Czy dopuszczalna jest krótkotrwała przerwa w wypoczynku dobowym kierowcy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Kierowca wykorzystując dobowy wypoczynek musiał przestawić pojazd. Zaparkował w dozwolonym miejscu, ale tarasował przejazd potrzebny ze względu na nagłe prace remontowe wykonywane obok parkingu. Kierowca zaparkował więc w innym miejscu. Czy przerwanie wypoczynku będzie w tym przypadku podlegać sankcjom ze strony inspekcji transportu drogowego? Przerwa w wypoczynku trwała kilka minut, jednak kierowca nie miał nieprzerwanego wypoczynku. Poza tym o te kilka minut przekroczył dzienny limit prowadzenia pojazdu.

Jeśli przestawienie pojazdu trwało kilka minut i było wymuszone nieprzewidzianą sytuacją, należy uznać, że nie nastąpiła sytuacja powodująca odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców. Kierowca bezwzględnie powinien jednak zarejestrować zaistniałą sytuację na wykresówce lub wydruku z urządzenia rejestrującego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W każdej dobie (24 godziny liczone od godziny, w której kierowca rozpoczął pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy), kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 14 ustawy o czasie pracy kierowców). Ten wypoczynek, wynikający z przepisów polskiej ustawy o czasie pracy kierowców, został nieco zmodyfikowany w przepisach rozporządzenia unijnego nr 561/2006. Pracodawcy, których obowiązują przepisy tego rozporządzenia (stosujemy je najczęściej do kierowców większych pojazdów), nie muszą stosować regulacji dotyczących wypoczynku dobowego i tygodniowego zawartych w ustawie o czasie pracy kierowców. Wypoczynek określony w rozporządzeniu unijnym ma bowiem pierwszeństwo przed wypoczynkiem uregulowanym przepisami polskiej ustawy o czasie pracy kierowców (dotyczy to wyłącznie pracodawców, którzy są zobowiązani do stosowania przepisów rozporządzenia unijnego).

Zgodnie z przepisami rozporządzenia unijnego, kierowca w każdym 24-godzinnym okresie przypadającym po upływie poprzedniego dziennego lub tygodniowego wypoczynku jest uprawniony do 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku dziennego. Nie częściej niż 3 razy w tygodniu (dokładnie – między dwoma tygodniowymi okresami wypoczynku) wypoczynek ten może zostać jednak skrócony do minimum 9 godzin (art. 8 ust. 2 rozporządzenia unijnego nr 561/2006).

Wypoczynek dobowy jest ciągły. Przerwanie wypoczynku powoduje, że nie zostanie on wykorzystany w minimalnym wymiarze wymaganym przez przepisy.


WAŻNE!

Odpoczynek dobowy kierowcy powinien być nieprzerwany.

Od zasady nieprzerywania odpoczynku dobowego kierowcy istnieją pewne wyjątki. Pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu drogowemu oraz umożliwia zajęcie przez pojazd odpowiedniego miejsca postoju, kierowca może odstąpić od przepisów rozporządzenia unijnego, które dotyczą okresów wypoczynku w zakresie niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu lub ładunku (art. 12 rozporządzenia unijnego nr 561/2006). Ten wyjątek możemy zastosować do przypadku przedstawionego w pytaniu. Państwa kierowca zaparkował bowiem prawidłowo, lecz wystąpiła nieprzewidziana konieczność przeprowadzenia prac remontowych (np. w związku z awarią), do czego niezbędne było przestawienia pojazdu. Dlatego w omawianej sytuacji nie doszło do naruszenia przepisów dotyczących wypoczynku kierowców.

Korzyści

Kierowca może przerwać odpoczynek dobowy, jeżeli podjęcie pracy jest konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa osób, pojazdu lub ładunku.

Do podobnych sytuacji, jak wskazana w pytaniu, odnoszą się wytyczne nr 1/2009 Głównego Inspektora Transportu Drogowego z 12 sierpnia 2009 r. w sprawie postępowania inspektorów transportu drogowego w zakresie kontroli przestrzegania przepisów o okresie prowadzenia pojazdów, obowiązkowych przerwach i odpoczynkach kierowców wykonujących przewozy drogowe oraz przepisów o stosowaniu urządzeń rejestrujących w przewozach drogowych. Zostały one zamieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego www.gitd.gov.pl. Wskazuje się w nich, że w razie nagłej, nieprzewidzianej potrzeby przestawienia pojazdu znajdującego się na terenie parkingu, kierowca powinien na polecenie właściwego organu (policji, straży granicznej itp.) przerwać swój wypoczynek lub przerwę w prowadzeniu pojazdu na kilka minut w celu przestawienia pojazdu. W takim przypadku kierowca, ani tym bardziej przedsiębiorca, na rzecz którego kieruje on pojazdem, nie powinni podlegać karze za naruszenie przepisów rozporządzenia unijnego nr 561/2006. Każdy przypadek przerwania odpoczynku musi być jednak ręcznie zarejestrowany przez kierowcę oraz w razie możliwości potwierdzony przez organ, który wydał kierowcy polecenie przestawienia pojazdu.

Podstawa prawna

  • art. 14 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.),
  • art. 6, art. 8, art. 12 rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady 561/2006 z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz.Urz. UE L.06 102.1).
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...