Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Zmiana miejsca pracy jest niepotrzebna, gdy Państwa pracownik w umowie o pracę ma określone miejsce pracy jako siedzibę firmy lub pewien obszar, na którego terenie będzie mieściło się jego nowe miejsce pracy. Jeżeli natomiast zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników, to miejsce pracy pracownika można zmienić za wypowiedzeniem zmieniającym. W przypadku gdy firma liczy mniej niż 20 pracowników, wręczenie wypowiedzenia zmieniającego z powodu zmiany siedziby pracodawcy będzie naruszało przepisy prawa pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Konieczność zmiany miejsca pracy zależy od tego, jak jest ono zapisane w umowie o pracę Państwa pracownika. Jeżeli pracownik ma określone, że jego miejscem pracy jest siedziba pracodawcy, bez doprecyzowania, gdzie się ona znajduje, to zmiana tej siedziby powoduje, że nie muszą Państwo zmieniać pracownikowi miejsca pracy. Musi on wykonywać pracę każdorazowo w danej siedzibie firmy. Tak samo będzie wówczas, gdy pracownik ma określone w umowie o pracę, że jego miejscem pracy jest pewien obszar, np. województwo mazowieckie, a jego nowe miejsce pracy mieści się na terenie tego obszaru.

W przypadku gdy w umowie o pracę jako miejsce pracy pracownik ma np. określony Poznań, a nowa siedziba firmy będzie się znajdować we Wrocławiu, to jeśli nie zgadza się on na zmianę miejsca pracy za porozumieniem stron, można mu zmienić to miejsce pracy za wypowiedzeniem zmieniającym.

Pracownikowi będącemu w wieku przedemerytalnym, tj. takiemu, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Powszechny wiek emerytalny określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia warunków takiej umowy (art. 42 w zw. z art. 39 Kodeksu pracy). Oznacza to zakaz stosowania wobec takiego pracownika tzw. wypowiedzenia zmieniającego, które umożliwia pracodawcy zmianę dotychczasowych warunków jego pracy i płacy.

Jeśli jednak pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, może wręczyć pracownikowi podlegającemu ochronie przedemerytalnej wypowiedzenie warunków pracy i płacy (art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Przyczyny niedotyczące pracownika to przede wszystkim te leżące po stronie pracodawcy. Dotyczą one m.in. niemożności dalszego zatrudniania pracownika na dotychczasowym stanowisku z powodu dokonywania zmian organizacyjnych. Taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku. Jeżeli zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników, mogą Państwo zmienić miejsce pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym za wypowiedzeniem zmieniającym. Jednak do końca okresu objętego ochroną przedemerytalną pracownikowi będzie przysługiwać prawo do zachowania dotychczasowego poziomu wynagrodzenia. Gdyby bowiem zmiana stanowiska pracy skutkowała obniżeniem dotychczasowego wynagrodzenia, pracownikowi będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia (art. 5 ust. 6 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

WAŻNE!

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, może wręczyć pracownikowi w wieku przedemerytalnym wypowiedzenie zmieniające z przyczyn, które niedotyczą pracowników.


Jeżeli natomiast zatrudniają Państwo mniej niż 20 pracowników, wówczas nie można wręczyć wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi w wieku przedemerytalnym z powodu zmiany miejsca pracy. Jeżeli nie jest możliwe jego zatrudnianie w dotychczasowym miejscu pracy, mogą go Państwo skierować do innej pracy bez zmiany umowy maksymalnie na okres 3 miesięcy, a w późniejszym okresie np. zwolnić z obowiązku świadczenia pracy lub udzielić urlopu wypoczynkowego. Udzielenie urlopu wypoczynkowego w terminie wyznaczonym przez pracodawcę będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę, chyba że termin ten wynika z planu urlopów.

Natomiast powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę bez jego zgody i bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego jest możliwe wyłącznie w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika i praca musi odpowiadać jego kwalifikacjom.

PRZYKŁAD

Stanowiska pracy pracownika X i pracownika Y wymagają posiadania takich samych kwalifikacji. Pracownik X ma 63 lata, a pracownik Y zachorował. Niewykonywanie pracy na stanowisku zajmowanym przez pracownika Y jest bardzo niekorzystne dla pracodawcy. Pracodawca może w tym przypadku przenieść pracownika X na stanowisko pracy pracownika Y na okres do 3 miesięcy. Musi przy tym zapewnić pracownikowi X wynagrodzenie nie niższe niż dotychczasowe.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość zmiany warunków zatrudnienia pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Dzieje się tak wówczas, gdy wypowiedzenie dotychczasowych warunków stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych (mniej korzystnych) zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy (art. 43 pkt 1 Kodeksu pracy),
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 43 pkt 2 Kodeksu pracy),
  • niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania (art. 43 pkt 2 Kodeksu pracy).

Jeżeli w takich przypadkach pracownik nie przyjmie zaproponowanych mu nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik ma 62 lata i pracuje na stanowisku kierowcy w firmie przewozowej. W trakcie okresowych badań lekarskich stwierdzono u niego pogorszenie wzroku w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie pojazdów mechanicznych. Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, proponując mu stanowisko portiera. Pracownik nie wyraził na to zgody. W takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna

  • art. 39, art. 42 § 1–2 i § 4, art. 43, art. 163 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ust. 5–6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.),
  • art. 24 ust. 1, art. 27, art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Kadry
Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?

Wczasy pod gruszą 2024. Kto może skorzystać
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać i jaka jest kwota gruszy? Oto podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do urlopu pracownika.

Wysokie temperatury w pracy. Obowiązki pracodawcy. Prawa pracownika
20 maja 2024

Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy. Jednak maksymalna dopuszczalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie jest precyzyjnie określona w przepisach. Ile zatem powinna wynosić temperatura w miejscu pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z wysokimi temperaturami? Jakie uprawnienia przysługują pracownikom?

Czy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?
20 maja 2024

Przymusowy urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może bez zgody pracownika wysłać go na urlop? Czy prawo pracy przewiduje takie sytuacje?

Około 4300 zł wyniesie minimalna emerytura w Polsce? Nowa propozycja
20 maja 2024

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy z województwa opolskiego, startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Reprezentuje okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Kampa przedstawił swoją wizję wprowadzenia minimalnej emerytury we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego propozycja to emerytura w wysokości tysiąca euro do końca najbliższej kadencji europarlamentu.

Zatrudnienie freelancera - o jakie kwestie prawne i księgowe warto zadbać?
20 maja 2024

Zatrudnienie freelancera - omawiamy kwestie prawne i księgowe. Współpraca z freelancerami jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, który oferuje elastyczność, dostęp do niezależnych specjalistów z całego świata i możliwość skalowania działań bez konieczności zatrudniania stałych pracowników. Aby jednak taki model outsourcingu był efektywny i zgodny z prawem, niezbędne jest zrozumienie i właściwe zarządzanie kwestiami prawnymi i księgowymi.

35 tysięcy złotych rocznie (przeciętnie) kosztuje polską firmę jeden niezaangażowany pracownik. Dlatego warto dbać o motywację personelu
20 maja 2024

Czym jest zaangażowanie? Kiedy pracownik jest zaangażowany w pracy? Dlaczego pracodawcy powinni dbać o zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników?

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia
20 maja 2024

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek można pobierać do 91 dni. Od tej zasady są jednak wyjątki, sprawdź jakie.

Sejm: Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu i wyższe wynagrodzenie pracowników
20 maja 2024

Sejm pracuje zmianą regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę. Projekt ustawy dotyczy zwiększenia liczby niedziel, w których handel jest dozwolony oraz wynagrodzenia za pracę w niedzielę.

Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniądze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...