Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Karolina Lampart
rozwiń więcej
Jedną z form zatrudnienia jest kontrakt menedżerski. Nie jest on jednak regulowany przepisami prawa pracy.

Kontrakt menedżerski jest umową cywilnoprawną. Umowy tego rodzaju zawierane są przede wszystkim z kadrą zarządzającą dużymi spółkami oraz przedsiębiorstwami. Kontrakt może być zawarty przez przedsiębiorstwo, spółkę zarówno z osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na własny rachunek.

Autopromocja

Do umowy menedżerskiej stosuje się odpowiednio: przepisy dotyczące umowy-zlecenia, regulacje części ogólnej Kodeksu cywilnego oraz części ogólnej zobowiązań.

Kontrakt zawiera również wiele elementów typowej umowy o pracę, jednak pod pewnymi względami istnieją spore różnice między zatrudnieniem pracowniczym a kontraktem. Podmiot zatrudniający menedżera nie ma obowiązku kierowania go, w związku z podpisaniem umowy i przystąpieniem do wykonywania obowiązków wynikających z kontraktu, na wstępne badania lekarskie oraz zgłaszać go na dalsze badania okresowe czy kontrolne. Jednak menedżer musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania tego rodzaju pracy (co jest jego osobistym kosztem). Ponadto menedżer ma nienormowany czas pracy.

Natomiast w przypadku menedżera nie jest możliwe także wprowadzenie kar porządkowych. Jakakolwiek odpowiedzialność menedżera powinna być w inny precyzyjny sposób określona w treści umowy. Nie można też wprowadzać w kontrakcie odwołań do przepisów prawa pracy w tym zakresie. Odpowiedzialność menedżera za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków jest oparta na zasadzie winy. Zakres tej odpowiedzialności jest szerszy od odpowiedzialności pracowniczej, gdyż pracownik odpowiada za szkodę wyrządzoną nieumyślnie do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia z chwili powstania szkody, menedżer odpowiada zaś całym swoim majątkiem. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za utracone korzyści, z kolei menedżer – zarówno za rzeczywiste straty, jak i za utracone zyski, które byłyby osiągnięte przy dołożeniu należytej staranności. Menedżer może też przyjąć odpowiedzialność na zasadzie ryzyka (tzn. nawet za niezawinione okoliczności). Możliwe jest jednak ograniczenie w umowie zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej do kwoty z góry określonej, jak również zastrzeżenie kar umownych, które menedżer będzie zobowiązany zapłacić w razie niewykonania obowiązków umownych.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...