Koniec zmiany czasu?

Koniec zmiany czasu 2 razy w roku? / Shutterstock
Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.

Koniec zmiany czasu?

Business Centre Club apeluje o uchwalenie projektu ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wejście w życie proponowanych zmian wpłynie bowiem korzystnie na gospodarkę, organizację pracy oraz samopoczucie pracodawców i pracowników. Coroczna, dwukrotna zmiana czasu jest zbędnym reliktem przeszłości, który jest szkodliwy dla gospodarki.

Autopromocja

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm członkowskich BCC, ponad 88% przedsiębiorców wskazało, iż zmiana czasu jest nieuzasadniona. Taki sam procent przedsiębiorców pozytywnie ocenił zniesienie mechanizmu przestawiania zegarków w marcu i październiku każdego roku. Aż 87% przedsiębiorców wskazało ponadto, iż zmiana czasu - wbrew obiegowej opinii - nie przynosi firmom oszczędności w postaci zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Według ankietowanych zmiana czasu jest szczególnie uciążliwa dla branży logistycznej, transportowej, budowlanej, hotelarskiej, motoryzacyjnej, obróbki cieplnej, jak również wszędzie tam, gdzie działalność gospodarcza jest prowadzona całodobowo. Zmiana czasu powoduje istotne utrudnienia także w działalności prowadzonej na skalę międzynarodową.

Zmiany w organizacji pracy

Branża transportowa wskazała m.in., iż w wyniku zmiany czasu przedłuża się lub skraca czas załadunku i rozładunku, co powoduje chaos w organizacji pracy. Zmiana czasu powoduje też niepotrzebne pauzy w czasie pracy kierowców. Zmiana czasu powoduje dezorganizację rozkładów jazdy oraz utrudnia planowanie. Istnieje też problem z wprowadzeniem kalendarza załadunków i rozładunków na zmianie nocnej.

Większe zużycie energii elektrycznej i utrudnienia w pracy ze względu na mrok

Branża budowlana wskazała, iż zmiana czasu powoduje większe zużycie energii elektrycznej, a praca w tej branży jest utrudniona ze względu na wcześniej zapadający zmrok.

Zmiany czasu w systemach

Branża hotelarska wskazała natomiast, iż największe problemy wynikają z konieczności zmiany czasu we wszystkich systemach obsługujących branżę.

Trudności z wyliczeniem wynagrodzenia za pracę przy trzech zmianach

Przedsiębiorcy podnoszą również, że w trzyzmianowym cyklu pracy jedna ze zmian jest o godzinę krótsza, a druga o godzinę dłużna, co wiąże się z utrudnionym wyliczeniem wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo zmieniają się ceny energii elektrycznej w poszczególnych strefach czasowych, a w czasie zimowym energia jest droższa.

Zmiana czasu - minusy

Przedsiębiorcy wskazali ponadto, iż w wyniku zmiany czasu, istnieje konieczność zatrzymania całodobowej działalności gospodarczej na ponad godzinę oraz przestawienia w wielu urządzeniach czasu. Zmiana czasu generuje tym samym niepotrzebną pracę m.in. informatyków oraz dodatkowe koszty. Pojawiają się problemy ze wskazaniem konkretnej godziny raportów, co powoduje zamieszanie w produkcji ciągłej i pracy na zmiany. Zmiana czasu powoduje deregulację rytmu pracy i stanowi utrudnienie dla pracowników. Pracownicy potrzebują bowiem kilku dni na przestawienie się do nowego rytmu. Przedsiębiorcy zatrudniający osoby posiadające dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wskazali, iż zmiana czasu powoduje liczne spóźnienia do pracy tej grupy pracowników, co dezorganizuje pracę. Przedsiębiorcy wskazali ponadto, iż kończenie pracy po zmroku nie sprzyja wypoczynkowi. Zdaniem przedsiębiorców biorących udział w ankiecie, zmiana czasu powoduje zaburzenie rytmu biologicznego człowieka, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz jej jakość.

Brak uzasadnienia dla zmiany czasu

Mając powyższe na uwadze, uzasadnione jest przyjęcie za projektodawcą, iż dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego ani ekonomicznego. Utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym.

Zmiana czasu a zdrowie

Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie. Ankieta przeprowadzona wśród firm członkowskich BCC potwierdziła także tezę projektodawcy, iż zmiana czasu nie przynosi korzystnego efektu w postaci oszczędzania energii elektrycznej. Przeciwnie, przedsiębiorcy wskazali, iż w wyniku zmiany czasu zużycie energii elektrycznej jest większe.

Podsumowanie

Obowiązująca zmiana czasu nie przynosi żadnych pozytywnych efektów i jest przyczyną cyklicznego chaosu w funkcjonowaniu gospodarki oraz wpływa negatywnie na kondycję psychofizyczną obywateli.

Business Centre Club
rozwiń więcej
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...