Czy można z góry udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Zdarza się, że w drugiej połowie miesiąca, ze względu na harmonogram dostaw towarów do naszego zakładu, musimy zatrudniać pracowników w godzinach nadliczbowych. Czy za tę nadliczbową pracę możemy wcześniej – w pierwszej połowie miesiąca – oddać pracownikom czas wolny? Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Nie powinni Państwo udzielać czasu wolnego „na zapas” za przyszłe godziny nadliczbowe, które mogą wystąpić w późniejszym terminie, tym bardziej że harmonogram dostaw towarów do Państwa zakładu jest raczej powtarzalny i przewidywalny.

Odbiór czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych dotyczy czasu już przepracowanego. Czas przepracowany oznacza czynność dokonaną, a nie mającą odbyć się w przyszłości. W przypadku kontroli inspektora PIP w Państwa firmie wcześniejsze udzielenie czasu wolnego może być potraktowane jako czas niewykonywania pracy przez pracowników z przyczyn dotyczących pracodawcy, czyli tzw. przestój (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). Wówczas, mimo nieświadczenia przez pracowników pracy, za taki czas będzie im się należało wynagrodzenie.

Autopromocja

Kolejną kwestią jest to, że harmonogram czasu pracy nie może być dowolnie zmieniany w zależności od potrzeb pracodawcy w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Zmiany te są dopuszczalne wyjątkowo, w przypadkach określonych w wewnątrzzakładowych aktach prawnych (regulamin pracy, zakładowy układ zbiorowy pracy), np. podczas długotrwałej choroby pracownika. Zatem nie mogą Państwo w trakcie okresu rozliczeniowego zmieniać pracownikom harmonogramu czasu pracy w zależności od ilości pracy w drugiej części miesiąca.

Oprócz konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, pracę w godzinach nadliczbowych mogą Państwo zlecić swoim pracownikom jedynie ze względu na „szczególne potrzeby pracodawcy” (art. 151 § 1 Kodeksu pracy). Godziny nadliczbowe mogą więc wystąpić w wyjątkowych, nadzwyczajnych okolicznościach. Natomiast przedstawiona przez Państwa sytuacja nie jest nadzwyczajna, a poza tym jest raczej przewidywalna. Nie odpowiada ona zatem sytuacji, w której występują „szczególne potrzeby pracodawcy” i w związku z tym nie powinni Państwo zlecać pracy w godzinach nadliczbowych.

Rozwiązaniem Państwa problemu będzie wprowadzenie równoważnego sytemu czasu pracy i wydłużenie okresu rozliczeniowego np. do 3 miesięcy (art. 135 § 2 Kodeksu pracy). Pozwoli to na elastyczne planowanie czasu pracy. Można wówczas zatrudniać pracowników w przedłużonym wymiarze dobowym, nawet do 12 godzin, a w zamian w inne dni w wymiarze niższym niż 8 godzin. Pracownicy mogą też mieć dni wolne od pracy równoważące pracę w wymiarach większych niż 8 godzin. Wtedy w harmonogramie czasu pracy można planować pracownikom dni wolne lub mniejszą liczbę godzin pracy w pierwszej części miesiąca i zwiększenie ilości pracy w drugiej części miesiąca.


WAŻNE!

W równoważnym systemie czasu pracy pracownicy mogą wykonywać pracę powyżej 8 godzin na dobę.

Jeżeli zatrudniali Państwo pracowników w godzinach nadliczbowych, należy im się w zamian odpowiednie wynagrodzenie albo czas wolny. Można zatem, na pisemny wniosek pracownika, udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy (art. 1512 § 1 Kodeksu pracy). Oznacza to, że za każdą przepracowaną nadgodzinę udziela się 1 godziny czasu wolnego od pracy. Wniosek pracownika o czas wolny w zamian za nadgodziny powinien z góry wskazywać termin, w którym ten czas będzie wykorzystany. W takim przypadku czas wolny może zostać udzielony pracownikowi w następnym okresie rozliczeniowym, jeżeli pracownik wskaże taki termin.

Można także udzielić czasu wolnego od pracy bez wniosku pracownika, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Jednak nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli czas wolny za godziny nadliczbowe jest oddawany bez wniosku pracownika, wtedy zakład wyznacza dni, w których pracownik ma odebrać wypracowane godziny. W takim przypadku jednak za 1 nadgodzinę należy oddać 1,5 godziny wolnego czasu (w stosunku 1 do 1,5), w tym samym okresie rozliczeniowym.

Najkorzystniej więc będzie, jeżeli sam pracownik wystąpi z wnioskiem o odbiór czasu wolnego.

Należy pamiętać, że w przypadku rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym należy wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie (bez dodatku 50% lub 100% za pracę w godzinach nadliczbowych). Z kolei za nadgodziny średniotygodniowe (np. praca w wolne soboty) przysługuje tylko dzień wolny. Za pracę w tym dniu przysługuje odbiór wolnego dnia do końca okresu rozliczeniowego. Dodatki wypłaca się tylko wówczas, gdy odbiór czasu wolnego jest niemożliwy, np. gdy pracownik pracował w ostatnim wolnym dniu w okresie rozliczeniowym albo gdy pracownik z powodu choroby nie był w pracy do końca okresu rozliczeniowego.

PRZYKŁAD

Pracownice działu księgowości pracują po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Główna księgowa poleciła swoim podwładnym pracę w wolną sobotę. Eliza E. pracowała w tym dniu 6 godzin, a Justyna J. i Agnieszka A. po 4 godziny. Główna księgowa poleciła pracownicom wykorzystanie dnia wolnego w następnym tygodniu w piątek, który był ostatnim roboczym dniem miesiąca. Eliza E. jednak zachorowała i nie mogła wykorzystać dnia wolnego. Zakład zapłacił więc jej wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem za 6 godzin pracy. Justyna J. wzięła na piątek urlop na żądanie i również nie mogła skorzystać z dnia wolnego, otrzymała więc za 4 godziny wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. Agnieszka A. natomiast wykorzystała cały wolny dzień w piątek i otrzymała dodatkowe, ale bez dodatku, wynagrodzenie za 4 godziny pracy. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna:

● art. 81 § 1, art. 135 § 2, art. 151 § 1, art. 1511–2 Kodeksu pracy.

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...