości. Pracę jako kierowca będzie świadczył na terenie Warszawy, zatem nie nastąpi znacząca zmiana jej miejsca wykonywania, ale wyłącznie zmiana będąca bezpośrednią konsekwencją zmiany rodzaju pracy. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne, zaistniała bowiem uzasadniona potrzeba pracodawcy wynikająca z sytuacji na rynku usługowym i wszystkie warunki związane z przeniesieniem do innej pracy zostały spełnione.

Powierzenie pracownikowi innej pracy wymaga wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli pracownik jest przenoszony do innego miasta lub do innej miejscowości. Może to także dotyczyć np. przeniesienia pracownika do innej dzielnicy w Warszawie, gdzie dotarcie do tego miejsca pracy byłoby dużą zmianą pod względem komunikacyjnym i czasowym.

Za „inną pracę” w rozumieniu przepisu art. 42 § 4 Kodeksu pracy można uznać pracę innego rodzaju niż praca określona w umowie o pracę. Nie będzie to zatem rodzajowo ta sama praca, tylko świadczona na innym stanowisku pracy.

Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 2 października 2008 r., I PK 73/08), „rodzaj pracy może być określony w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Strony stosunku pracy, określając rodzaj pracy w sposób ogólny, pozostawiają pracodawcy – w ramach jego uprawnień kierowniczych – uszczegółowienie zakresu czynności pracownika. Zakres czynności pracownika stanowi konkretyzację umówionego rodzaju pracy, stanowi zbiorcze polecenie pracodawcy i nie wymaga zgody pracownika na jego zmianę. Natomiast w razie poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę, ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami, których zmiana wymaga zgody pracownika, a w razie jej braku – wypowiedzenia zmieniającego. Dotyczy to także określenia miejsca wykonywania pracy”.

Zdaniem Sądu Najwyższego, „nieistotna zmiana warunków pracy lub płacy mieści się w zakresie uprawnień kierowniczych pracodawcy i jest dokonywana w drodze polecenia (służbowego), które wiąże pracownika. Istotna zmiana tych warunków natomiast – w razie braku zgody pracownika – wymaga wypowiedzenia zmieniającego”.

Powierzenie pracownikowi innej pracy następuje w drodze polecenia służbowego. Nie musi ono zawierać uzasadnienia oraz nie ma obowiązku konsultowania go z zakładową organizacją związkową reprezentującą interesy pracowników. Od polecenia powierzającego inną pracę nie przysługuje też odwołanie do sądu pracy.

Powierzenie innej pracy nie wymaga zachowania formy pisemnej. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 13 marca 1979 r. (I PRN 18/79) stwierdzając, że „powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami zakładu pracy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenia wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika, nie wymaga zachowania formy pisemnej”. Zachowanie formy pisemnej jest jednak zalecane ze względów dowodowych.

WAŻNE!

Powierzenie pracownikowi innej pracy następuje na podstawie ustnego lub pisemnego polecenia służbowego, jednak do celów dowodowych zalecana jest forma pisemna.

Podstawa prawna

  • art. 42 § 4 Kodeksu pracy.
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...